reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Mandat karny - co warto o nim wiedzieć?

Mandat karny - co warto o nim wiedzieć?

W sprawach o wykroczenia drogowe mandaty oprócz Policji może nakładać także inspekcja ruchu drogowego. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty nakłada inspektor pracy.

Wysokość mandatu

Postępowanie mandatowe zostało określone w przepisach Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 96 tegoż kodeksu w ramach postępowania mandatowego może być nałożona grzywna w wysokości do 500 zł. Jeżeli jednak czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń przewidzianych w co najmniej dwóch przepisach, wtedy też grzywna może sięgać 1000 zł.

W przypadku wykroczeń przeciwko prawo pracowniczym inspektor pracy może nałożyć mandat w wysokości do 2 tys. zł. Jeżeli wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym jest popełnione w warunkach recydywy wtedy też mandat może sięgnąć nawet 5 tys. zł.

Zobacz też: Postępowanie mandatowe

Kiedy można ukarać mandatem?

Warunki zastosowania postępowania mandatowego oraz nałożenia grzywny w jego wyniku określone zostały w art. 97 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z tym przepisem jest to możliwe, gdy:

  • sprawcę wykroczenia schwytano na gorącym uczynku lub bezpośrednio po jego popełnieniu;
  • organ uprawniony stwierdził naocznie fakt popełnienia wykroczenia, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu;
  • popełnienie wykroczenia zostało stwierdzone za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku i nie zachodzi wątpliwości do osoby sprawcy.

Jeżeli zatem pomimo tego, iż w określonej sytuacji, pomimo wątpliwości co do osoby sprawcy, dana osoba została ukarana mandatem, nawet po jego przyjęciu może ona złożyć wniosek o uchylenie mandatu do sądu. W takiej sytuacji możliwa jest bowiem jedynie droga sądowa.

Nie ma obowiązku przyjmowania mandatu. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego, o czym powinien zostać pouczony.

Niezapłacony mandat

Akceptując mandat sprawca zobowiązuje się do uiszczenia grzywny. W przypadku mandatu kredytowego grzywnę należy uiścić w terminie 7 dni od zaakceptowania mandatu. Sam mandat staje się prawomocny z chwilą jego podpisania przez sprawcę.

W sytuacji, gdy sprawca odmówi jednak przyjęcia mandatu lub też gdy po zaakceptowaniu go nie uiścił grzywny, organ który wystawił mandat wystąpi do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama