reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników w 2014 r.

Wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników w 2014 r.

W 2014 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników nie ulegnie zmianie. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia, do 31 grudnia 2014 r. wysokość miesięcznej składki będzie wynosiła 1 zł.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników (Dz.U.2012.1523). Zgodnie z jej założeniami obowiązujące od 2012 r. regulacje nie ulegną zmianie. W związku z tym do 31 grudnia 2014 r. wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników i domowników, za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu wynosi 1 zł za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników. W gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych składka wynosi 1 zł.

Podstawa wymiaru składki

Do 31 grudnia 2014 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne stanowi kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami rolnicy będący właścicielami gospodarstw rolnych o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, natomiast od 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych jak również domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, opłaca rolnik.

Zobacz również: Organizacja KRUS

Powody kontynuacji obowiązujących przepisów

Przyjęcie określenia wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne na poziomie 1 zł za każdą osobę posiadającą tytuł ubezpieczenia oraz za każdy pełny hektar przeliczeniowy i utrzymanie tego poziomu na 1 zł do końca 2014 r. wynika z faktu, iż zmiany systemowe w zakresie obowiązku opłacania składek przez rolników mają charakter wielopłaszczyznowy i złożony. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, iż obecnie trwają prace w tym zakresie, jednakże wprowadzenie zmian do obecnego systemu wiązałoby się z zagwarantowaniem odpowiedniego terminu do wejścia w życie regulacji. Taka sytuacja spowodowałaby również dostosowanie vacatio legis do ustawowych terminów opłacania podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. W uzasadnieniu projektu wskazuje się na przejściowych charakter tych regulacji do końca 2014 r.

Należy pamiętać jednak, że kwoty składek opłacane przez rolników do KRUS w okresach kwartalnych są przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia. Kwoty przewyższające wysokość składek opłacanych przez rolników są finansowane z budżetu państwa. Zgodnie z uzasadnieniem projekt nowelizacji nie będzie miał wpływu na sytuację i rozwój regionalny, ochronę zdrowia, warunki życia ludności oraz projekt nie jest objęty prawem Unii Europejskiej.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC rolników

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama