reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Odmowa przyjęcia mandatu

Odmowa przyjęcia mandatu

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostaniemy ukarani mandatem, którego wysokość zależna będzie od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odmówić jego przyjęcia. Kiedy jest to możliwe? Co się wówczas stanie?

Prawo do odmowy przyjęcia mandatu

Funkcjonariusz Policji, który zatrzymuje kierowcę za popełnienie wykroczenia drogowego, musi go poinformować z jakiego powodu został zatrzymany, jaki mandat i ile punktów karnych mu grozi.

Warto jednak pamiętać, że przyjęcie mandatu nie jest naszym obowiązkiem. Policjant nie ma prawa zmusić nas do jego podpisania. Ale jeżeli już to zrobimy (podpiszemy mandat), nie będziemy mieć możliwości jego zaskarżenia przed sądem. Odmowa przyjęcia mandatu wiąże się natomiast z sporządzeniem przez funkcjonariusza Policji wniosku o ukaranie do sądu.

Kiedy możemy odmówić przyjęcia mandatu? Przede wszystkim wówczas, gdy uważamy, że jesteśmy niewinni, że nie popełniliśmy wykroczenia, ale także wtedy, gdy nie zgadzamy się z wysokością mandatu czy liczbą punktów karnych.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Jeżeli nie przyjmiemy mandatu, sprawa trafi do sądu grodzkiego, który wyjaśni wszelkie okoliczności zdarzenia. Jeśli stwierdzi, że ponosimy winę, nie tylko nałoży na nas karę pieniężną, ale również obciąży kosztami postępowania. Dlatego zanim zdecydujemy się nie przyjmować mandatu, warto zastanowić się, czy na pewno w tej sytuacji racja jest po naszej stronie.

Sprawa w sądzie grodzkim

Nie przyjęliśmy mandatu – nasza sprawa trafi więc do sądu grodzkiego. Wniosek o ukaranie kieruje uprawniony organ (np. straż miejska czy Policja).

Sądem właściwym do rozpoznania naszej sprawy będzie sąd rejonowo, w którego okręgu popełniono wykrocznie. Jego zadaniem będzie zbadanie wszystkich okoliczności sprawy, czyli weźmie pod uwagę wszystkie materiały dowodowe (m.in. nagranie z policyjnego radiowozu, zeznania świadków), ale także nasze wyjaśnienia czy stopień szkodliwości społecznej czynu.

Sąd, rozpoznając sprawę o wykroczenie, nie jest związany twierdzeniami funkcjonariuszy Policji (np. wysokością grzywny określoną w mandacie). Bada całą sprawę od początku.

Przekazanie sprawy do sądu grodzkiego jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy rzeczywiście chcemy wyjaśnić wątpliwości związane z nałożonym na nas mandatem karnym.

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów 2011

Warto bowiem pamiętać, że:

  1. będziemy musieli, nawet kilkakrotnie, stawiać się w sądzie (miejsca popełnienia wykroczenia, a nie miejsca zamieszkania!),
  2. jeżeli sąd stwierdzi naszą winę, może orzec wyższą grzywnę niż ta zaproponowana przez funkcjonariusza Policji;
  3. będziemy musieli ponieść koszty postępowania.

Warto pamiętać, że istnieje jeszcze inny środek zaskarżenia mandatu. Może on zostać uchylony. Jest to możliwe wówczas, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Jeżeli chcemy złożyć wniosek w tej sprawie, musimy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku (czyli od dnia, kiedy go przyjęliśmy).

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama