REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestracja, Urząd stanu cywilnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut

Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar wprowadzić istotne zmiany w rejestracji samochodów, które wyciągną z kieszeni kierowców dodatkowe pieniądze - podajeRMF FM i rmf24.pl.

Budowa autostrady A2 opóźniona

Dwutygodniowe opóźnienia w budowie odcinków autostrady A2 między Łodzią a Warszawą nie martwi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała rzeczniczka GDDKiA.

Jakimi autami jeżdżą kobiety na zachodzie Europy?

Niemiecki Instytut CAR opublikował badania dotyczące rejestracji samochodów na kobiety. Okazało się, że 1/3 nowych samochodów jest rejestrowana na Niemki, jednak kobiety rzadziej wybierają rodzime marki.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD, a obecnie PKD 2007) stanowi umownie przyjęty zbiór rodzajów działalności społecznej i gospodarczej realizowanej przez podmioty gospodarcze, ujęty w sposób hierarchiczny oraz odpowiednio usystematyzowany. PKD zostało wprowadzone do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

REKLAMA

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Biegli rewidenci tworzą samorząd zawodowy biegłych rewidentów – Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. Krajowa Izba działa na podstawie przepisów ustawy oraz postanowień statutu. Przynależność do Izby jest obowiązkowa i powstaje z dniem wpisu do rejestru.

Tablica rejestracyjna w innym miejscu niż fabryczne

Tylne tablice rejestracyjne niektórych aut są umieszczone nie na zderzaku, lecz na pokrywie bagażnika. Czy przeniesienie tablicy na zderzak jest zgodne z prawem? Czy możemy w ten sposób "stuningować" samochód?

Wydanie wtórnika karty pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem, który powinien posiadać każdy kierowca, którego samochód został zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić, gdy kartę zgubimy lub zostanie zniszczona?

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego pojazdu, w którym znajdziemy całą jego historię. Jest to dokument, który w przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego, podąża za pojazdem.

REKLAMA

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Wydanie tablic rejestracyjnych

Niezbędnym elementem rejestracji każdego pojazdu jest uzyskanie tablic rejestracyjnych. Jakie opłaty się z tym wiążą? Czym są tablice indywidualne?

Kary dla urzędów za długotrwałe rozpoznawanie spraw

Nowe przepisy skracają procedurę nakładania grzywny na urzędy za opieszałość lub bezczynność.

Czasowa rejestracja pojazdu

Czasowa rejestracja pojazdu jest, najczęściej, elementem procedury rejestracji naszego samochodu. Kiedy jeszcze jest dokonywana? Jakie dokumenty są nam potrzebne?

Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe wyłącznie w przypadkach przewidzianych ustawą o ruchu drogowym. Kiedy można tego dokonać? Jakie dokumenty należy złożyć?

Kiedy zostanie wydany wtórnik dowodu rejestracyjnego?

Od sytuacji, kiedy chcemy wymienić dowód rejestracyjny ze względu na zmianę pewnych stanów faktycznych (np. nazwisko, adres), należy odróżnić utratę lub zniszczenie dowodu. Co należy zrobić, gdy zgubimy dowód rejestracyjny?

Zmiana imienia – jak i kiedy?

Imię jest podstawową nazwa identyfikującą człowieka. W wyjątkowych sytuacjach można jednak dokonać jego zmiany. Kto i w jakich sytuacjach może wystąpić o zmianę imienia?

Koniec kryzysu w branży moto?

Dzięki wielkim inwestycjom zagranicznym Polska stała się krajem, który w ostatnich kilkunastu latach zajął pozycję jednego z największych producentów samochodów, części i podzespołów motoryzacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Niższe opłaty od wniosku o zarejestrowanie spółki w KRS

Dnia 1 lipca w życie weszła ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Czym jest ślub konkordatowy?

Najważniejszą cechą ślubu konkordatowego jest wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

Czym jest akt małżeństwa?

Akt małżeństwa sporządza się niezwłocznie po jego zawarciu. Stanowi on dowód zawarcia związku małżeńskiego.

Zaufany profil na ePUAP już działa

Od 9 czerwca 2011 r. możemy korzystać z bezpłatnego podpisu elektronicznego na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Czy można sporządzić testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Najpowszechniejszymi formami sporządzenia testamentu jest testament holograficzny (sporządzony na piśmie) i ten sporządzony w obecności notariusza. To jednak nie jedyne możliwości. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość sporządzenia testamentu alograficznego m.in. przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Jak uzyskać zaświadczenie pozwalające na zawarcie małżeństwa za granicą?

Obywatel polski, który chce zawrzeć małżeństwo za granicą Mozę ubiegać się o zaświadczenie stwierdzające, że może, zgodnie z prawem polskim, zawrzeć małżeństwo. Jakich formalności należy dopełnić, aby uzyskać takie zaświadczenie?

Co powinien zawierać wniosek o uzupełnienie aktu stanu cywilnego?

Jeżeli akt stanu cywilnego nie zawiera wszystkich wymaganych prawem danych, możemy wnosić o jego uzupełnienie. Jakie dokumenty należy w takiej sytuacji złożyć? Jaką opłatę uiścić?

Kto może wydać zezwolenie skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa?

Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński muszą złożyć do urzędu stanu cywilnego wymaganych dokumentów, a następnie odczekać miesiąc, zanim będą mogły wziąć ślub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Czy termin oczekiwania może zostać skrócony? Kto może na to zezwolić?

Czy dla sprostowania aktu stanu cywilnego niezbędne jest postępowanie sądowe?

Co do zasady, w akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jakich?

Urząd Stanu Cywilnego w Internecie czyli PLUSC

Platforma Usług Stanu Cywilnego (PLUSC) ma umożliwić internautom pozyskiwanie informacji dotyczących spraw załatwianych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Skorzystają więc Ci, którzy chcą zawrzeć związek małżeński lub którym urodziło się dziecko.

Jak odtworzyć akt stanu cywilnego?

W razie zniszczenia ksiąg stanu cywilnego lub braku możliwości uzyskania odpisu aktu sporządzonego za granicą, można ubiegać się o odtworzenie aktu stanu cywilnego. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumentu należy przedstawić?

Czy w przypadku adopcji sporządza się nowy akt urodzenia?

Zasadą jest, że dla jednej osoby tworzony jest tylko jeden akt stanu cywilnego, a wszelkie zdarzenia, które wpływają na zmianę stanu cywilnego są odnotowywane na akcie stanu cywilnego w formie wzmianki dodatkowej. Jest jednak jeden przypadek, kiedy zostanie sporządzony zupełnie nowy akt urodzenia.

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Procedura stwierdzenia zgonu

W przypadku, gdy nie ma wątpliwości, że osoba zmarła, a nie został sporządzony akt zgonu, każdy zainteresowany może złożyć wniosek o stwierdzenie zgonu danej osoby. Jak przebiega takie postępowanie?

Postępowanie o uznanie osoby za zmarłą

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą, jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku, w którym według istniejących wiadomości dana osoba jeszcze żyła. Jak przebiega postępowanie o uznanie osoby za zmarłą?

Kiedy osoba zostanie uznana za zmarłą?

Osoba, która zaginęła może zostać uznana za zmarłą po upływie czasu określonego w prawie. Jakie są warunki uznania osoby za zmarłą? Kto może się o takie uznanie ubiegać?

Na czym polega transkrypcja aktu stanu cywilnego?

Zgodnie z treścią art. 73 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to nasz obowiązek, a jedynie uprawnienie.

Gdzie załatwimy sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego?

Czasem zastanawiamy się, do jakiego urzędu musimy się udać, by załatwić konkretną sprawę. Gdzie udać się po akt urodzenia? Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić, gdy chcemy zawrzeć związek małżeński? I, wreszcie, kto powinien zgłosić zgon osoby?

Kiedy można sporządzić akt stanu cywilnego na postawie zagranicznego?

Akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) dotyczący obywatela polskiego, a sporządzony za granicą, może zostać wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje trzy sytuacje, kiedy może to zostać dokonane.

Dealerzy chcą rejestrować auta w salonach


Związek Dealerów Samochodowych zgłosił postulat do przygotowywanego przez MSWiA projekcie ustawy zmieniającej m.in. sposób rejestracji aut. Chodzi o możliwość rejestracji nowych samochodów bezpośrednio w salonach sprzedaży.

Jedne tablice rejestracyjne na całe życie auta

Już wiosną przyszłego roku czeka nas rewolucja przy rejestrowaniu samochodów. Kupując używane auto nie będziemy musieli występować o nowe tablice rejestracyjne. Będą one przypisane na stałe do samochodu.

Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba będzie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydane duplikatu. Należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć oświadczenie.

Co może być dowodem własności przy rejestracji?

Aby dokonać rejestracji pojazdu trzeba będzie się w toku postępowania administracyjnego wykazać dowodem własności. Co może nim być?

Formalności przy zakupie auta zabytkowego

Rejestracja używanego samochodu jest prosta i łatwa, jeśli auto poprzednio było także zarejestrowane w kraju. W przypadku oldtimerów zakupionych za granicą formalności mocno się komplikują.

Dokumenty potrzebne przy zakupie auta zabytkowego

Kupno oldtimera bezpośrednio od jego dotychczasowego właściciela nie jest rzeczą prostą i łatwą, choć czasem można odnieść takie wrażenie. Ważny jest zarówno stan techniczny samochodu zabytkowego jaki i jego status formalno-prawny.

Jakie są koszty rejestracji pojazdu zabytkowego?

Rejestracja pojazdu zabytkowego związana jest z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Ponosi je właściciel oldtimera, mimo że zabytek jest dobrem ogólnospołecznym o trudnej do określenia wartości historycznej.

Rejestrujemy zabytek. Jak załatwić formalności?

Stare pojazdy to nie tylko kłopotliwe kilogramy złomu, ale także świadectwo minionej epoki w motoryzacji. Dlatego najlepiej zachowane egzemplarze oldtimerów są traktowane jako zabytki techniki.

Utrata lub zniszczenie tablic rejestracyjnych

Co zrobić w sytuacji, gdy nasze tablice rejestracyjne zostały skradzione lub zniszczone? Czy zostaną nam wydane tablice z nowym numerem czy też zachowamy dotychczasowy? Jakie dokumenty będą nam niezbędne?

Rejestracja sprowadzonego auta będzie łatwiejsza


Dzięki nowelizacji rozporządzenia dotyczącego rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 183) w przypadku powtórnej rejestracji samochodu będzie wymaganych mniej dokumentów niż obecnie.

Czy istnieje obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu?

Każdy kierowca, który nabywa bądź zbywa samochód, jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie urząd rejestrujący. W jakim terminie należy to uczynić? Jakie dokumenty złożyć?

Jak zarejestrować pojazd typu SAM?

Pojazd typu „SAM” jest pojazdem wykonanym samodzielnie przez jego właściciela. Na czym polegają obowiązkowe badania techniczne takiego pojazdu? Jakie dokumenty są niezbędne dla jego rejestracji?

REKLAMA