| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Egzekucja komornicza > Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Aplikacja komornicza od 2019 r. ma odbywać się na nowych zasadach. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy? Omawiamy najważniejsze z nich.

Prawidłowość wykonywania czynności w ramach upoważnienia będzie badana przez komornika.

Nie zmieni się dwuletni czas trwania aplikacji komorniczej.

Egzamin komorniczy będzie dłuższy

Egzamin komorniczy będzie składał się z czterech części pisemnych i potrwa trzy dni. Obecnie dwudniowy egzamin obejmuje dwie części. Pierwsza i druga część obejmie rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników Trzecia część będzie polegała na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (skarga na czynności komornika). Czwarta - to zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Wszystkie zadania zostaną przygotowane w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

W celu przygotowania się do zawodu pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu płatnego w wysokości 80% w wymiarze 30 dni kalendarzowych.

Wzrośnie opłata za udział w egzaminie komorniczym

Opłata za udział w egzaminie komorniczym ma wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dotychczas opłata ta była niższa i wynosiła 50% wysokości płacy minimalnej. Ministerstwo Sprawiedliwości podwyżkę uzasadnia rozszerzeniem zakresu i czasu trwania egzaminu komorniczego. Według nowych zasad egzamin będzie trwał trzy dni i obejmował 4 dni. Obecnie egzamin składa się z dwóch zadań i trwa dwa dni.

Przedmiotowa zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.

Obecni aplikanci na starych zasadach

Na dotychczasowych zasadach będzie odbywała się aplikacja rozpoczęta przed 1 stycznia 2019 r. „Starym” przepisom będzie podlegał także egzamin komorniczy w 2019 r. oraz opłata za jego przeprowadzenie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty za udział w egzaminie komorniczym (etap legislacyjny: opiniowanie)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji komorniczej (etap legislacyjny: opiniowanie)

Polecamy serwis: Egzekucja komornicza

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »