REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Redakcja
Warunkiem nałożenia mandatu jest jego przyjęcie przez sprawcę.
Warunkiem nałożenia mandatu jest jego przyjęcie przez sprawcę.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Gdy Policja chce wystawić mandat…

Jechaliśmy za szybko, przejechaliśmy na czerwonym świetle czy też wymusiliśmy pierwszeństwo… Na drodze mamy do czynienia z mnóstwem sytuacji, które stanowią naruszenie przepisów ruchu drogowego i za które Policja wystawi nam mandat.

REKLAMA

Warto jednak pamiętać, że warunkiem nałożenia mandatu przez Policję (lub Straż Miejską) jest jego przyjęcie przez sprawcę wykroczenia. A nie należy to do jego obowiązków. Jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni lub też nie zgadzamy się z wysokością mandatu, możemy odmówić przyjęcia mandatu i w ten sposób przekazać sprawę do sądu.

Zobacz też: Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Policyjne pouczenie

Za każdy razem, gdy Policja zamierza ukarać kierowcę, musi poinformować go o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, że kierowca ma prawo odmowy przyjęcia mandatu i jeżeli tak uczyni to zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, kierowca powinien zostać poinformowany o liczbie punktów karnych, które „zasilą” jego konto za popełnione wykroczenie.

W żadnym razie, pouczenie nie może przybrać formy presji. Policjant nie może przedstawiać prawa do odmowy przyjęcia mandatu w złym świetle, mówiąc np. że sąd na pewno ukarze kierowcę dużo surowiej, dlatego lepiej byłoby, gdyby mandat przyjął.

Rodzaje mandatów

Jeżeli jednak nasza wina jest bezsporna, a i z wysokością mandatu i liczbą punktów karnych się zgadzamy, możemy przyjąć mandat. Wyróżnić możemy trzy rodzaje mandatów, które Policja może wystawić kierowcy:

 1. mandat gotówkowy, czyli ten który płacimy od razu policjantowi; dotyczy on wyłącznie osób, które czasowo przebywają na terytorium Polski albo nie mają tu stałego miejsca zamieszkania lub pobytu;
 2. mandat zaoczny – wystawiany wówczas, gdy sprawcy nie zastano w miejscu popełnienia wykroczenia, ale nie zachodzi wątpliwości co do jego osoby; jeżeli chcemy odmówić jego przyjęcia, wystarczy, że go nie opłacimy (na co mamy 7 dni od daty jego wystawienia), wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu;
 3. mandat kredytowany – najpowszechniejszy na polskich drogach, ten dla którego prawomocności niezbędna jest nasza zgoda i podpis, opłacany np. w placówce pocztowej, banku czy za pośrednictwem Internetu.

Zobacz też: Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Uchylenie mandatu

Warto pamiętać, że mandat podlega uchyleniu, jeżeli został nałożony za czyn, który nie był zachowaniem zabronionym.

REKLAMA

W takim wypadku, uchylenie następuje albo z urzędu albo na wniosek ukaranego. Na złożenie wniosku ma on 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu (jeżeli nie złożymy wniosku w tym terminie, nie mamy szans na jego uchylenie i odzyskanie pieniędzy).

Mandat gotówkowy uprawomocnia się z chwilą uiszczenia grzywny do rąk policjanta, zaoczny – z chwilą uiszczenia opłaty w wyznaczonym miejscu, a kredytowany – z chwilą jego przyjęcia.

Sprawę uchylenia mandatu rozpatruje sąd rejonowy, na obszarze działania którego została nałożona grzywna.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA