REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Okna dachowe w budynku energooszczędnym – zakup. Popradnik

Od początku 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynku. Wśród wytycznych znajdują się nowe wytyczne dotyczące okien. Wymagania techniczne powinny spełniać również okna dachowe. Zobacz co należy wiedzieć podczas zakupu okien dachowych i jak wybrać te energooszczędne?

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

REKLAMA

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia?

Budowę domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskania pozwolenia umożliwia projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych. Zgodnie z tymi przepisami procedura budowy domu jednorodzinnego ma zostać ułatwiona i przyspieszona.

Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

W przeciągu ostatnich lat, budownictwo przeszło znaczną metamorfozę. Po latach wzlotów i upadków, inwestorzy nauczyli się z znaczną rozwagą budować budynki, a co za tym idzie doceniać trwałe rozwiązania wysokiej jakości, które są przyjazne dla środowiska i estetyczne.

Potrzebne oceny energetyczne budynków

Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków wdraża postanowienia unijnej dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010, str. 13). Dotyczy ona m.in. zapewnienia weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z przeglądów systemu ogrzewania (w tym kotłów) i systemu klimatyzacji przez niezależny organ.

REKLAMA

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.

Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zielony dach to jedno z nowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Niestety jego budowa nie jest prosta. Aby wykonać zielony dach musi on spełnić kilka warunków, musimy np. sprawdzić maksymalne obciążenie dachu, może bowiem okazać się, że wykonanie zielonego dachy na już powstałym okaże się niemożliwe.

Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Wg przepisów prawa, nie można deregulować jednego zawodu drugim. Umożliwienie takiego „zastępstwa” wprowadziłoby chaos w uprawnieniach, a także w wykonywanej pracy. W praktyce: architekt, inżynier budownictwa i technik budownictwa, posiadają zupełnie odmienne wykształcenie i umiejętności.

Budowa domu – krok po kroku

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

Wymiana azbestu na dachu – na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę podczas zdejmowania azbestu z dachu? Kiedyś azbest (nazywany też eternitem) był jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachu. Głównie dlatego, że był to materiał: elastyczny, niepalny i o dużej wytrzymałości. W połowie lat 80. XX w. azbest uznano jednak za materiał szkodliwy. Jego usuwanie z dachu powinno więc przebiegać w sposób szczególny. Zobacz jak usunąć azbest z dachu.

Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane zmienią się przepisy dotyczące między innymi budowy domów jednorodzinnych. Wprowadzone ułatwienia mają skrócić okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac budowlanych – zamiast pozwolenia na budowę wystarczy będzie złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracyjnym. Niestety nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Pierwotnie miało się to dokonać w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku, później początek obowiązywania nowelizacji przesunięto na pierwszy kwartał 2014 roku.

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak dla budownictwa jednorodzinnego stawka ta została obniżona do 8% - jeśli budownictwo to spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Zasadniczo stawka podatku zależy także od powierzchni domu i rodzaju prowadzonych prac. Kiedy zapłacimy obniżony podatek VAT, a kiedy konieczne będzie zapłacenie 23% podatku?

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zanim legalnie zamieszkamy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym, musimy zadbać o jego formalny odbiór. Wobec tego po zakończeniu budowy należy skompletować konieczne dokumenty i złożyć je w odpowiednich jednostkach administracyjnych. Warto pamiętać, że procedury te wiążą się także z różnymi kosztami. Jakie formalności należy spełnić aby odbiór budynku był dokonany prawidłowo?

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na prowadzenie prac budowlanych. Czasami, w sytuacji gdy budowa nie zostanie rozpoczęta w odpowiednim terminie, decyzja o pozwolenie na budowę może wygasnąć. Kiedy należy rozpocząć prace budowlane aby decyzja o pozwolenie na budowę nie wygasła?

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Odbiór inwestycji budowlanej to moment, w którym inwestor i wykonawca potwierdzają wykonanie zobowiązania określonego w umowie, otwierają prawo do żądania wynagrodzenia ze strony wykonawcy oraz wyznaczają początek biegu terminów rękojmi za wady. Istnieją trzy rodzaje odbiorów inwestycji – odbiór częściowy, końcowy i ostateczny. Na czym dokładnie polega odbiór inwestycji budowlanej?

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

Jak przygotować teren pod rozpoczęcie budowy?

Przygotowanie terenu pod rozpoczęcie budowy ma kluczowe znaczenie w dalszej organizacji prac. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest także uniknięcie wypadków w trakcie ich prowadzenia. Warto pamiętać, że o przygotowaniu terenu mówią między innymi Prawo budowlane i rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. W jaki sposób należy przygotować teren przed rozpoczęciem budowy?

Rynek budowlany: 10 procentowy spadek inwestycji budowlanych w 2013 roku

W 2013 roku deweloperzy znacznie zmniejszyli liczbę podjętych inwestycji. W porównaniu do roku 2012, liczba mieszkań w budowie spadła o 10,6%. Tendencja spadkowa odnotowywana jest także jeżeli chodzi o mieszkania oddawane do użytku. Natomiast wydawanie pozwoleń na budowę spadło o 20%. Sytuacja na rynku budowlanym jest jednak dość stabilna ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kupno nowych mieszkań.

Kupno mieszkania czy budowa domu – na co się zdecydować?

Rynek deweloperski oferuje nam szeroką ofertę mieszkaniową. Stajemy przed dylematem: małe mieszkanie w centrum miasta czy większe za tę samą cenę, ale na przedmieściach? Jest jeszcze jedno rozwiązanie, nad którym zastanawia się coraz więcej osób – budowa własnego domu. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania lub budowie domu, należy zastanowić się, która z opcji jest najbardziej opłacalna.

Osiadanie budynku, czyli pierwszy rok w nowo wybudowanym domu

Pierwszy rok w nowo wybudowanym domu wiąże się z pewnymi procesami, jakim podlega konstrukcja budynku. Wilgoć technologiczna i osiadanie budynku czy wyższe rachunki za ogrzewanie to główne zamiany z jakimi powinnyśmy się liczyć po przeprowadzce do nowego domu. Nie ma jednak powodów do niepokoju, każda z tych zmian jest procesem naturalnym.

Budowa domu czy zakup mieszkania? – co się bardziej opłaca?

Czy można kupić dom w cenie mieszkania? Co się bardziej opłaca? Jak przeliczymy koszty, może okazać się, że budowa domu będzie tańsza, niż zakup mieszkania.

Budowa domu na działce zagrodowej

Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

Ustalanie granicy działki. Poradnik

Wyznaczaniem granic działek zajmują się geodeci. W sytuacjach gdy dotychczasowe granice działek stają się miejscem spornym, czyli miejscem naszego konfliktu z sąsiadem, warto ponownie ustalić granicę działek. Prawo określa również możliwość zasiedzenia, czyli przyznania danej działki osobie, która użytkuje ją przez co najmniej 20 lat, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i przez co najmniej 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

Będzie możliwość budowy na cudzym gruncie

Zgodnie z projektem zmian kodeksu cywilnego przygotowanym przez Ministerstwa Sprawiedliwości będzie można wznieść budowlę na cudzym, prywatnym gruncie.

Wybieramy miejsce na budowę domu. Poradnik

Wybór miejsca pod budowę domu nie jest wyborem prostym. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skomunikowanie działki z istotnymi dla nas punktami – pracą, szkołą, przedszkolem. Warto także przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji ukształtowanie terenu w wybranym przez nas miejscu, sprawdzić księgi wieczyste, mapy ewidencyjne i warunki zabudowy.

Stopnie i ławy kominiarskie – sprawna komunikacja na dachu

Stopnie i ławy kominiarskie pozwalają na łatwiejsze poruszanie się po dachach. Zgodnie z ustawą do montażu tego typu elementów zmuszeni są właściciele, których dachy mają spadek ponad 25% lub są pokryte materiałami tak zwanymi łamliwymi, dla innych jest to kwestia dowolna. Czy warto montować stopnie i ławy kominiarskie na dachu domu? Jak prawidłowo zamontować stopnie kominiarskie?

Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Zanim kupimy projekt architektoniczny wymarzonego domu, zastanówmy się, jak usytuować dom na działce względem stron świata. Odpowiednie położenie sprawi, że wszystkie pomieszczenia będą dobrze doświetlone, co pozwoli nam na ograniczenie zużycia energii. Weźmy także pod uwagę, w których pomieszczeniach potrzebujemy więcej światła, a w których wystarczy go niewiele w ciągu dnia.

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Zakup materiałów budowlanych – Poradnik Inwestora

Materiały budowlane oferują nam obecnie składy budowlane, hipermarkety a nawet sklepy internetowe. Gdzie wobec tego najlepiej kupować materiały budowlane? Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych? Kiedy i z jakiego powodu ceny materiałów budowlanych spadają? Przeczytaj o tym w naszym Poradniku Inwestora!

Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)

Jeśli planujemy budowę domu na działce, która otoczona jest zabudową jednorodzinną, powinniśmy zwrócić uwagę, w jakiej odległości od granicy naszej działki stoją inne budynki i czy są to budynki murowane, czy też drewniane. Te elementy wpłyną na miejsce usytuowania naszego przyszłego domu ze względu na wymogi przeciwpożarowe.

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – tylko do końca 2013 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane w czasie remontu mieszkania lub budowy domu można uzyskać do końca 2013 roku. Na zgłoszenie mamy 5 lat, dlatego tak naprawdę do końca 2013 roku należy zakończyć remont lub budowę domu. Przeczytaj jak dokonać zgłoszenia i na jaki zwrot można liczyć.

Drzwi wewnętrzne – drewno, fornir czy okleina

Jakie drzwi wewnętrzne będą najlepsze? Drewniane, fornir czy okleina? Drzwi drewniane na pewno docenia osoby, które cenią sobie naturalne materiały. Drzwi fornirowane to drzwi wykończone cienkim płatem skrawanego drewna. Drzwi okleinowane to najtańsze rozwiązanie, które wbrew pozorom ma wiele zalet.

Drewniane domy szkieletowe – lekkie i wytrzymałe

Budownictwo szkieletowe staje się coraz bardziej popularne. Domy o lekkim szkielecie drewnianym buduje coraz więcej Polaków. Dużą zalaną domów szkieletowych jest to, że szybko się je stawia.

Drewno klejone – lepsze niż beton i stal?

Jeszcze do niedawna, drewno dość często zastępowano żelbetem, cegłą lub stalą. Drewno klejone różni się od tego „tradycyjnego”, na pewno możemy powiedzieć o nim, że ma dużą wytrzymałość i jest to materiał bardzo wszechstronny. Zobacz, dlaczego warto budować z drewna klejonego.

8 powodów, dla których warto budować dom z drewna

Dlaczego warto budować domy drewniane? Domy drewniane są wytrzymałe i bardzo uniwersalne, mają też wysoką odporność na ogień oraz szybko się je buduje. Zobacz inne powody, dla których warto budować dom z drewna.

REKLAMA