REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Marta Wrzosek
Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego.
Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

Uznanie ojcostwa może nastąpić zarówno przed, w trakcie, jak i po sporządzeniu aktu urodzenia. Stosowane oświadczenie może odebrać kierownik urzędu stanu cywilnego. Jeżeli jednak odmówi przyjęcia oświadczenia, można ubiegać się o sądowe ustalenie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa przed kierownikiem stanu cywilnego

REKLAMA

Uprawnienie do przyjmowania oświadczeń o uznaniu ojcostwa, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, posiada kierownik urzędu stanu cywilnego. W takiej sytuacji, mężczyzna powinien przed kierownikiem urzędu oświadczyć, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka ten fakt potwierdzić (może uczynić to jednocześnie z ojcem dziecka albo w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenie przez mężczyznę).

Uprawnienia i obowiązki kierownika

REKLAMA

Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia treść przepisów kodeksowych dotyczących praw i obowiązków wynikających z uznania dziecka, przepisy dotyczące nazwiska dziecka oraz różnicę zachodzącą między uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.

Ponadto, kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenia o uznaniu dziecka. Będzie to miało miejsce, jeżeli stwierdzi, że uznanie jest niedopuszczalne (np. gdy ojcostwo dziecka zostało już ustalone i nie zostało skutecznie zaprzeczone) bądź gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Unieważnienie uznania ojcostwa

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, kierownik USC, odmawiając przyjęcia oświadczeń o uznaniu dziecka, powinien osoby zainteresowane (tj. mężczyznę, który twierdzi, że jest ojcem dziecka, oraz matkę dziecka) powiadomić o odmowie na piśmie. Powinien podać przyczyny odmowy oraz wskazać, iż istnieje możliwość uznaniu ojcostwa przed sądem opiekuńczym.

Akt urodzenia

Warto pamiętać, że jeśli nie nastąpiło uznanie dziecka, do aktu urodzenia dziecka jako imię ojca wpisuje się imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego (najczęściej przez matkę dziecka). Jeżeli jednak imię nie zostanie wskazane wówczas do aktu urodzenia wpisuje się jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca i jego nazwisko rodowe – nazwisko matki. O fakcie tym czyni się stosowną adnotację w rubryce „Uwagi”.

Jeżeli uznanie dziecka następuje przed sporządzeniem aktu urodzenia, treść oświadczenia wpisuje się do księgi urodzeń. Akt urodzenia sporządzany jest w zwykłym trybie.

Uznanie dziecka może nastąpić również przy sporządzaniu aktu urodzenia. Wówczas w akcie wpisuje się nazwisko i inne dane ojca zgodnie z treścią oświadczenia, z adnotacją w rubryce „Uwagi”.

Jeśli natomiast uznanie dziecka następuje już po sporządzeniu aktu urodzenia, do aktu wpisuje się wzmiankę dodatkową o uznaniu i zmianie nazwiska dziecka.

Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed polskim konsulem (jeżeli dokonywane jest za granicą), o ile oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Konsul sporządza protokół przyjęcia oświadczenia i przesyła go niezwłocznie do urzędu stanu cywilnego, w którym został sporządzony akt urodzenia lub właściwego ze względu na miejsce zamieszkania matki dziecka (w przypadku, gdy jeszcze nie sporządzono aktu urodzenia).

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA