REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Wysokość alimentów na byłego małżonka

Podobnie jak w przypadku alimentów na dzieci, wysokość świadczeń na byłego małżonka uzależniona jest z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej zaś – od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Innymi słowy, usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego do alimentów powinny być zaspokajane w takim zakresie, na jaki pozwalają możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka zobowiązanego.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REKLAMA

Warto pamiętać, iż sformułowanie „możliwości zarobkowe i majątkowe” ma tu istotne znaczenie. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, „możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.” (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86).

Pan Z. uzyskuje niewielki dochód, pracując w pobliskim przedsiębiorstwie. Jego wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe pozwoliłyby jednak na podjęcie przez niego pracy w innej lokalnej firmie, w której uzyskiwałby znacznie wyższe dochody. Z tego powodu wnioskując o alimenty, warto wskazywać właśnie na możliwości, nie zaś na rzeczywiście uzyskiwane dochody zobowiązanego.

Pomoc społeczna bez wpływu na wysokość alimentów

Uzyskiwane zasiłki z pomocy społecznej nie mają wpływu na wysokość alimentów. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.). Zgodnie z tym przepisem na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego;
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
  • świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane "500 plus"
  • świadczenia rodzinne (takie jak na przykład zasiłek rodzinny, becikowe);
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nazywane "mama 4 plus".

Wina a alimenty na byłą żonę, męża

REKLAMA

Zgodnie z art. 60 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Oznacza to, iż małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku.

Wówczas przesłanką zasądzenia alimentów jest ustalenie, iż rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej niewinnego małżonka. Oceny takiej dokonuje się, porównując sytuację, w jakiej znalazł się małżonek na skutek rozwodu z sytuacją, w jakiej znajdowałby się, gdyby rozwód nie miał miejsca.

Gdy jednak sąd orzekł alimenty z winy obu stron bądź bez orzekania o winie, to wówczas żądanie alimentów od byłego małżonka jest uzasadnione tylko niedostatkiem. W wielu swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy podkreślał, iż w niedostatku znajduje się małżonek, który swoimi siłami nie jest w stanie zaspokoić własnych usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Sąd może przedłużyć ten termin na wniosek małżonka niewinnego tylko ze względu na wyjątkowe okoliczności. Przesłanką wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest również zawarcie nowego małżeństwa.

Podwyższenie lub obniżenie alimentów na byłego małżonka

Podwyższenia lub obniżenia alimentów można żądać w razie zmiany stosunków. Stanowi o tym art. 138 k.r.o. Jeżeli zatem zmieniły się możliwości zarobkowe lub majątkowe małżonka płacącego alimenty bądź zwiększyły usprawiedliwione potrzeby tego z małżonków, który alimenty otrzymuje, można wnosić o zmianę orzeczenia sądu.

Polecamy serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA