reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Wysokość alimentów na byłą żonę, męża

Od czego zależy wysokość alimentów orzekanych przez sąd na byłą żonę lub męża? Czy kwotę zasądzonych alimentów można obniżyć lub podwyższyć?

Wysokość alimentów na byłego małżonka

Podobnie jak w przypadku alimentów na dzieci, wysokość świadczeń na byłego małżonka uzależniona jest z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej zaś – od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Innymi słowy, usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego do alimentów powinny być zaspokajane w takim zakresie, na jaki pozwalają możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka zobowiązanego.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Warto pamiętać, iż sformułowanie „możliwości zarobkowe i majątkowe” ma tu istotne znaczenie. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, „możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.” (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86).

Pan Z. uzyskuje niewielki dochód, pracując w pobliskim przedsiębiorstwie. Jego wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe pozwoliłyby jednak na podjęcie przez niego pracy w innej lokalnej firmie, w której uzyskiwałby znacznie wyższe dochody. Z tego powodu wnioskując o alimenty, warto wskazywać właśnie na możliwości, nie zaś na rzeczywiście uzyskiwane dochody zobowiązanego.

Pomoc społeczna bez wpływu na wysokość alimentów

Uzyskiwane zasiłki z pomocy społecznej nie mają wpływu na wysokość alimentów. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.o.). Zgodnie z tym przepisem na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:

  • świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego;
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
  • świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane "500 plus"
  • świadczenia rodzinne (takie jak na przykład zasiłek rodzinny, becikowe);
  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające, nazywane "mama 4 plus".

Wina a alimenty na byłą żonę, męża

Zgodnie z art. 60 k.r.o. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 07.08.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia
Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów, nawet, gdy były mąż lub żona nie znajduje nie znajduje się w niedostatku./Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama