reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Ubezpieczenie ochrony prawnej

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Brak akcji promocyjnej i uświadamiania klientowi istnienia tego typu ubezpieczenia powoduje, że tego typu produkt jest praktycznie niedostrzegany przez potencjalnych klientów, a stanowi on dopełnienie wszelkich ubezpieczeń typu „od odpowiedzialność cywilnej”. Tam gdzie kończą się obowiązki ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, zaczynają się bowiem obowiązki ubezpieczyciela ochrony prawnej.

Zapisy Konstytucji RP stanowią, że każdy obywatel ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia swojej sprawy przez niezawisły sąd. Jednak Temida nie działa prawie nigdy bez opłat sądowych i pozasądowych. Istotną barierą utrudniającą założenie sprawy sądowej są koszty jakie osoba wnosząca zmuszona jest ponieść na wstępie i w trakcie prowadzenia przewodu sądowego. Pomocne w realizacji swoich praw staje się wtedy ubezpieczenie ochrony prawnej.

Działanie tego typu produktu ujawnia się w momencie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które powodują poniesienie jakiejkolwiek szkody przez osobę ubezpieczoną w związku z czym powstaje konieczność dochodzenia swoich praw od strony przeciwnej.

Zobacz: Darmowe porady prawne

W takim przypadku ubezpieczony potrzebuje pomocy prawnej, a więc najczęściej prawnika, który uświadomi mu zakres możliwego roszczenia, a czasami bezzasadność żądań, a także pomoże mu w dochodzeniu odszkodowania na drodze pozasądowej, bądź w razie konieczności poprowadzi sprawę na drodze sądowej.

Jakie korzyści niesie ze sobą ten produkt?

Ubezpieczyciel ochrony prawnej ponosi koszty adwokata oraz koszty sądowe (wpis, biegli, ekspertyzy i opinie), tak aby ubezpieczony mógł domagać się naprawienia szkody przez przeciwnika, bez narażania się na ryzyko ponoszenia związanych z tym kosztów. Ma to zastosowanie przy dochodzeniu odszkodowania na podstawie ustawowych postanowień dotyczących odpowiedzialności cywilnej i pomaga w uzyskaniu należnego odszkodowania od sprawcy szkody, z jego ubezpieczenia OC.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Ochrona ubezpieczeniowa

Rolnik i jego rodzina objęci są ochroną ubezpieczeniową w życiu prywatnym, zawodowym (jako rolnicy albo pracownicy), w ruchu drogowym oraz w sprawach związanych nieruchomościami rolnymi, które rolnik użytkuje sam albo też oddaje w dzierżawę. Polisa obejmuje nie tylko ochronę cywilną ale także i karną. Rozwój tego segmentu ubezpieczeń dopiero się zaczyna. W związku ze zwiększającą się cały czas świadomością prawną społeczeństwa, zapotrzebowanie na tego typu usługi z całą pewnością będzie systematycznie wzrastać.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku ze zwiększającą się świadomością prawną, zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie systematycznie wzrastać.
W związku ze zwiększającą się świadomością prawną, zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie systematycznie wzrastać.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama