REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (w skrócie KRUS) jest to instytucja państwowa, odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników. Co roku budżet państwa dokłada do KRUS miliardy złotych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Rodzaje świadczeń

W ubezpieczeniu społecznym rolników wyodrębnia się dwa rodzaje ubezpieczenia - wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Uprawnieni do świadczeń

Ubezpieczenie rolnicze obejmuje rolników, ich małżonków i pracujących z nimi domowników, którzy są obywatelami polskimi, przebywają na terytorium Polski lub są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzyga o tym, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu rolników. Można być ubezpieczonym w KRUS prowadząc jednocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zadania

Do podstawowych zadań KRUS należą sprawy związane z ubezpieczeniem społecznym rolników. Poza zadaniami z zakresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego i z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, KRUS prowadzi nieodpłatną, dobrowolną rehabilitację leczniczą dla osób uprawnionych do świadczeń. Kasa realizuje także własny, dwuinstancyjny system orzecznictwa lekarskiego w postępowaniu dowodowym dla ustalenia prawa ubezpieczonych do świadczeń rentowych i odszkodowawczych. Ponadto prowadzi działalność prewencyjną na rzecz zapobieganiu wypadkom przy pracy rolniczej i zapobieganiu chorobom zawodowym.

Formy objęcia ubezpieczeniem

Ustawa przewiduje dwie formy objęcia ubezpieczeniem. W zależności od warunków spełnianych przez osobę zainteresowaną, objęcie to następuje w trybie obowiązkowym (z mocy ustawy) lub dobrowolnym (na wniosek).

Kontrowersje

System ubezpieczenia rolników jest często krytykowany, a ustawa o KRUS była wielokrotnie zaskarżana do Trybunału Konstytucyjnego. Krytycy wskazują m.in. na naruszenie zasady sprawiedliwości i równego traktowania oraz postulują włączenie rolniczego ubezpieczenia do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. W ostatnim orzeczeniu Trybunał uznał, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Podstawa prawna:

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA