REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gospodarstwo rolne, Nowości prawne 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Przyczyni się ona między innymi do pozyskania środków na inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Wartość eksportu produktów mleczarskich

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich podał wyniki za handel zagraniczny w 2014 r. Jak pokazują dane, w ubiegłym roku wyeksportowano o 15% więcej produktów mleczarskich niż w 2013 roku i prawdopodobnie wartość eksportu wyniesie ok. 1,8 mld euro. Aż o 70% wzrósł eksport mleka w proszku, a o 25% świeżego mleka, które wysyłano najczęściej do Białorusi.

Ubezpieczenie rolników

Ubezpieczenie rolników cieszy się coraz większą popularnością. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest bowiem dużo mocniej uzależnione od czynników losowych takich jak: pożar, ulewne deszcze czy silne wiatry niż inne rodzaje działalności. By uniknąć pogorszenia sytuacji ekonomicznej rolnicy mogą i powinni korzystać z ubezpieczeń.

Sprzedaż gruntu rolnego a zwolnienie z podatku

Podatnik, który decyduje się na sprzedaż gruntu rolnego jest zobowiązany zapłacić podatek od zysku ze sprzedaży. Warunkiem zapłaty jest fakt, że podatnik w dniu sprzedaży wiedział o innych celach nabywcy niż rolnicze.

REKLAMA

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym prawo pierwokupu nieruchomości rolnej polega na tym, że może być ona sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, by zrealizować prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych przyjęta przez rząd

9 września 2014 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Wedle jej założeń producenci owoców i warzyw będą mogli liczyć na dopłaty z budżetu do składek na ubezpieczenia. Będzie to możliwe również przy wysokości stawki przewyższającej 6 proc. sumy ubezpieczenia. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

Wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników w 2014 r.

W 2014 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników nie ulegnie zmianie. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia, do 31 grudnia 2014 r. wysokość miesięcznej składki będzie wynosiła 1 zł.

REKLAMA

Umowa kontraktacji (cz. 2)

Umowa kontraktacji jest typowym instrumentem prawnym wykorzystywanym przy produkcji rolniczej. Służy kontraktowaniu produktów rolnych z pewnym wyprzedzeniem.

Umowa kontraktacji - WZÓR UMOWY

Umowa kontraktacji wykorzystywana jest przy produkcji rolnej. Producent rolny zobowiązuje się dostarczyć drugiej stronie określoną ilość produktów rolnych. Pobierz bezpłatny wzór umowy kontraktacji.

Umowa dostawy - WZÓR UMOWY

W umowie dostawy strony określają zasady dostarczania określonego towaru. W umowie strony określają m.in. warunki płatności, jak również kontroli jakości dostarczanego towaru. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa ubezpieczenia towarów rolnych przyjętych na skład

Umowa zawierana między ubezpieczycielem a domem składowym, który przechowuje towary rolne. Przedsiębiorca prowadzący dom składowy jest obowiązany ubezpieczyć składowane towary przemysłowe,jak i rolne.

Szerszy zakres odstępstwa rolnego

Rząd zaakceptował propozycje zmian zaproponowanych przez ministra rolnictwa. Nowe przepisy mają umożliwić większej liczbie rolników zwolnienie z opłat na rzecz hodowców w związku z korzystaniem przez nich z instytucji odstępstwa rolnego.

Wsparcie obszarów wiejskich – nowelizacja

Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

Jakie przepisy stosuje się przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych?

Zasadniczy wpływ dla możliwości dziedziczenia gospodarstwa rolnego ma data śmierci spadkodawcy ma . Datą graniczną i mającą bardzo duże znaczenie dla tych kwestii jest data 14 lutego 2001 r. Od tej daty nie ma ograniczeń w dziedziczeniu gospodarstwa rolnego.

KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (w skrócie KRUS) jest to instytucja państwowa, odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników. Co roku budżet państwa dokłada do KRUS miliardy złotych.

Gospodarstwo rolne

Gospodarstwo rolne to według Kodeksu cywilnego grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem , jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Jak podzielić odziedziczone gospodarstwo rolne?

Spadkobiercy mogą dokonać działu spadku umownie lub w sądzie. W przypadku działu gospodarstwa rolnego sąd bada czy podział nie jest sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej.

Darowizna gospodarstwa rolnego - jaki podatek?

Darowizna gospodarstwa rolnego zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia i budynki korzystają ze zwolnienia.

Co należy wiedzieć o podatku rolnym

Podatek to przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Podatki dzielą się na bezpośrednie i pośrednie.

Kto dziedziczy gospodarstwo rolne

Gdy spadek został otwarty po 14 lutego 2001 do dziedziczenia gospodarstw rolnych stosujemy przepisy ogólne. W przypadku spadków otwartych wcześnie obowiązują odmienne regulacje.

Wsparcie unijne dla przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego

Maksymalnie 20 mln złotych będzie mógł uzyskać przedsiębiorca w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na dofinansowanie działań związanych z modernizacją pomieszczeń magazynowych, produkcyjnych czy na zakup niezbędnych urządzeń i wyposażenia.

Jak zmodernizować gospodarstwo rolne za środki unijne?

Z pomocy ze środków europejskich mogą skorzystać również mieszkańcy wsi. „Młodzi rolnicy” będą mogli otrzymać do 75 tys. złotych na przebudowę gospodarstw rolnych lub zakup gruntów. Nabór wniosków rusza już 17 sierpnia br.

Umowa sezonowa

Ubezpieczenie zwierząt hodowlanych

Po wejściu polski do Unii Europejskiej okazało się, iż bardziej opłacalną gałęzią produkcji rolnej jest hodowla i produkcja mleczna niż uprawy. Nastawienie gospodarstwa rolnego na jedną z gałęzi produkcji rolnej niesie za sobą zwiększone ryzyko utraty płynności finansowej w przypadku wystąpienia negatywnych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie mienia ruchomego w gospodarstwie rolnym

Taką umowę ubezpieczenia zawrzeć mogą nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej prowadzące rolniczą działalność produkcyjną. Istotnym elementem takiej polisy jest wysokość sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

Każdy rolnik zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie to dotyczy wszystkich budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa czyli budynków inwentarskich, mieszkalnych i innych jeśli tylko znajdują się na terenie gospodarstwa.

Ubezpieczenia obowiązkowe w rolnictwie

Każdy rolnik, czyli osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu znajduje się gospodarstwo rolne zobowiązane jest do zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych w rolnictwie.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Brak akcji promocyjnej i uświadamiania klientowi istnienia tego typu ubezpieczenia powoduje, że tego typu produkt jest praktycznie niedostrzegany przez potencjalnych klientów, a stanowi on dopełnienie wszelkich ubezpieczeń typu „od odpowiedzialność cywilnej”. Tam gdzie kończą się obowiązki ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, zaczynają się bowiem obowiązki ubezpieczyciela ochrony prawnej.

Obowiązkowe ubezpieczenie upraw

Każdy rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych tzw. dopłaty zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników zostało wyodrębnione z systemu ubezpieczeń społecznych ustawą z 20 grudnia 1990 roku. Wspomniana ustawa powołuje Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zobowiązując ją do realizacji zadań związanych z ubezpieczeniem społecznym rolników.

Działalność gospodarcza a KRUS

Z datą od 24 sierpnia 2005 r. zostały dokonane zmiany dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione do pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Składka ubezpieczenia KRUS dla rolnika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą ustalana jest w wyższej wysokości (dwukrotność stawki).

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Prawo spadkowe w okresie PRL rygorystycznie podchodziło do dziedziczenia gospodarstw rolnych- w szczególności dążyło do utrzymania ziemi w rękach rolników. Stąd nie wszyscy spadkobiercy ustawowi mogli dziedziczyć ziemię rolną.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

Nabycie gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Nie ma tu wyjątkowo znaczenia stopień pokrewieństwa między spadkodawcą lub darczyńcą a nabywcą. Zwolnione jest także nabycie w ten sposób przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn. Ale trzeba wiedzieć, że te zwolnienia podatkowe nie są bezwarunkowe. Zwolnione z podatku od spadków i darowizn jest ponadto nabycie praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych.

REKLAMA