REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo spadkowe - planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Prawo spadkowe - planowane zmiany/Fot. Shutterstock
Prawo spadkowe - planowane zmiany/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ważne zmiany w prawie spadkowym zawiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. nowej przesłanki niegodności dziedziczenia.

Zasady dziedziczenia i postępowanie spadkowe do zmiany

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2021 r.

REKLAMA

Dziedziczenie przez dziadków

Zmiany dotyczą m.in. zmiany zasad dziedziczenia w sytuacji, gdy jeden z dziadków spadkodawcy nie dożył otwarcia spadku.

Po zmianach udział spadkowy, który by mu przypadał, przypadnie jego dzieciom w częściach równych. Jeżeli zaś któreś z dzieci dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, będzie przypadał w częściach równych ich dzieciom.

W braku dzieci tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku i ich dzieci udział przypadnie pozostałym dziadkom w częściach równych.

REKLAMA

„ Wyłączeni od dziedziczenia zostaną dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. Nowelizacja przepisu art. 934 § 2 i 3 k.c. doprowadzi do usunięcia z kręgu osób uprawnionych do spadkobrania dalekich krewnych, z którymi więź często jest znikoma albo w ogóle nie powstała, przy pozostawieniu swobody testowania i wyrażenia woli przez spadkodawcę, gdy jest ona odmienna od założenia poczynionego przez ustawodawcę. Zaproponowana zmiana w sposób niewątpliwy pozwoli na skrócenie długości postępowań o stwierdzenie nabycia spadku wobec braku potrzeby poszukiwania dalszej rodziny zmarłego spadkodawcy” – czytamy na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzasadnia Ministerstwo Sprawiedliwości zmniejszy się również ilość spraw uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, spraw o złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, protokołów o odebraniu takiego oświadczenia przez inne sądy, notariuszy i inne uprawnione osoby. Dotyczy to również spraw o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka lub osoby pozostającej pod opieką.

Zgoda na przyjęcie lub odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Projekt przewiduje, iż w sytuacji, gdy złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku będzie wymagało zezwolenia sądu, termin na złożenie oświadczenia ulegnie zawieszeniu na czas trwania postępowania w tym przedmiocie.

Zezwolenie na przyjęcie lub odrzucenie spadku będzie wydawał sąd spadku.

W praktyce zatem termin określony w art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego zostanie wydłużony o czas trwania uzyskania zgody sądu na przyjęcie lub odrzucenie spadku w imieniu małoletniego lub osoby pozostającej pod opieką.

Sąd spadku wyda postanowienie wstępne w przypadku konieczności wydania zezwolenia na przyjęcie lub odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Asesorzy sądowi mają uzyskać uprawnienie do orzekania w sprawach o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego lub ubezwłasnowolnionego w postaci przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Dziedziczenie spadku przez gminę

Zgodnie z projektem Skarb Państwa lub gmina, którym przypada spadek z mocy ustawy, będą odpowiadać za długi spadkowe wyłącznie ze spadku.

Nowym obowiązkiem ma być zawarcie w sentencji postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku określenia w jaki sposób spadek został przyjęty przez spadkobierców.

Ponadto obowiązkiem sądu spadku będzie sprawdzenie w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, czy spadkodawca był właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, czy przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

Sądy będą miały możliwość bezpłatnie i bez ograniczeń czasowych sięgać do danych zawartych w rejestrach publicznych.

Niegodność dziedziczenia

Nową przesłanką niegodności dziedziczenia ma być uporczywe niewykonywanie obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy. „Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w których korzyści ze spadku odnoszą osoby uporczywie uchylające się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do spadkodawcy, pomimo realnej możliwości jego spełnienia” – uzasadnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(43)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Iwona
  2021-06-02 09:06:41
  Powinno się usunąć zachowek jeśli jest testament , bo pozbawia się decydowania o swoim majątku , wyjątek powinien być dla dziecka niepełnosprawnego jeśli jest niezdolny do pracy. Ten przepis łamie konstytucję , pozbawia się właściciela decydowania o swoim majątku
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tomek
  2021-06-01 21:46:10
  A pomyślał ktoś aby uprościć sprawę i w wypadku braku dzieci spadek dziedziczyła w całości żona? Teraz to jakies nieporozumienie i często poszukiwanie dalekich krewnych. W szczególności kiedy małżonkowie są już dość wiekowi.
  5
  pokażodpowiedzi (3)
 • Jt
  2021-06-01 22:15:21
  Jest wiele absurdów w prawie dziedziczenia np zachowku lub po bracie który nie miał dzieci dziedziczy brat przyrodni z którym nigdy nie miał nikt do czynienia na oczy go nie widział
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • skrzywdzona żona
  2021-06-29 12:30:40
  Obecne prawo spadkowe nie zmieniło sie chyba od czasów Bolesława Krzywoustego, kiedy to spadki dotyczyły całego rodu do 3-5 pokolenia i dzieci nienarodzonych? Obecnie sprawa majątku dotyczy jednej niewielkiej rodziny i ona powinna być chroniona przed napaścią ławy odległych krewnych? Np żona w bezdzietnym małżeństwie posiadała na równi z mężem cały ich wspólnie wypracowany majatek. Po jego smierci w swietle prawa zostaje obrabowana z połowy majatku po nim przez odległych krewnych, z którymi nie miała nic wspólnego, a którzy byli nawet przeciwni jej małżeństwu? Prawo spadkowe powinno byc znowelizowane, przede wszystkim, aby nie krzywdziło ludzi w sposób wołajacy o pomste do Nieba?
  1
 • loginka
  2021-06-29 01:09:32
  Odrzucenie spadku powinno sie kończyć na pierwszym spadkobiercy testamentowym, czy ustawowym, a nie spadać na ich dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki, na ich rodziców, dziadków, pradziadków i ich zstepnych, czyli całe rodzeństwo i ich potomstwo. To jest idiotyczne, zwłaszcza w stosunku do nieletnich i nienarodzonych, zwłaszcza jeśli spadek jest obarczony kosmicznymi długami, o których nikt w rodzinie nie wiedział!?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zaskakiwana
  2021-06-02 06:32:46
  Mieszają w prawie każdym nie tylko spadkowym i czy ktoś uwierzy że w wielu.krajach orawo działa od zarania prawidłowo i co najważniejsze jest SPRAWIEDLIWE i wolne od nacisków lobbystów!
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • sprawiedliwa
  2021-06-29 01:22:03
  Skoro rodzina musi spłacać kredyt po nieboszczyku, powinna wcześniej być poinformowana o zamiarze wzięcia kredytu i wyrazić na to zgodę? W przeciwnym razie bank żądając spłaty kredytu od spadkobierców, nakłania ich naciskiem do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, a więc podpada to pod kodeks karny!
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • zagrożona
  2021-06-29 01:16:43
  Wygląda na to że prawo spadkowe było układane pod interesy wierzycieli, aby mogli tropić i prześladować dłużników do 4-5 pokolenia, łącznie z dziećmi nienarodzonymi. W zwiazku z tym cała odpowiedzialność za kredyt nietrafiony spada na Bogu ducha winną rodzine, a nie na nierozsadnego i nieostrożnego kredytodawce? W obecnych czasach często mozna uzyskać diagnoze, ze pozostało tylko pare lat zycia, a więc hajda na kredytach, choćby dookoła swiata, a o spłacenie niech sie martwi rodzina, która o niczym nie wiedziała? W jaki sposób chronić rodzine przed taką czarną owcą, a nawet czarnym wilkiem w owczej skórze?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • wystrychnięta
  2021-06-29 01:00:41
  Kiedy pozamykają profitowe firmy kredytowe, stosujące blisko 100% lichwę, wbrew ustawie antylichwiarskiej? Ilu oszukanych, niewypłacalnych dłużników ma się powiesić, aby zlikwidować działalność takich potencjalnych "padlinożerców"?
  0
 • Dghh
  2021-06-02 11:16:39
  Cieszcie się że w Polsce nie ma podatku od dziedziczenia bo w takiej Holandii np. Dziecko płaci 30%podatku jeśli dziedziczy po ojcu czy matce
  3
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

 

Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

REKLAMA

Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

REKLAMA