| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Jak uzyskać odpis aktu małżeństwa?

Odpis aktu małżeństwa stanowi dowód jego zawarcia. Poza małżonkami i członkami najbliższej rodziny odpis może uzyskać każdy, kto wykaże interes prawny.

W urzędzie stanu cywilnego otrzymany:
1) odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego;
2) zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku;
3) zaświadczenia o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego.

Odpis zupełny stanowi dosłowne powtórzenie treści aktu stanu cywilnego wraz ze wszystkimi wzmiankami dodatkowymi; treść przypisków podaje się jedynie na
wniosek osoby zainteresowanej.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

W odpisie skróconym aktu stanu cywilnego podaje się zaś jego treść, z uwzględnieniem treści wzmianek dodatkowych oraz z pominięciem wyrazów, ustępów i zdań skreślonych.

Do jakich czynności potrzebujemy odpisu aktu małżeństwa?

Najczęściej akt małżeństwa dołączamy do sporządzanych przez nas pism procesowych. Przykładem może być wniosek o stwierdzenie nabycia spadku czy pozew rozwodowy. Również u notariusza sporządzającego akt poświadczenia dziedziczenia musimy przedłożyć odpisy akt stanu cywilnego m. in. odpis skrócony aktu małżeństwa. Z czynności pozasądowych warto wymienić formalności kredytowe.

Kto uzyska odpis?

Krąg osób uprawnionych do uzyskania odpisu aktu małżeństwa określa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Jej przepisy stanowią, iż odpisy oraz zaświadczenia z ksiąg stanu cywilnego wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego.

Poza wymienionymi wyżej osobami odpisy mogą uzyskać także inne osoby np. członkowie dalszej rodziny, jeżeli wykażą interes prawny. W takim przypadku wydawanie odpisów następuje również na wniosek.

Opłata skarbowa

Za wydanie odpisu aktu małżeństwa uiszczamy opłatę skarbową w wysokości 22 zł za odpis skrócony i 32 zł za odpis zupełny.

Ustawa o płacie skarbowej przewiduje zwolnienia od jej uiszczenia w zależności od tego, gdzie chcemy złożyć odpis. Przykładowo nie zapłacimy za odpis za odpis aktu małżeństwa w sprawach: alimentacyjnych, ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego czy w sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.

Zobacz również serwis: Urząd Stanu Cywilnego

Co zawiera odpis skrócony aktu małżeństwa?

W odpisie skróconym aktu małżeństwa zamieszcza się następujące dane: nazwiska i imiona małżonków, ich nazwiska rodowe, miejsca i daty ich urodzenia, miejsce i datę zawarcia małżeństwa, imiona i nazwiska rodowe rodziców, nazwisko (nazwiska) małżonków, które noszą po zawarciu małżeństwa, nazwisko dzieci zrodzonych z tego małżeństwa, a jeżeli małżeństwo ustało wskutek śmierci jednego z małżonków albo rozwodu, zostało unieważnione, orzeczona została separacja oraz jej zniesienie - adnotację o ustaniu małżeństwa, jego unieważnieniu, o separacji oraz o zniesieniu separacji, wraz z oznaczeniem aktu zgonu lub sygnatury akt sprawy, w której orzeczono o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa,o separacji oraz o zniesieniu separacji.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego. (Dz.U. 1986 nr 36 poz. 180 ze zm.);

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. 2006 nr 225 poz. 1635 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »