reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Działalność gospodarcza a KRUS

Działalność gospodarcza a KRUS

Z datą od 24 sierpnia 2005 r. zostały dokonane zmiany dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione do pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Składka ubezpieczenia KRUS dla rolnika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą ustalana jest w wyższej wysokości (dwukrotność stawki).

Rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników jeżeli spełnia następujące warunki:

  • podlegał temu ubezpieczeniu nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym rolnictwa.
  • złoży w w swoim oddziale KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu tej działalności.

Zobacz: Porada prawna

W przypadku niezachowania 14-dniowego terminu złożenie oświadczenia traci się uprawnienia do korzystania z ubezpieczenia społecznego rolników na koniec kwartału w jakim nastąpiło podjęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • kwota należnego podatku dochodowego ( tzn. zapłaconego podatku ) za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonej kwoty granicznej ustalanej corocznie w innej wysokości (za 2008 r. wynosiła ona 2.755 zł, za rok 2009 wynosi 2.835 zł podatku wpłaconego).

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia rolnicze

Kwota należnego podatku dochodowego

Kwotę określającą wysokość należnego podatku dochodowego za rok poprzedni należy uzyskać z właściwego sobie urzędu skarbowego (nie jest możliwe dokumentowanie tej kwoty poprzez złożenie PIT) i złożyć najpóźniej do właściwego oddziału KRUS do dnia 31 maja każdego roku następującego po roku podatkowym.

W przypadku przekroczenia terminu lub kwoty granicznej w podatku dochodowym ubezpieczenie rolnika lub domownika ustanie z dniem, do którego rolnik lub domownik zobowiązany był złożyć zaświadczenie.

Nie dotyczy sytuacji gdy rolnik bądź domownik zaprzestali prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej prze upływem tego kwartału. Zgłoszenie zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej powinno nastąpić w ciągu 14 dni od zaistnienia tego faktu.

Wspólnikom spółek prawa handlowego oraz osobom prowadzącym działalność w zakresie wolnego zawodu nie przysługuje możliwość ubezpieczenia KRUS.
W związku z wypadkiem podczas prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, wypadek taki nie podlega ubezpieczeniu KRUS i nie przysługuje w związku z tym świadczenie odszkodowawcze.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 150, poz. 1248).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwotę określającą wysokość należnego podatku dochodowego za rok poprzedni należy uzyskać z właściwego sobie urzędu skarbowego.
Kwotę określającą wysokość należnego podatku dochodowego za rok poprzedni należy uzyskać z właściwego sobie urzędu skarbowego.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama