reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Kąpiel w miejscu zabronionym

Kąpiel w miejscu zabronionym

Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Temperatura jaką przyniosło tegoroczne lato, zachęcała do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętali, że nie wszędzie wolno.

Odpowiedzialność za wykroczenie

Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany. Co ważne, karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona).

Oczywiście, głównym powodem uznania danego kąpieliska za zakazane są względy bezpieczeństwa. Co roku bowiem w miejscach niestrzeżonych lub tam, gdzie kąpiel jest zakazana dochodzi do utonięć.

Tragiczne statystyki

Mimo patrolujących kąpieliska funkcjonariuszy policji czy straży gminnej (miejskiej), nadal zdarzają się przypadki łamania przepisów. Niestety często przypadki nieposłuszeństwa, brawury kończą się tragicznie. Choć policja poucza, gdzie kąpać się nie można, choć wskazuje główne zasady, jakich należy przestrzegać kąpiąc się (np. nie wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu, kąpanie się w miejscach, gdzie czuwa ratownik), nie każdy bierze sobie te rady do serca.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 1997 roku, zakazami kąpieli powinny być objęte:

  • obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach;
  • szlaki żeglowne;
  • wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach.

W tym samym rozporządzeniu zostało również wskazane, że miejsca takie powinny być odpowiednio oznaczone (szczególnie przy dojściach i dojazdach do miejsca zabronionego) wraz ze wskazaniem przyczyny zakazu (np. znak „kąpiel zabroniona – szlak żeglowny” lub „kąpiel zabroniona – hodowla ryb”).

Natomiast miejsce niebezpieczne, które położone jest na obszarze wodnym, gdzie kąpiel jest dozwolona, oznacza się tablicą ostrzegawczą, określającą jednocześnie przyczynę niebezpieczeństwa (np. znak „niebezpieczna głębokość wody” lub „kamieniste dno”).

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kąpiel w miejscu niedozwolonym.
Kąpiel w miejscu niedozwolonym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama