Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej

Łukasz Opaliński
Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym
Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej/ fot. Fotolia
Prawo pierwokupu nieruchomości rolnej/ fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym prawo pierwokupu nieruchomości rolnej polega na tym, że może być ona sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, by zrealizować prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?

Prawo pierwokupu a pierwszeństwo nabycia

Pierwokup, w przeciwieństwie do prawa pierwszeństwa nabycia (które przysługuje jedynie w przypadku gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych), może być wykonany dopiero po zawarciu umowy o przeniesieniu własności lub użytkowania wieczystego przez strony, tj. zbywcę i nabywcę nieruchomości. Wykonanie prawa pierwokupu polega bowiem na nabyciu nieruchomości na warunkach i za cenę określoną w umowie między zbywcą na nabywcą. Istnienie prawa pierwokupu nieruchomości powoduje, że właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może zawrzeć umowę sprzedaży przysługującego mu prawa wyłącznie pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Jednak by dzierżawca mógł zrealizować swoje prawo, muszą zaistnieć przesłanki wynikające z ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

REKLAMA

Zobacz również: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa pierwokupu WZÓR

Nieruchomość rolna

Przedmiotem sprzedaży musi być nieruchomość rolna. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego,. nieruchomością rolną (gruntem rolnym) jest nieruchomość, która jest lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej (art. 461 Kodeksu cywilnego), z tym, że ustawa wyłącza spod jej zastosowania wszystkie nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pierwokupu - co to znaczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo pierwokupu przy inwestycjach w ziemię rolną

Sprzedawca inny niż Agencja

Sprzedawcą nieruchomości rolnej musi być osobą fizyczną lub prawną, ale inna niż Agencja Nieruchomości Rolnych. Niezwykle istotne jest określenie sprzedawcy, bowiem gdyby była nią Agencja prawo pierwokupu dzierżawcy nie przysługuje na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (w tej sytuacji na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa  dzierżawcy przysługuje prawo pierwszeństwa, przy spełnieniu innych przesłanek).

Forma pisemna i data pewna

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie cywilnym umowa dzierżawy co do zasady nie wymaga żadnej szczególnej formy dla swojej ważności. Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego stanowią tu jednak wyjątek, bowiem wymagają dla powstania prawa pierwokupu zachowania formy pisemnej. Dodatkowo umowa taka powinna mieć potwierdzoną datę przez notariusza lub urzędnika gminnego. W zasadzie każda umowa dzierżawy zawierana z gminą spełnia te warunki. Jeżeli chodzi o umowy pomiędzy osobami fizycznymi to należy już o to zadbać samemu.

Dzierżawa minimum 3 lata

Umowa dzierżawy musi być wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od daty zawarcia jej w formie pisemnej z datą pewną. Nie wystarczy przedstawienie umowy dzierżawy potwierdzającej, że zawarta ona została na okres dłuższy niż trzy lata, ale konieczne jest by dzierżawa była faktycznie wykonywana przez trzy lata. Okoliczność ta ustalana jest przez notariusza na podstawie oświadczenia złożonego przez sprzedawcę, że umowa dzierżawy trwa co najmniej 3 lata oraz wykazania przez dzierżawcę że wykonywana jest przez ten okres.

Ubezpieczenie mienia ruchomego w gospodarstwie rolnym

Gospodarstwo rodzinne

Nabywana nieruchomość musi wchodzić w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej. Jeżeli chodzi o gospodarstwo rodzinne, to zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego za takie należy uważać gospodarstwo rolne, które jest prowadzone przez rolnika indywidualnego (rolnik indywidualny to osoba fizyczna, która jest właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzi osobiście gospodarstwo rolne, oraz posiada kwalifikacje rolnicze i zamieszkuje w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa).

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA