REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może wydać zezwolenie skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa?

Marta Wrzosek
Kierownik urzędu stanu cywilnego może wydać zezwolenie na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu, ale tylko wtedy, gdy przemawiają za tym ważne względy.
Kierownik urzędu stanu cywilnego może wydać zezwolenie na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu, ale tylko wtedy, gdy przemawiają za tym ważne względy.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński muszą złożyć do urzędu stanu cywilnego wymaganych dokumentów, a następnie odczekać miesiąc, zanim będą mogły wziąć ślub przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Czy termin oczekiwania może zostać skrócony? Kto może na to zezwolić?

Termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego-opiekuńczego, małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może zostać zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi USC pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa.

Należy jednak pamiętać, że te same przepisy uprawniają kierownika urzędu stanu cywilnego do wydania zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, ale tylko wtedy, gdy przemawiają za tym ważne względy.

Jednomiesięczny termin oczekiwania został pomyślany jako czas na przemyślenie decyzji o zawarciu małżeństwa, uniknięcia decyzji pochopnych.

Zobacz również: Jakie imię można nadać dziecku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że termin ten dotyczy małżeństwa zawieranego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W przypadku chęci zawarcia małżeństwa przed duchownym, jednomiesięczny termin nie obowiązuje (choć liczne formalności związane ze ślubem konkordatowym i tak nie dają możliwości zawarcia małżeństwa w bardzo krótkim czasie).

„Ważne względy”

Przepisy Kodeku rodzinnego-opiekuńczego ani żadne inne nie definiują pojęcia „ważnych względów”. Każda sprawa badana jest przez kierownika USC indywidualnie, nie mniej jednak przyjmuje się, że za „ważne względy” w rozumieniu tego przepisu uznaje się przede wszystkim ciążę, chorobę jednego z przyszłych małżonków czy nagły wyjazd.

Jak uzyskać zezwolenie?

Aby uzyskać zezwolenie na skrócenie terminu zawarcia małżeństwa, należy w urzędzie stanu cywilnego złożyć następujące dokumenty:

1. wniosek o skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa (złożone osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego);

2. dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej (wynosi ona 39 zł);

3. dokumenty tożsamości wnioskodawców (do wglądu).

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego nie uzna powodów skrócenia terminu oczekiwania za „ważne”, wydaje odmowę, na którą wnioskodawcom przysługuje odwołanie do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA