reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego. W takiej sytuacji, mężczyzna powinien przed kierownikiem urzędu oświadczyć, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka ten fakt potwierdzić (może uczynić to jednocześnie z ojcem dziecka albo w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenie przez mężczyznę).

Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia treść przepisów kodeksowych dotyczących praw i obowiązków wynikających z uznania dziecka, przepisy dotyczące nazwiska dziecka oraz różnicę zachodzącą między uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

Ponadto, kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenia o uznaniu dziecka. Będzie to miało miejsce, jeżeli stwierdzi, że uznanie jest niedopuszczalne (np. gdy ojcostwo dziecka zostało już ustalone i nie zostało skutecznie zaprzeczone) bądź gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

Zobacz również: Unieważnienie uznania ojcostwa

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, kierownik USC, odmawiając przyjęcia oświadczeń o uznaniu dziecka, powinien osoby zainteresowane (tj. mężczyznę, który twierdzi, że jest ojcem dziecka, oraz matkę dziecka) powiadomić o odmowie na piśmie. Powinien podać przyczyny odmowy oraz wskazać, iż istnieje możliwość uznaniu ojcostwa przed sądem opiekuńczym.

Warto pamiętać, że jeśli nie nastąpiło uznanie dziecka, do aktu urodzenia dziecka jako imię ojca wpisuje się imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego (najczęściej przez matkę dziecka). Jeżeli jednak imię nie zostanie wskazane wówczas do aktu urodzenia wpisuje się jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe – nazwisko matki. O fakcie tym czyni się stosowną adnotację w rubryce „Uwagi”.

Jeżeli uznanie dziecka następuje przed sporządzeniem aktu urodzenia, treść oświadczenia wpisuje się do księgi urodzeń. Akt urodzenia sporządzany jest w zwykłym trybie.

Uznanie dziecka może nastąpić również przy sporządzaniu aktu urodzenia. Wówczas w akcie wpisuje się nazwisko i inne dane ojca zgodnie z treścią oświadczenia, z adnotacją w rubryce „Uwagi”.

Jeśli natomiast uznanie dziecka następuje już po sporządzeniu aktu urodzenia, do aktu wpisuje się wzmiankę dodatkową o uznaniu i zmianie nazwiska dziecka.

Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed polskim konsulem (jeżeli dokonywane jest za granicą), o ile oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Konsul sporządza protokół przyjęcia oświadczenia i przesyła go niezwłocznie do urzędu stanu cywilnego, w którym został sporządzony akt urodzenia lub właściwego ze względu na miejsce zamieszkania matki dziecka (w przypadku, gdy jeszcze nie sporządzono aktu urodzenia).

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego.
Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama