REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Centralny Rejestr Wyborców i 6 tysięcy nowych lokali wyborczych już w najbliższych wyborach

Centralny Rejestr Wyborców, 6 tysięcy nowych lokali wyborczych i bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, co ma służyć zwiększeniu frekwencji – to główne założenia nowelizacji Kodeksu wyborczego, jaką Sejm w czwartek 26 stycznia.

Zmiany w Kodeksie wyborczym w Sejmie. Czy powstanie Centralny Rejest Wyborców?

Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.

Wybory parlamentarne już 15 października – sprawdź, co o nich wiesz! QUIZ

Wybory parlamentarne już w połowie października tego roku. W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe i europejskie, a za dwa lata – wybory prezydenckie. To najważniejsze wydarzenia w kalendarzu funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, jakim jest Polska. To właśnie w drodze wyborów Naród wybiera swoich przedstawicieli, poprzez których – jak mówi Konstytucja – sprawuje władzę zwierzchnią w Rzeczypospolitej. Przeprowadzanie wyborów regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy znasz zasady, na jakich wybory się odbywają!

Jakie wydatki na kolejne kampanie wyborcze?

Komitety wyborcze wydadzą na kampanie w kolejnych wyborach więcej niż poprzednio. Limity wydatków na agitację wyborczą zostały zwiększone. Nowe, wyższe limity znajdą zastosowanie po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu.

REKLAMA

Kodeks wyborczy - tekst jednolity 2023

Kodeks wyborczy - tekst jednolity z dnia 20 czerwca 2022 r.: Dz.U. z 2022 r., poz. 1277, ostatnia zmiana: Dz.U. z 2022 r., poz. 2418.

Nowela Kodeksu wyborczego w pierwszym czytaniu

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zaproponowana przez posłów PiS będzie przedmiotem dalszych prac Sejmu. Posłowie opowiedzieli się 11 stycznia przeciw odrzuceniu projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego ma sprzyjać frekwencji

Profrekwencyjna nowelizacja Kodeksu wyborczego, której projekt wniosła w końcu grudnia 2022 r. do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje zmniejszenie obwodów głosowania, bezpłatny transport wyborców do lokali wyborczych, wsparcie informacyjne wyborców-seniorów oraz inne regulacje służące zwiększeniu frekwencji. Wnioskodawców w procesie legislacyjnym reprezentuje pos. Marek Ast. Projekt trafił pod obrady Sejmu w trakcie posiedzenia Izby rozpoczynającego się w środę 11 stycznia.

Zmiana Kodeksu wyborczego - projekt trafi do komisji

Sejm skierował w środę do dalszych prac projekty nowelizacji Kodeksu wyborczego; jeden z nich przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, drugi dotyczy prawa wyboru do władz lokalnych i gwarancji praw wyborczych dla obywateli brytyjskich w Polsce i polskich w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Centralny Rejestr Wyborców - co zawiera projekt?

Utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców zakłada projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który wpłynął do Sejmu. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

Wybory samorządowe

Wybory samorządowe pozwalają na wybór radnych, wójtów i burmistrzów miast. Według jakich zasad i przepisów się odbywają?

Powstanie Centralny Rejestr Wyborców

Centralny Rejestr Wyborców ma ułatwić m.in. dopisanie do obwodu wyborczego czy spisu wyborców. Wyborca będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i którym lokalu wyborczym może realizować swoje prawo wyborcze.

Zmian w ordynacji wyborczej. Więcej okręgów

Szykują się zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu jeszcze przed najbliższymi wyborami. Równolegle we wrześniu może być złożona w parlamencie propozycja przeniesienia terminu elekcji samorządowej.

Kiedy wybory samorządowe? Na jesieni 2023 r., czy na wiosnę 2024 r.?

Spodziewam się, że w najbliższym czasie dojdzie do konsultacji z prezydentem Andrzejem Dudą ws. inicjatywy dotyczącej przeniesienia wyborów samorządowych z jesieni 2023 r. - powiedział 10 lipca 2022 r. PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Terlecki: Jesteśmy zdecydowani zaproponować ustawę, która przesunie termin wyborów samorządowych o pół roku

Wybory samorządowe, zgodnie z wypowiedzią Terleckiego, miałyby odbyć się wiosną 2024 roku. Dlaczego rząd chce przesunąć wybory samorządowe?

Będą dłuższe kadencje organów związków zawodowych

Kadencje organów związków zawodowych będą dłuższe. Sejm uchwalił nowelizację.

Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

Głosowanie korespondencyjne - PKW proponuje zmiany

Głosowanie korespondencyjne w czasie epidemii do zmiany? Propozycje przygotowała Państwowa Komisja Wyborcza. Czego dotyczą propozycje zmiany prawa wyborczego?

Protest wyborczy - w jakim terminie?

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego. Warto pamiętać o krótkim terminie na wniesienie pisma.

Wybory prezydenckie 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów, ciężarnych i osób z dzieckiem

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca 2020 r. osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wyborach prezydenckich 2020 r.

Chcesz głosować w drugiej turze wyborów w innym miejscu niż zazwyczaj? Tylko do 7 lipca 2020 r. możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Wybory 2020: odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania do 26 czerwca

Piątek 26 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie wyborczym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jest to rozwiązanie m.in. dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywały w dniu głosowania.

Wrzucanie kopert zwrotnych do skrzynek dla głosujących korespondencyjnie do 26 czerwca 2020 r.

Piątek 26 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem na wrzucanie kopert zwrotnych do skrzynek dla głosujących korespondencyjnie. Wyborcy, którzy nie zdążą zagłosować w piątek, mogą też dostarczyć kopertę zwrotną do lokalu wyborczego w niedzielę, ale nie mogą wrzucić jej samodzielnie do urny.

Wybory 2020: Jak głosować korespondencyjnie?

Wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego w kraju, mają otrzymać pakiet wyborczy nie później niż do wtorku 23 czerwca 2020 r. Jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne?

Wybory prezydenckie 2020. Obowiązkowe głosowanie korespondencyjne w dwóch gminach

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach - Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie). Rekomendację taką przekazał wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Bezpłatne środki ochrony przed koronawirusem dla członków komisji wyborczych

Od 16 do 18 czerwca samorządy mogą zamawiać środki środków ochrony indywidualnej na I turę wyborów prezydenckich dla członków obwodowych komisji wyborczych. Mogą zamówić bezpłatnie: maski, przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk i płyny do dezynfekcji powierzchni.

Wybory 2020: Zgłoszenia w sprawie głosowania korespondencyjnego do 16 czerwca

Wtorek 16 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem, kiedy można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Jak to zrobić?

Wybory prezydenckie 2020: jak i gdzie głosować za granicą?

28 czerwca 2020 r. odbędą się wybory prezydenckie. Wyborcy za granicą będą mogli zagłosować osobiście albo korespondencyjnie. Co należy zrobić, aby oddać głos za granicą? Gdzie znajdują się obwody głosowania?

Jak głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

Każdy wyborca w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 r. może głosować korespondencyjnie. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego i oddać w tej formie głos?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca

Znamy już datę wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła je na niedzielę 28 czerwca, ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.

Sejm uchwalił ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r.

Sejm 12 maja 2020 r. uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Ustawa zakłada, iż w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie możliwość głosowania korespondencyjnego.

Uchwała PKW o wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r.

Państwowa Komisja wyborcza w swojej uchwale stwierdziła, iż w wyborach 10 maja brak było możliwości głosowania na kandydatów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast a RODO

Walka z epidemią wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, który wywołuje COVID-19 jest bardzo ważna. Uzasadnia często czasowe ograniczenie naszych praw i wolności (temat ten omawiałem w artykule „Czy przepisy RODO utrudniają walkę z epidemią koronawirusa?”). Ale nie uzasadnia wszystkiego.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - zagrożenia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła swoją opinię do projektu ustawy wprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. HFPC wskazuje na zagrożenia dla powszechnego, tajnego i osobistego głosowania, ograniczenie roli Państwowej Komisji Wyborczej oraz liczne nieścisłości i luki skutkujące m.in. brakiem możliwości określenia precyzyjnych reguł głosowania.

Głosowanie korespondencyjne a ochrona danych osobowych (RODO)

Wiele wskazuje na to, że wybory prezydenckie, jeśli odbędą się w maju, ze względu na epidemię koronawirusa, będą przeprowadzone w formie głosowania korespondencyjnego. Czy powinniśmy w takiej sytuacji obawiać się o nasze dane osobowe?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020 - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Stan wyjątkowy - definicja, konsekwencje wprowadzenia

W związku z pandemią koronawirusa prawdopodobne jest wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Kto wprowadza stan wyjątkowy i jakie są tego konsekwencje dla obywateli?

Koronawirus a wybory uzupełniające wójta i do rad gmin

W najbliższą niedzielę planowane są wybory przedterminowe i uzupełniające w dziewięciu miejscowościach w Polsce. Zagrożenia związane z epidemią koronawirusa znacząco ograniczą możliwość udziału w głosowaniu - wskazuje RPO. Osoby poddane kwarantannie nie będą mogły wziąć w nim udziału. Tymczasem Konstytucja mówi o powszechnym charakterze wyborów

Wybory prezydenckie 2020 - ochrona danych osobowych przez komitety wyborcze

W toku kampanii wyborczej na Prezydenta RP komitety wyborcze będą przetwarzać na dużą skalę dane osobowe. Kto ma dostęp do danych osobowych? Jak przetwarzać je zgodnie z prawem?

Prawa seniora w sądzie i urzędzie

Często zdarza się, iż osoby starsze mają trudności w załatwieniu spraw w sądach czy urzędach. Problemy te mogą wynikać z niepełnosprawności, nieznajomości obowiązujących przepisów czy nieumiejętności posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Przepisy prawa przewidują jednak wiele ułatwień dla seniorów.

Protesty wyborcze w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników

W terminie 7 dni od ogłoszenia wyników wyborów w Dzienniku Ustaw będzie można składać protesty wyborcze. Powinny one mieć formę pisemną.

Wybory parlamentarne 2019: cisza wyborcza

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października 2019 r. w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Warto pamiętać, iż obowiązuje ona również w Internecie.

Wybory parlamentarne 2019: przeliczanie głosów na mandaty dla senatorów

W wyborach do Senatu wybieramy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach. W jaki sposób przelicza się głosy na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019: jak dopisać się do spisu wyborców?

Osoby, które w dniu wyborów parlamentarnych 13 października 2019 r. będą przebywały poza miejscem stałego zamieszkania również mają szansę na oddanie głosu. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak krok po kroku dopisać się do spisu wyborców.

Wybory parlamentarne 2019: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i zakładach śledczych zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.

Kodeks wyborczy: kto rozstrzygnie o ważności wyborów?

Obecnie Kodeks wyborczy stanowi, iż o ważności wyborów do Sejmu rozstrzyga Sąd Najwyższy. Projekt nowelizacji kodeksu zakłada doprecyzowanie tej reguły.

30. rocznica wyborów 4 czerwca 89’

4 czerwca 1989 r. to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Wtedy odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. W 2019 r. obchodzimy 30. rocznicę tych wydarzeń. Z tej okazji w całym kraju odbywają się liczne uroczystości.

4 czerwca 2019 r. - 30. rocznica wolnych wyborów do Senatu

Dnia 4 czerwca 2019 r. świętujemy 30. rocznicę wolnych wyborów. Całkowicie wolne wybory odbyły się tylko do Senatu, w wyniku których aż 99% mandatów zdobyła opozycja.

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Wybory do PE 2019: kary za złamanie ciszy wyborczej

Za załamanie ciszy wyborczej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego grożą surowe kary. Głosowanie odbędzie się 26 maja 2019 r.

Jak głosować poza miejscem zameldowania w wyborach do PE w 2019 r.?

Osoby, które w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 r. chciałyby zagłosować poza miejscem swojego zameldowania mogą zrobić to na trzy sposoby. Jakie?

REKLAMA