| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Projekt budowy domu jednorodzinnego 2015

Znaczne uproszczenie projektu budowy domu jednorodzinnego w 2015 roku zakłada nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Założeniem ustawy jest zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowy domu jednorodzinnego oświadczeń m.in. o: zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu.

W 2015 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem zmian jest uproszczenie a tym samym przyspieszenie procesu budowlanego. Zgodnie z powyższym zostanie ograniczona lista obowiązkowych elementów projektu budowy domu jednorodzinnego. Nowelizacja zakłada zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczeń o:

  • zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu;
  • odbiorze ścieków;
  • warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych;
  • możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt, z drogą publiczną (od zarządcy drogi).

Zobacz również: Umowa o budowę i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego WZÓR

Projekt domu a oświadczenia

Zauważyć należy, iż sam brak obowiązku przedłożenia wersji papierowej oświadczenia prowadzi do sytuacji, w której urzędnik nie będzie wiedział, czy zaprojektowany obiekt będzie miał kiedykolwiek zapewniony dostęp do poszczególnych mediów. Fakt ten nie powinien urzędnika interesować, gdyż jest to problem inwestora, który musi przedstawić w/w informacje projektantowi. Bez pewnych danych projekt budowlany w ogóle nie powinien powstać.

Oświadczenia zastąpione warunkami dostawy mediów?

Nowe prawo budowlane nie może natomiast całkowicie znieść obowiązku zawarcia w projekcie informacji o parametrach poszczególnych mediów oraz źródłach w/w informacji np. sygnaturach dokumentu warunków dostawy poszczególnych mediów. W związku z powyższym załączanie do projektu budowlanego umowy przedwstępnej czy oświadczenia o zapewnieniu dostawy mediów powinno być zniesione na rzecz czytelnej i krótkiej formy warunków dostawy mediów. Dane związane z takimi warunkami można zawrzeć niejednokrotnie na jednej kartce, co w przypadku ujednolicenia formularza pozwoliłoby na stosowanie krótkich poświadczeń o głównych parametrach przyłączy potwierdzonych przez ich planowanego dostawcę.  

Znowelizowane przepisy, ograniczające ilość formalności dotyczących projektu, wejdą w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Pozwolenie na budowę zastąpione zgłoszeniem

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »