REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Aby móc w pełni korzystać z udogodnień, które są związane z mieszkaniem w budynku energooszczędnym, warto wykształcić w sobie potrzebne do tego nawyki, dzięki którym nauczymy się oszczędnie mieszkać.

Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych powinny odpowiadać tym samym standardom ogólnym. Jednakże w przypadku domów energooszczędnych architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę.

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?

Zmiany wprowadzane na różnych etapach budowy są jak najbardziej możliwe. Nowoczesne rozwiązania przynoszą duże korzyści i są one związane z oszczędnością w zużyciu energii. Poniżej zostaną przedstawione przydatne, a zarazem zalecane zmiany na etapie stanu surowego oraz na etapie stanu surowego zamkniętego.

REKLAMA

Obniżenie rachunków dzięki termomodernizacji?

Dzięki termomodernizacji twoje rachunki za ogrzewanie mogą zmniejszyć się nawet do około 50%. Przedsięwzięcie to ma na celu poprawić warunki mieszkalne i zapewnić komfort mieszkania w budynku.

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Sprzedaż bez paragonu stanowi przestępstwo skarbowe

Udając się do osiedlowego sklepu, po krótkiej konwersacji z sympatyczną Panią ekspedientką, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się dostać coś „na zeszyt”. Niestety sytuacja, która być może wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne, pod względem prawnym stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Rejestracja używanego samochodu

Kupując używany samochód należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy sprzedawca widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Urzędnik wydziału komunikacyjnego odmówi bowiem rejestracji auta, jeżeli w przedstawionych przez nabywcę dokumentach znajduje się inna osoba niż ta, od której auto zostało odkupione.

REKLAMA

Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Nie zawsze do umowy sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy konsumenckie. W takich sytuacjach inne są uprawnienia kupującego przy zaistnieniu wady kupionej rzeczy. Chodzi o rękojmie za wady fizyczne rzeczy.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

Czy wiesz jak w podstawowy sposób sprawdzić auto przed zakupem?

Kilka porad i elementów do sprawdzenia

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Podstawowa rzecz, która przyczyni się do sprzedaży auta

Co zrobić, gdy sprzedawca nie odpowiedział na reklamację?

Każdy sprzedawca ma dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi na złożoną reklamację. Jeżeli po upływie tego terminu nadal nie będziemy mieli odpowiedzi wtedy też reklamacja musi zostać bezapelacyjnie uwzględniona.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Kupując mieszkanie często decydujemy się na wzięcie kredytu na wiele lat lub ustanowienie wysokiej hipoteki na nowym mieszkaniu. Hipoteka nie musi zamykać drogi do sprzedaży mieszkania. Oto kilka rad, które to ułatwią.

Eksmisja lokatorów bez uzyskania wyroku sądowego

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów całkowicie zmieniła zasady najmu. Właściciele będą mogli eksmitować lokatorów wynajmujących mieszkania bez uzyskania wyroku sądowego. Nowa forma najmu lepiej chroni interes właścicieli.

Wynagrodzenie notariusza za umowę najmu okazjonalnego

Wynagrodzenie notariusza za czynności dokonywane przy składanym przez najemcę lokalu oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, wynosić ma nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

Jak opodatkować najem?

Z początkiem 2010 roku została wprowadzona korzystna zmiana dla podatników, która wprowadza m.in. 8,5-proc. stawkę ryczałtu od przychodów z najmu bez żadnych limitów.

Czy warto kupić nieruchomość za granicą?

Zazwyczaj rentowność inwestycji zawiera się w przedziale 3 –7% w skali roku, co przewyższa stopę zwrotu możliwą do uzyskania z dostępnych obecnie lokat. Z uwagi na powyższe, bez wątpienia zakup nieruchomości za granicą jest korzystny.

Ograniczenia związane z zawarciem umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego pomimo wielu zalet – niesie za sobą ograniczenia. Ograniczenia te związane są przede wszystkim z czasem zawarcia umowy najmu.

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania.

Formy prawne najmu okazjonalnego

Na początku sierpnia 2009 r. został przyjęty projekt – zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – który wprowadza do ustawy „o ochronie praw lokatorów” instytucję najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.

Jak i kiedy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Odstąpienie od zawartej umowy jest jedną z klauzul, które można zamieścić w treści samej umowy. Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu, umowa jest uważana za niezawartą.

Gmina ustala podatek od nieruchomości

Gminne organy podatkowe, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mają obowiązek wydania osobom fizycznym decyzję ustalającą podatek od nieruchomości za konkretny rok.

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma służyć bezrobotnym w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jednakże podstawowym warunkiem otrzymania tejże pomocy będzie zarejestrowanie się bezrobotnych w urzędzie pracy i uzyskanie dla nich prawa do zasiłku.

Kiedy nabywana nieruchomość może być obciążona prawem pierwokupu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości ważne jest dokładne zbadanie jej stanu prawnego. Jednym z aspektów, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez kupującego, jest ustalenie, czy nabywana nieruchomość nie jest obciążona prawem pierwokupu.

Internetowy dostęp do ksiąg wieczystych

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta udostępniło powszechny i bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej.

Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Instytucja najmu zwrotnego jest obecnie dogodnym rozwiązaniem, które dla kupującego może stanowić pewnego rodzaju narzędzie inwestycyjne, natomiast dla sprzedającego jedną z form zadłużania się w celu sfinansowania planów rozwojowych.

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, musi być zameldowany w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak podział nieruchomości na dwa mieszkania, a następnie ich sprzedaż uniemożliwia skorzystanie z ulgi.

Od 2011 r. ruszy wykup mieszkań w TBS-ach

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że już w pierwszym kwartale 2011 r. najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli wykupić je na własność. Skorzystają na tym nie tylko lokatorzy, ale również gminy i deweloperzy. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży będą w dużej części przeznaczone na poprawę stanu technicznego lokali.

Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

W zakupionych butach popękały podeszwy. Jesteś pewien swego, ale sprzedawca nie chce uznać reklamacji? Tutaj dowiesz się, jakie podjąć kroki.

Czy wiesz jak wybrać samochód według Feng Shui?

Wyboru auta można dokonać również zgodnie z tym, co mówi Feng Shui. Będziemy czuć się w nim bezpiecznie i swobodnie.

Prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane

Każdy proces budowlany cechuje się dużą złożonością. Wynika to między innymi z roli jaką pełni inwestor. To on odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjne jak i podpisywanie umów gwarantujących właściwą realizację zadań.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.

Czy wiesz jak szybko i korzystnie sprzedać samochód?

Właśnie upatrzyłeś sobie nowy model samochodu, który chcesz nabyć, ale nie masz co zrobić ze starym? Sprzedaj! Jeśli zastosujesz się do poniższych reguł, zrobisz to łatwo, sprawnie i szybko!

Jak napisać prawidłowo pozew o eksmisję

Właściciel – wynajmujący lokal najemcy, który od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu –ma prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja).

Sprzedaż w obiektach hotelarskich

Umowa sprzedaży ma niebagatelne znaczenie dla działalności hotelarskiej ze względu na częste zawieranie umów tego typu przez gości hotelowych w związku z potrzebami zakupu różnych rzeczy na terenie obiektu hotelarskiego.

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?

Umowa o dzieło należy do grupy umów rezultatu. Oznacza to, iż przyjmujący zamówienie odpowiada za efekt finalny, a nie za należyte staranie. Taki rezultat powinien być określony w umowie.

Wzrost liczby nowych hoteli w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli. Fakt ten cieszy przede wszystkim producentów mebli czy sprzętu RTV i AGD. Na polski rynek wkraczają także przedsiębiorcy z zagranicy a inwestycja w hotel to ich zdaniem może przynieść wiele korzyści.

Oświadczenie o skorzystaniu z prawa odkupu

Skorzystanie z prawa odkupu wymaga złożenia stosownego oświadczenia. Złożenie takiego oświadczenia oznacza wykonanie prawa odkupu oraz oznacza powstanie obowiązku kupującego powrotnego przeniesienia własności rzeczy na sprzedawcę.

Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu

Sprzedawca zawierając umowę sprzedaży może zastrzec sobie prawo odkupu. Prawo odkupu nie ogranicza prawa własności rzeczy nabywanej przez kupującego, jednak warto w takiej sytuacji wynegocjować niższą cenę sprzedaży.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

REKLAMA