REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odmowa przyjęcia mandatu

Marta Wrzosek
Odmowa przyjęcia mandatu jest prawem każdego kierowcy.
Odmowa przyjęcia mandatu jest prawem każdego kierowcy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostaniemy ukarani mandatem, którego wysokość zależna będzie od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odmówić jego przyjęcia. Kiedy jest to możliwe? Co się wówczas stanie?

Prawo do odmowy przyjęcia mandatu

Funkcjonariusz Policji, który zatrzymuje kierowcę za popełnienie wykroczenia drogowego, musi go poinformować z jakiego powodu został zatrzymany, jaki mandat i ile punktów karnych mu grozi.

REKLAMA

Warto jednak pamiętać, że przyjęcie mandatu nie jest naszym obowiązkiem. Policjant nie ma prawa zmusić nas do jego podpisania. Ale jeżeli już to zrobimy (podpiszemy mandat), nie będziemy mieć możliwości jego zaskarżenia przed sądem. Odmowa przyjęcia mandatu wiąże się natomiast z sporządzeniem przez funkcjonariusza Policji wniosku o ukaranie do sądu.

Kiedy możemy odmówić przyjęcia mandatu? Przede wszystkim wówczas, gdy uważamy, że jesteśmy niewinni, że nie popełniliśmy wykroczenia, ale także wtedy, gdy nie zgadzamy się z wysokością mandatu czy liczbą punktów karnych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeżeli nie przyjmiemy mandatu, sprawa trafi do sądu grodzkiego, który wyjaśni wszelkie okoliczności zdarzenia. Jeśli stwierdzi, że ponosimy winę, nie tylko nałoży na nas karę pieniężną, ale również obciąży kosztami postępowania. Dlatego zanim zdecydujemy się nie przyjmować mandatu, warto zastanowić się, czy na pewno w tej sytuacji racja jest po naszej stronie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa w sądzie grodzkim

Nie przyjęliśmy mandatu – nasza sprawa trafi więc do sądu grodzkiego. Wniosek o ukaranie kieruje uprawniony organ (np. straż miejska czy Policja).

Sądem właściwym do rozpoznania naszej sprawy będzie sąd rejonowo, w którego okręgu popełniono wykrocznie. Jego zadaniem będzie zbadanie wszystkich okoliczności sprawy, czyli weźmie pod uwagę wszystkie materiały dowodowe (m.in. nagranie z policyjnego radiowozu, zeznania świadków), ale także nasze wyjaśnienia czy stopień szkodliwości społecznej czynu.

Sąd, rozpoznając sprawę o wykroczenie, nie jest związany twierdzeniami funkcjonariuszy Policji (np. wysokością grzywny określoną w mandacie). Bada całą sprawę od początku.

Przekazanie sprawy do sądu grodzkiego jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy rzeczywiście chcemy wyjaśnić wątpliwości związane z nałożonym na nas mandatem karnym.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów 2011

Warto bowiem pamiętać, że:

  1. będziemy musieli, nawet kilkakrotnie, stawiać się w sądzie (miejsca popełnienia wykroczenia, a nie miejsca zamieszkania!),
  2. jeżeli sąd stwierdzi naszą winę, może orzec wyższą grzywnę niż ta zaproponowana przez funkcjonariusza Policji;
  3. będziemy musieli ponieść koszty postępowania.

Warto pamiętać, że istnieje jeszcze inny środek zaskarżenia mandatu. Może on zostać uchylony. Jest to możliwe wówczas, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Jeżeli chcemy złożyć wniosek w tej sprawie, musimy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku (czyli od dnia, kiedy go przyjęliśmy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA