reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy nie przyjąć mandatu?

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Gdy Policja chce wystawić mandat…

Jechaliśmy za szybko, przejechaliśmy na czerwonym świetle czy też wymusiliśmy pierwszeństwo… Na drodze mamy do czynienia z mnóstwem sytuacji, które stanowią naruszenie przepisów ruchu drogowego i za które Policja wystawi nam mandat.

Warto jednak pamiętać, że warunkiem nałożenia mandatu przez Policję (lub Straż Miejską) jest jego przyjęcie przez sprawcę wykroczenia. A nie należy to do jego obowiązków. Jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni lub też nie zgadzamy się z wysokością mandatu, możemy odmówić przyjęcia mandatu i w ten sposób przekazać sprawę do sądu.

Zobacz też: Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Policyjne pouczenie

Za każdy razem, gdy Policja zamierza ukarać kierowcę, musi poinformować go o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, że kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i jeżeli tak uczyni to zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Po drugie, kierowca powinien zostać poinformowany o liczbie punktów karnych, które „zasilą” jego konto za popełnione wykroczenie.

W żadnym razie, pouczenie nie może przybrać formy presji. Policjant nie może przedstawiać prawa do odmowy przyjęcia mandatu w złym świetle, mówiąc np. że sąd na pewno ukarze kierowcę dużo surowiej, dlatego lepiej byłoby, gdyby mandat przyjął.

Rodzaje mandatów

Jeżeli jednak nasza wina jest bezsporna, a i z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych się zgadzamy, możemy przyjąć mandat. Wyróżnić możemy trzy rodzaje mandatów, które Policja może wystawić kierowcy:

  1. mandat gotówkowy, czyli ten który płacimy od razu policjantowi; dotyczy on wyłącznie osób, które czasowo przebywają na terytorium Polski albo nie mają tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu;
  2. mandat zaoczny – wystawiany wówczas, gdy sprawcy nie zastano w miejscu popełnienia wykroczenia, ale nie zachodzi wątpliwości co do jego osoby; jeżeli chcemy odmówić jego przyjęcia, wystarczy, że go nie opłacimy (na co mamy 7 dni od daty jego wystawienia), wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu;
  3. mandat kredytowany – najpowszechniejszy na polskich drogach, ten dla którego prawomocności niezbędna jest nasza zgoda i podpis, opłacany np. w placówce pocztowej, banku czy za pośrednictwem Internetu.

Zobacz też: Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Uchylenie mandatu

Warto pamiętać, że mandat podlega uchyleniu, jeżeli został nałożony za czyn, który nie był zachowaniem zabronionym.

W takim wypadku, uchylenie następuje albo z urzędu albo na wniosek ukaranego. Na złożenie wniosku ma on 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (jeżeli nie złożymy wniosku w tym terminie, nie mamy szans na jego uchylenie i odzyskanie pieniędzy).

Mandat gotówkowy uprawomocnia się z chwilą uiszczenia grzywny do rąk policjanta, zaoczny – z chwilą uiszczenia opłaty w wyznaczonym miejscu, a kredytowany – z chwilą jego przyjęcia.

Sprawę uchylenia mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na obszarze działania którego została nałożona grzywna.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama