REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżeństwo, Renta rodzinna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgoda małżonka za zbycie firmy - czy jest konieczna?

Czy zbycie firmy bez zgody drugiego małżonka jest nieważne, jeśli małżonek o tym nie wiedział? Przepisy dość dobrze nie regulują tej kwestii, dlatego warto odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego.

Korzystanie z nieruchomości przez byłego małżonka - kiedy za wynagrodzeniem?

Po rozwodzie może dojść do sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków w całości korzysta z nieruchomości, wchodzącej w skład majątku wspólnego. Należy pamiętać, iż wynagrodzenie za korzystanie ze wspólnej nieruchomości przysługuje tylko w ściśle określonych prawem przypadkach.

Małżeństwo z krótkim stażem – czy jest nieważne?

Czy można stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego, które trwało krótki czas? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego?

Miłość i pojednanie w kościelnym procesie małżeńskim [WYWIAD]

Czy w kościelnym procesie, nazywanym potocznie „rozwodem kościelnym” jest miejsce na pojednanie małżonków? Czy można stwierdzić nieważność kościelnego małżeństwa z powodu braku miłości? O praktycznych aspektach tych zagadnień opowiada dr Arletta Bolesta, adwokat kościelny.

REKLAMA

Nieplanowana ciąża powodem nieważności małżeństwa kościelnego

Często jestem pytany o to, czy małżeństwo kościelne będące konsekwencją „wpadki” można uznać za nieważne. Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco, ale jednocześnie dodać, że nie stanowi to reguły.

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Zaburzenia psychiczne mogące być podstawą nieważności małżeństwa

Najczęstszym tytułem, z którego prowadzi się w sądach kościelnych procesy małżeńskie, jest niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jest on proponowany jako jedyny tytuł lub też towarzyszą mu inne (np. bojaźń i przymus). Zdarza się, że proces małżeński jest prowadzony z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej po jednej ze stron (męża lub żony) lub po obu stronach (męża i żony).

Symulacja coraz częstszą przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego [WYWIAD]

„Procesy z tytułu symulacji są coraz częstsze” – przekonuje adwokat kościelny dr Arletta Bolesta. Na czym zatem polega ta przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego? Dlaczego udowodnienie symulacji może być trudne? O tym rozmawiamy w naszym wywiadzie.

REKLAMA

Czy zapłacisz za upadłość małżonka?

Niekiedy zdarza się, że jeden z małżonków będący przedsiębiorcą boryka się z problemami, które zmuszają go do podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Wówczas należy zadać sobie pytanie: Czy wspólny majątek małżonków w przypadku upadłości jednego z nich wchodzi w skład masy upadłości? Czy rozdzielność majątkowa jest skuteczną ochroną małżonka?

Niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej czy symulacja

Niezwykle istotne znaczenie kanoniczno-prawne, a jeszcze większe kanoniczno-procesowe, ma określenie tytułów, z których ma się toczyć proces małżeński. Można to porównać do procesu cywilnego, w którym oskarża się kogoś o kradzież, a zostało się pobitym - sąd nie orzeknie kradzieży, a o pobicie nikt sądu nie zapytał - sprawę się przegra. Podobnie w procesie małżeńskim - jest poprosimy sąd kościelny o orzeczenie nieważności małżeństwa z tytułu niezdolności, sądu nie będzie interesowała ewentualna symulacja i odwrotnie. A konsekwencje mogą być przemienne w skutkach - po nieraz długim i kosztownym procesie otrzymuje się wyrok negatywny (niestwierdzający nieważności małżeństwa), choć z łatwością można by uzyskać wyrok pozytywny, gdyby tylko zamiast niezdolności badać sprawę pod kątem symulacji lub odwrotnie.

Przesłanki niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej

Lwia część spraw o orzeczenie nieważności małżeństwa toczy się między innymi z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jakie są przesłanki niezdolności?

Dłuższy termin na wniosek o emeryturę i rentę z KRUS

KRUS wydłuża termin na złożenie wniosku o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty emerytury i renty rolniczej, renty rodzinnej oraz dodatków i świadczeń wypłacanych razem z emeryturami i rentami np. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego.

Podstawy (przesłanki, powody) nieważności małżeństwa

Nim rozpocznie się proces mający na celu orzeczenie czy dane małżeństwo zostało zawarte ważnie, czy też nie, należy zbadać podstawy ewentualnej nieważności. Właśnie owym podstawom nieważności małżeństwa będzie poświęcony niniejszy artykuł.

Rozwód a separacja

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o rozstaniu mają dwie drogi – rozwód albo separację. Czym rozwód różni się od separacji?

Odrzucenie skargi powodowej spowodowane brakiem podstaw faktycznych

Przepisy prawa kanonicznego wymagają od strony powodowej, by ta przynajmniej ogólnie wskazała fakty i dowody, na których opiera swoje roszczenie. Czy możliwe jest zatem odrzucenie skargi powodowej z powodu braku podstaw faktycznych?

Wypłata rent rolniczych przedłużona o trzy miesiące

Po spełnieniu określonych warunków wypłata rent rolniczych zostanie wydłużona o trzy miesiące, jeżeli termin ważności orzeczeń, na podstawie których przyznano prawo do świadczeń upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Erotomania a „unieważnienie ślubu kościelnego”

Erotomania to nadmierna popędliwość seksualna, która przybiera czasami postać zupełnego braku opanowania aktywności seksualnej. Prowadzi do podejmowania współżycia z wieloma partnerami przygodnie spotkanymi, bez żadnego uczucia i wyłącznie pod wpływem impulsu. Ma ona zdecydowanie bardziej charakter fizjologiczny niż psychiczny. W odniesieniu do kobiet nazywa się ją nimfomanią, a u mężczyzn satyryzmem.

„Rozwód kościelny” w praktyce (wywiad)

Z jakich powodów najczęściej małżonkowie decydują się na tzw. rozwód kościelny? Czy w praktyce uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego jest trudne? O istotnych dla małżonków kwestiach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Komunia święta dla osoby będącej w związku z rozwodnikiem

Pytanie o to czy osoba będąca w związku z rozwodnikiem powinna mieć możliwość przyjmowania komunii świętej z pewnością jest uzasadnione. Warto jednak zastanowić się nad ewentualnymi warunkami takiego rozwiązania.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 marca do 31 maja 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. zmienią się kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści. Wskazane limity będą obowiązywały do 31 maja 2020 r. Bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci lub renciści, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna).

Przygotowanie do małżeństwa według nowych zasad od 1 czerwca 2020 r.

1 czerwca 2020 r. wejdą w życie nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. Mają one dostosować przepisy kanoniczne do współczesnego języka i polskiej specyfiki.

Symulacja zgody małżeńskiej przesłanką do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Wśród wielu podstaw prawnych, jakie są możliwe do zastosowania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jedną z częściej występujących jest symulacja. Występuje ona w formie symulacji całkowitej lub symulacji częściowej. Szerzej to zagadnienie przedstawi Michał Poczmański, adwokat kościelny z Kancelarii Kanonicznej.

Istotne obowiązki małżeńskie

Istotne obowiązki małżeńskie stanowią istotny element niektórych przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób kwestię istotnych obowiązków małżonków reguluje prawo kanoniczne.

Renta socjalna z ZUS w 2020 roku - kwota, zasady przyznawania

Wysokość renty socjalnej przyznawanej przez ZUS (na pewien okres lub na stałe) wynosi w 2020 roku 1100 zł miesięcznie. Podstawową kwestią przy przyznawaniu renty socjalnej jest ocena czy osoba wnioskująca o rentę jest całkowicie niezdolna do pracy.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego. Warto zatem sięgnąć do uregulowań właśnie na gruncie prawosławia.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Waloryzacja emerytur i rent 2020. Najniższa emerytura i renty - zmiany od 1 marca

Od 1 marca 2020 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto. Ile wyniesie najniższa emerytura i renty (z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne)? Ponadto podwyższony został próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla niesamodzielnych.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.2 – posiadanie rzeczy należących do majątku wspólnego]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.1 – spłata długów]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach należy pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci.

Porozumienie stron w kościelnym procesie małżeńskim

Wyrok w kościelnym procesie małżeńskim powinien mieć wiążącą moc przede wszystkim w sposób obiektywny, dlatego jego treść musi być zgodna z prawdą. Czy zatem możliwe jest porozumienie co do procesu pomiędzy małżonkami, będącymi stronami procesowymi?

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1200 zł

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł brutto – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Podwyższeniu ma ulec renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Zmiany po ślubie a orzeczenie o nieważności małżeństwa

Często małżonkowie wskazują, iż problemy w związku pojawiły się dopiero po ślubie. Czy w przypadku takich zmian możliwe jest orzeczenie o nieważności małżeństwa?

Kanoniczne przygotowanie do małżeństwa - od czerwca 2020 r. nowe przepisy

Od 1 czerwca 2020 r. będzie obowiązywał Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Dekret uwzględni nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.

Renta rodzinna - należy poinformować ZUS o przerwaniu nauki

Uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną muszą poinformować ZUS o przerwaniu nauki. W przeciwnym razie zakład może wydać decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. Niektóre sprawy mogą skończyć się postępowaniem karnym.

Rodzaje rent – na jaką pomoc może liczyć senior?

Dla wielu seniorów renta stanowi główną pomoc finansową. Świadczenia te przyznaje się z powodu niezdolności do pracy lub śmierci osoby bliskiej. Na jakie renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć osoby starsze?

Renta rodzinna z ZUS w 2019 r. - wysokość, dokumenty

Renta rodzinna przysługuje osobom uprawnionym w przypadku śmierci bliskiej osoby. Minimalna wysokość w 2019 r. wynosi 1100 zł brutto. Jaka jest najwyższa kwota renty rodzinnej wypłaconej przez ZUS na Dolnym Śląsku? Jak wnioskować o przyznanie renty? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Umowa rozdzielności majątkowej między małżonkami - ważna w działalności gospodarczej

Coraz częściej małżonkowie podpisują wzajemną umowę majątkową (dawniej zwaną intercyzą), wprowadzając w swoim małżeństwie rozdzielność majątkową. To ważne przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą i ponoszących odpowiedzialność majątkową całym swoim majątkiem. Jak informują notariusze, wynika to ze wzrostu świadomości prawnej naszego społeczeństwa, ale też i z powodu coraz większego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa w Kościele dla cywilnych małżeństw

Spotykając się z osobami pozostającymi ze sobą w cywilnym związku na pierwszy plan wysuwa się podkreślany przez te osoby zarzut, iż pozbawione są pewnych praw na kościelnym forum. Na pewno nie można odmówić temu jakiejś racji, ale nie powinno się lekceważyć faktu, iż ten opisany stan wynika właśnie z pozostania ze sobą wyłącznie na kontrakcie cywilnym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej prawom, jakie te osoby posiadają w Kościele.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

Wypłata za deputat węglowy dla emerytów 2019

W ciągu dwóch tygodni nastąpi kolejna transza rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Komu przysługuje rekompensata, a kto jej nie otrzyma?

Dwuczłonowe nazwisko dziecka

Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Małżeństwo międzynarodowe - jakie formalności?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z małżeństwem międzynarodowym, bardzo ważna jest potrzeba dokładnej regulacji prawa. Jakie przepisy regulują kwestie przedślubnych formalności?

Małżonkowie budują wspólny dom na działce żony lub męża

Czyją własnością będzie dom wybudowany wspólnie przez małżonków na działce żony lub męża? Do jakich rozliczeń dojdzie między małżonkami po rozwodzie?

Dodatek dla sieroty zupełnej 2019/2020 – wysokość, wniosek

Kwota dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

500+ dla niepełnosprawnych - poprawka do ustawy

Przyznanie 500+dla niepełnosprawnych ma być uzależnione od kryterium dochodowego. W Senacie trwają prace nad poprawką wyłączającą rentę rodzinną z tego kryterium.

Eksmisja małżonka po rozwodzie a meldunek

W jaki sposób można pozbyć się byłego małżonka z mieszkania? Czy meldunek chroni przed eksmisją?

REKLAMA