| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Czym jest ślub konkordatowy?

Czym jest ślub konkordatowy?

Najważniejszą cechą ślubu konkordatowego jest wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

Przed zawarciem ślubu

By ślub wyznaniowy wywoływał skutki zarówno wyznaniowe jak i prawne należy dopełnić kilku formalności jeszcze przed jego zawarciem.

Narzeczeni muszą zgłosić się do parafii stałego lub tymczasowego miejsca zamieszkania jednego z nich na trzy miesiące przed planowanym ślubem.

W kancelarii parafialnej należy przedstawić zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zaświadczenie takie jest ważne przez 3 miesiące.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Dla skutków wyznaniowych potrzebne są takie dokumenty jak świadectwa chrztu z dodatkowymi informacjami takimi jak potwierdzenie bierzmowania. W przypadku wdowców konieczne jest również świadectwo zgonu zmarłego małżonka.

Jednym z wymogów zawarcia małżeństwa wyznaniowego jest uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich oraz wizyty w poradni rodzinnej.

Na podstawie dostarczonych dokumentów oraz rozmowy z narzeczonymi zostaje sporządzony, na miesiąc przed planowanym ślubem, protokół przedślubny.

Dzień przed zawarciem małżeństwa, albo bezpośrednio przed jego zawarciem spisuje się akt zawarcia małżeństwa. Akt ten jest podpisany przez przyszłych małżonków oraz dwoje pełnoletnich świadków.

Po zawarciu ślubu

Po zawarciu związku małżeńskiego duchowny sporządza zaświadczenie. Zaświadczenie to potwierdza złożenie oświadczeń małżonków w jego obecności. Zaświadczenie jest podpisywane przez duchownego, małżonków oraz świadków.

Obowiązki duchownego

Duchowny ma obowiązek w ciągu 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa przekazać do Urzędu Stanu Cywilnego sporządzone przez niego zaświadczenie wraz z zaświadczeniem sporządzonym przez kierownika urzędu stanu cywilnego. Na podstawie tych zaświadczeń zostaje sporządzony akt małżeństwa. 

Zobacz również: Ślub konkordatowy krok po kroku

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »