REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można sporządzić testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Marta Wrzosek
Kodeks cywilny w zakresie prawa spadkowego, przewiduje możliwość sporządzenia testamentu przed kierownikiem USC.
Kodeks cywilny w zakresie prawa spadkowego, przewiduje możliwość sporządzenia testamentu przed kierownikiem USC.

REKLAMA

REKLAMA

Najpowszechniejszymi formami sporządzenia testamentu jest testament holograficzny (sporządzony na piśmie) i ten sporządzony w obecności notariusza. To jednak nie jedyne możliwości. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość sporządzenia testamentu alograficznego m.in. przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Sporządzenie testamentu alograficznego 

REKLAMA

Kodeks cywilny w zakresie prawa spadkowego, przewiduje możliwość sporządzenia testamentu w ten sposób, że spadkodawca w obecności 2 świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec:

1) wójta, burmistrza, prezydenta miasta;

2) starosty;

3) marszałka województwa;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4) sekretarza powiatu albo gminy;

5) kierownika urzędu stanu cywilnego.

Zobacz również: Notariusz

Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Następnie jest on odczytywany spadkodawcy w obecności świadków i podpisany przez wszystkie osoby uczestniczące w tej czynności (tj. spadkodawcę, osobę, wobec której została oświadczona wola, świadków). 

W ten sposób nie mogą sporządzić testamentu osoby głuche bądź nieme.

Rola kierownika stanu cywilnego

REKLAMA

Jaką rolę w sporządzaniu testamentu alograficznego odgrywa kierownik stanu cywilnego? Jest on osobą urzędową, której funkcja zbliżona jest do roli notariusza sporządzającego testament w formie aktu notarialnego. Kierownik urzędu stanu cywilnego ma zadanie wysłuchać oświadczenia spadkodawcy i sformułować treść rozrządzeń w protokole.

Warto podkreślić, iż kierownik stanu cywilnego, podobnie jak notariusz, nie może przyjąć oświadczenia od swoich krewnych lub powinowatych w linii prostej oraz w linii bocznej do trzeciego stopnia, małżonka, przysposobionych i osób związanych stosunkiem opieki bądź kurateli. Nie może również, co oczywiste, sporządzić w tej formie własnego testamentu.

Podanie o sporządzenie testamentu

Aby móc sporządzić testament przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, należy złożyć następujące dokumenty:

1) podanie o sporządzenie protokołu zawierającego ostatnią wolę spadkodawcy;

2) dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej;

3) dokumenty tożsamości spadkodawcy i świadków (do wglądu).

Opłata skarbowa za sporządzenie protokołu wynosi 22 zł.

Sprawa załatwiona zostanie bezzwłocznie po dokonaniu zgłoszenia i ustaleniu terminu sporządzenia testamentu.

Warto na końcu wskazać, że świadkiem przy sporządzaniu testamentu alograficznego nie może być:

1) osoba niepełnoletnia;

2) osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych;

3) niewidomy, głuchy lub niemy;

4) nieumiejący czytać lub pisać;

5) osoba, która nie włada jeżykiem, w którym spadkodawca sporządza testament;

6) osoba skazana prawomocny wyrokiem za składanie fałszywych zeznań;

7) osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść;

8) małżonek spadkodawcy, krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA