reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy nie przyjąć mandatu?

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Gdy Policja chce wystawić mandat…

Jechaliśmy za szybko, przejechaliśmy na czerwonym świetle czy też wymusiliśmy pierwszeństwo… Na drodze mamy do czynienia z mnóstwem sytuacji, które stanowią naruszenie przepisów ruchu drogowego i za które Policja wystawi nam mandat.

Warto jednak pamiętać, że warunkiem nałożenia mandatu przez Policję (lub Straż Miejską) jest jego przyjęcie przez sprawcę wykroczenia. A nie należy to do jego obowiązków. Jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni lub też nie zgadzamy się z wysokością mandatu, możemy odmówić przyjęcia mandatu i w ten sposób przekazać sprawę do sądu.

Zobacz też: Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Policyjne pouczenie

Za każdy razem, gdy Policja zamierza ukarać kierowcę, musi poinformować go o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, że kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i jeżeli tak uczyni to zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Po drugie, kierowca powinien zostać poinformowany o liczbie punktów karnych, które „zasilą” jego konto za popełnione wykroczenie.

W żadnym razie, pouczenie nie może przybrać formy presji. Policjant nie może przedstawiać prawa do odmowy przyjęcia mandatu w złym świetle, mówiąc np. że sąd na pewno ukarze kierowcę dużo surowiej, dlatego lepiej byłoby, gdyby mandat przyjął.

Rodzaje mandatów

Jeżeli jednak nasza wina jest bezsporna, a i z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych się zgadzamy, możemy przyjąć mandat. Wyróżnić możemy trzy rodzaje mandatów, które Policja może wystawić kierowcy:

  1. mandat gotówkowy, czyli ten który płacimy od razu policjantowi; dotyczy on wyłącznie osób, które czasowo przebywają na terytorium Polski albo nie mają tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu;
  2. mandat zaoczny – wystawiany wówczas, gdy sprawcy nie zastano w miejscu popełnienia wykroczenia, ale nie zachodzi wątpliwości co do jego osoby; jeżeli chcemy odmówić jego przyjęcia, wystarczy, że go nie opłacimy (na co mamy 7 dni od daty jego wystawienia), wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu;
  3. mandat kredytowany – najpowszechniejszy na polskich drogach, ten dla którego prawomocności niezbędna jest nasza zgoda i podpis, opłacany np. w placówce pocztowej, banku czy za pośrednictwem Internetu.

Zobacz też: Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Uchylenie mandatu

Warto pamiętać, że mandat podlega uchyleniu, jeżeli został nałożony za czyn, który nie był zachowaniem zabronionym.

W takim wypadku, uchylenie następuje albo z urzędu albo na wniosek ukaranego. Na złożenie wniosku ma on 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (jeżeli nie złożymy wniosku w tym terminie, nie mamy szans na jego uchylenie i odzyskanie pieniędzy).

Mandat gotówkowy uprawomocnia się z chwilą uiszczenia grzywny do rąk policjanta, zaoczny – z chwilą uiszczenia opłaty w wyznaczonym miejscu, a kredytowany – z chwilą jego przyjęcia.

Sprawę uchylenia mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na obszarze działania którego została nałożona grzywna.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkiem nałożenia mandatu jest jego przyjęcie przez sprawcę.
Warunkiem nałożenia mandatu jest jego przyjęcie przez sprawcę.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama