| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

W urzędzie stanu cywilnego otrzymany:
1) odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego;
2) zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku;
3) zaświadczenia o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego.

Odpis zupełny stanowi dosłowne powtórzenie treści aktu stanu cywilnego wraz ze wszystkimi wzmiankami dodatkowymi; treść przypisków podaje się jedynie na
wniosek osoby zainteresowanej.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W odpisie skróconym aktu stanu cywilnego podaje się zaś jego treść, z uwzględnieniem treści wzmianek dodatkowych oraz z pominięciem wyrazów, ustępów i zdań skreślonych.

Do jakich czynności potrzebujemy odpisu aktu małżeństwa?

Najczęściej akt małżeństwa dołączamy do sporządzanych przez nas pism procesowych. Przykładem może być wniosek o stwierdzenie nabycia spadku czy pozew rozwodowy. Również u notariusza sporządzającego akt poświadczenia dziedziczenia musimy przedłożyć odpisy akt stanu cywilnego m. in. odpis skrócony aktu małżeństwa. Z czynności pozasądowych warto wymienić formalności kredytowe.

Kto uzyska odpis?

Krąg osób uprawnionych do uzyskania odpisu aktu małżeństwa określa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Jej przepisy stanowią, iż odpisy oraz zaświadczenia z ksiąg stanu cywilnego wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego.

Poza wymienionymi wyżej osobami odpisy mogą uzyskać także inne osoby np. członkowie dalszej rodziny, jeżeli wykażą interes prawny. W takim przypadku wydawanie odpisów następuje również na wniosek.

Opłata skarbowa

Za wydanie odpisu aktu małżeństwa uiszczamy opłatę skarbową w wysokości 22 zł za odpis skrócony i 32 zł za odpis zupełny.

Ustawa o płacie skarbowej przewiduje zwolnienia od jej uiszczenia w zależności od tego, gdzie chcemy złożyć odpis. Przykładowo nie zapłacimy za odpis za odpis aktu małżeństwa w sprawach: alimentacyjnych, ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego czy w sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Zobacz również serwis: Urząd Stanu Cywilnego

Co zawiera odpis skrócony aktu małżeństwa?

W odpisie skróconym aktu małżeństwa zamieszcza się następujące dane: nazwiska i imiona małżonków, ich nazwiska rodowe, miejsca i daty ich urodzenia, miejsce i datę zawarcia małżeństwa, imiona i nazwiska rodowe rodziców, nazwisko (nazwiska) małżonków, które noszą po zawarciu małżeństwa, nazwisko dzieci zrodzonych z tego małżeństwa, a jeżeli małżeństwo ustało wskutek śmierci jednego z małżonków albo rozwodu, zostało unieważnione, orzeczona została separacja oraz jej zniesienie - adnotację o ustaniu małżeństwa, jego unieważnieniu, o separacji oraz o zniesieniu separacji, wraz z oznaczeniem aktu zgonu lub sygnatury akt sprawy, w której orzeczono o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa,o separacji oraz o zniesieniu separacji.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego. (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180 ze zm.);

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »