REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenia drogowe, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia drogowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opracowało nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Obowiązuje od lutego 2012 roku. Jakie zmiany czekają kierowców? Za jakie wykroczenia będą groziły większe kary?

Podsumowanie świąt na polskich drogach

W ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na polskich drogach doszło do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Wśród osób które zginęły - 19 to piesi. W ciągu tych kilku dni policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących.

Nowe przepisy w lutym 2012 roku

Od lutego 2012 w życie wchodzą nowe przepisy określające wysokość przyznawanych punktów karnych. MSW już kończy prace nad nowym taryfikatorem punktów i czeka na ostatnie poprawki.

Samochodem do Danii

Dania jest bardzo ciekawym krajem. Łączna długość tras rowerowych wynosi tu 10 000 km, zaś zarejestrowanie auta jest droższe niż jego kupno. Duńczycy są spokojni i mile nastawieni do turystów. Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd, warto zapoznać się z zasadami i przepisami panującymi w Danii.

REKLAMA

Zmiana kodeksu drogowego

Ministerstwo Infrastruktury i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nim kierowcy łatwiej będzie utracić posiadane prawo jazdy.

Najnowszy taryfikator punktów karnych

Już za trochę ponad miesiąc ma wejść w życie nowy taryfikator punktów karnych. Więcej punktów dostaniemy za niezapięte pasy ale pojawią się też nowe pozycje. Sprawdźmy co się zmieni.

Mandat we Włoszech - co robić?

Podczas pobytu we Włoszech powinniśmy wiedzieć kiedy możemy otrzymać mandat i czy musimy go przyjąć. Warto pamiętać, iż mamy prawo do odwołania się u prefekta lub sędziego pokoju.

Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Czego teraz powinniśmy się spodziewać mijając fotoradar?

REKLAMA

Kolejne zaostrzenia przepisów drogowych

MSWiA wydało nowy projekt zaostrzający kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, kierowca, który np. rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w ręku zostanie ukarany większą liczbą punktów karnych. Sprawdź jak zmieni się taryfikator mandatów.

Mandat karny - co warto o nim wiedzieć?

W sprawach o wykroczenia drogowe mandaty oprócz Policji może nakładać także inspekcja ruchu drogowego. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty nakłada inspektor pracy.

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Nowe kary za brak OC w 2012 roku

Na kierowców, którzy nie posiadają ubezpieczenia OC w przyszłym roku czekają o 50% wyższe kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwi także łatwą identyfikację pojazdów bez OC. Wzrost kosztów czeka też sprawców wypadków, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Płacenie mandatów z całą pewnością do przyjemności nie należy. Jednak, jeżeli już przyjęliśmy mandat, to lepiej go opłacić. Konsekwencje mogą być bowiem mało przyjemne…

Czy mandat może zostać uchylony?

Za wykroczenie drogowe grozi mandat, ten fakt znany jest każdemu kierowcy. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukarani mandatem, a uważamy, że nie popełniliśmy czynu zabronionego? Opcje są dwie – zależne od tego, czy mandat już przyjęliśmy czy jeszcze nie.

Mandat na drodze wewnętrznej

Od kiedy pojawiły się znaki D-52 i D-53, oznaczające wjazd i wyjazd ze strefy ruchu, straż miejska i Policja mogą karać kierowców mandatami nawet na drogach osiedlowych. Kierowca może więc zostać ukarany za jazdę bez zapiętych pasów czy przekroczenie prędkości nawet na drodze wewnętrznej.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Gdy otrzymamy mandat za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, nie zawsze musimy go przyjmować. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, gdy nie spełnia on określonych wymogów.

Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej kończy się otrzymaniem mandatu. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy może go otrzymać, a także to, że ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Odmowa przyjęcia mandatu

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostaniemy ukarani mandatem, którego wysokość zależna będzie od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odmówić jego przyjęcia. Kiedy jest to możliwe? Co się wówczas stanie?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2012

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2012 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe oraz jak można redukować punkty karne.

Aktualny taryfikator mandatów 2012

Prezentujemy aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych obowiązujących w 2012 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany.

Mandaty z fotoradarów nieważne?

Przeróbka zdjęcia z fotoradaru wyklucza mandat. Z tego powodu sądy są ostatnio lawinowo zasypywane wnioskami kierowców, których wykroczenie zostało zarejestrowane. Główną wątpliwością jest to, czy zdjęcie nie podlegało przeróbkom graficznym.

Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Co zrobić w sytuacji kiedy otrzymamy mandat z fotoradaru? Kiedy można się odwołać od mandatu? Czy można nie wskazać kierowcy wykroczenia drogowego?

Inspekcja pracy rzadziej ukarze mandatem

Gdy wykroczenie pracodawcy nie będzie popełnione z winy umyślnej i nie będzie zagrażało życiu lub zdrowiu, inspektor pracy będzie mógł zrezygnować z nałożenia mandatu.

Jakie są prawa pasażera komunikacji miejskiej?

Z komunikacji miejskiej korzystają miliony Polaków. Obok samochodów to główny środek transportu. Główny obowiązkiem pasażera komunikacji miejskiej jest uiszczenie opłaty za przejazd, nie mniej jednak nie można zapominać o tym, że swoje obowiązki posiadają również kontrolerzy biletów.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Kąpiel w miejscu zabronionym

Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Temperatura jaką przyniosło tegoroczne lato, zachęcała do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętali, że nie wszędzie wolno.

Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

Jak rozpoznać działający fotoradar?

Zgodnie z nowymi przepisami Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła realizować rozporządzenie dotyczące poprawienia widoczności masztów z zainstalowanymi fotoradarami.

Odpowiedzialność za wykroczenia

Czym jest wykroczenie? Kto i w jakich sytuacjach odpowie za jego popełnienie? Jaką karę przewidują przepisy prawne?

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

Kara za niewskazanie kierującego pojazdem

Otrzymując zdjęcie z fotoradaru, właściciel pojazdu zobowiązany jest wskazać kim był kierowca. Tylko, jeżeli właściciel rzeczywiście nie wie, kto prowadził pojazd, może uchronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie.

Przekroczenie prędkości: główny grzech polskich kierowców

Przekraczanie dozwolonej prędkości jest wśród polskich kierowców nagminne. Policja traktuje ten rodzaj wykroczenia bezlitośnie: jeśli przekroczyłeś prędkość, zapłacisz mandat i otrzymasz punkty karne. Nie jest to jednak jedyny "grzech".

Będzie jeszcze więcej parkomatów w Warszawie

Warszawa powiększy strefę płatnego parkowania. Więcej parkomatów znajdziemy na Muranowie, Ochocie, Pradze Północ i Woli. 16 czerwca radni będą jeszcze nad sprawą głosować, jednak jest to już tylko formalność.

Szybkie kary dla piratów drogowych

Fotoradary rejestrujące wykroczenia drogowe będą do dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego od 1 lipca 2011 roku. Inspekcja będzie również mogła skorzystać z urządzeń, które mierzą prędkość na odcinku nawet kilku kilometrów.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu

Kodeks wykroczeń wskazuje sytuacje, kiedy właściciel lub posiadacz pojazdu poniesie odpowiedzialność za wykroczenie, dopuszczając do prowadzenia pojazdu osobę nietrzeźwą czy nieposiadającą wymaganych uprawnień. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 300 zł.

Tajny eksperyment drogówki

Drogówka w województwie mazowieckim ma już do swojej dyspozycji najnowszy wynalazek polskich inżynierów. Urządzenie pozwoli ścigać kierowców łamiących przepisy dużo skuteczniej niż tradycyjny fotoradar.

Utrudnianie ruchu drogowego

Osoba, która utrudnia bądź tamuje ruch na drodze, bez względu na to czy kieruje pojazdem czy jest pieszym, popełnia wykroczenie. Wysokość mandatu zależy od rodzaju niezgodnego z przepisami zachowania, i waha się od 50 do 500 zł.

Nietrzeźwy lub zasypiający kierowca: jak go rozpoznać?

Kierowcy nietrzeźwi lub jadący resztkami sił i przysypiający za kierownicą są niebezpieczni dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Osoba, która prowadzi pojazd bez wymaganych dokumentów popełnia wykroczenie, zagrożone karą grzywny do 250 zł lub karą nagany. Jeżeli zgubimy nasze prawo jazdy, warto jak najszybciej złożyć wniosek o jego wtórnik, by uniknąć mandatu w razie kontroli drogowej.

Konsekwencje ucieczki przed Policją

Ucieczka przed Policją jest wykroczeniem. Jeżeli funkcjonariusz Policji nakazuje zatrzymanie pojazdu czy to do rutynowej kontroli czy też w związku z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, mamy obowiązek do tego polecenia się zastosować.

Mandatu możesz uniknąć. Jak? Oto trzy sposoby

Mandat za przekroczenie prędkości dostajemy zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Są jednak sposoby, aby kary uniknąć.

Koniec bezkarności rowerzystów na ulicach

Nie tylko kierowcy mogą być karani mandatami. Od 21 maja obowiązuje rozporządzenie, według którego za nieustąpienie pieszemu rowerzysta dostanie mandat w wysokości 50 zł.

Mandaty na drogach osiedlowych

Od 14 maja 2011 roku zarządcy dróg wewnętrznych mogą ustawiać znaki strefy ruchu na swoich terenach. Skutkuje to obowiązkiem przestrzegania w tych miejscach wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Straż miejska woli wlepiać mandaty zamiast dbać o bezpieczeństwo i porządek

Zamiast dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny na osiedlach, strażnicy miejscy zajmują się wlepianiem mandatów kierowcom - tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Boliwia to kraj Ameryki Południowej, w którym znajduje się kilka najniebezpieczniejszych dróg na świecie. Jednak drogi główne i autostrady są przystosowane do szybkiej jazdy i poruszanie się po nich jest świetną receptą na zwiedzanie tej geograficznej perły.

Fotoradary będą lepiej widoczne

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, fotoradary będą lepiej widoczne i umieszczane nie bliżej niż 1 km od siebie w obszarze zabudowanym. Jakie inne zmiany znajdziemy w projekcie?

Fotoradary będą widoczne z daleka

Szare maszty z fotoradarami znikną z naszych dróg. Pojawią się żółte, odblaskowe, tak by kierowca z daleka mógł je zauważyć i uniknąć mandatu.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?

Wyjazdy wakacyjne obfitują w różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Spotkanie z lokalną policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem w przypadku spotkania z cieszącą się złą sławą policją drogową we Francji?

REKLAMA