Kategorie

Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Redakcja
Jak uniknąć mandatu z fotoradaru? / Fot. Fotolia
Jak uniknąć mandatu z fotoradaru? / Fot. Fotolia
Co zrobić w sytuacji kiedy otrzymamy mandat z fotoradaru? Kiedy można się odwołać od mandatu? Czy można nie wskazać kierowcy wykroczenia drogowego?

Żądanie wskazania osoby

To, co otrzymujemy w kopercie to zdjęcie, które wykonał fotoradar oraz wezwanie do wskazania osoby, która popełniła uwidocznione na nim wykroczenie (niekoniecznie przecież samochód prowadził jego właściciel).

Warto więc pamiętać, iż od 31 grudnia 2010 roku obowiązuje nowy przepis kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że osoba, która nie wskaże na żądanie organu, osoby, która prowadziła pojazd w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny.

Oczywiście, właściciel (posiadacz) pojazdu poniesie odpowiedzialność tylko wtedy, gdy wie, komu samochód pożyczył i celowo nie ukrywa tożsamości tej osoby. Jeśli np. samochód został skradziony, wówczas nie zostanie on ukarany.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Doręczenie pisma

Najczęściej pismo z żądaniem wskazania osoby, która prowadziła pojazd, przesyłane jest pocztą właścicielowi pojazdu. Powinien je odebrać osobiście, a gdy nie ma go w domu – dorosły domownik.

Pismo może zostać doręczone także faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeżeli przesyłki nie udało się doręczyć, wówczas listonosz pozostawia je w najbliższej placówce pocztowej, a w skrzynce pocztowej właściciela pojazdu pozostawia tzw. awizo. Znajdziemy w nim informację o tym, że listonosz u nas był, chciał przekazać przesyłkę, ale nie zastał nikogo w domu i że pozostawił ją w określonej placówce pocztowej. Na odebranie pisma mamy 7 dni.

Gdybyśmy i w tym terminie nie odebrali pisma, procedura zostanie powtórzona. Po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, zostaje ona uznana za doręczoną (tzw. fikcja doręczenia).

Policja nie powinna jednak przyjmować, że skoro przesyłka została doręczona (nawet jeżeli fizycznie nigdy nie trafiła do naszych rąk, a została zastosowana fikcja doręczenia), to zwłoka we wskazaniu osoby prowadzącej pojazd jest umyślnym działaniem właściciela pojazdu. Aby zostać ukaraną, osoba taka powinna mieć świadomość, że została wezwana do wskazania prowadzącego pojazd (co jest niemożliwe, gdy pismo było awizowane) i celowo odmawia udzielenia takich informacji.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Jaki jest termin na nałożenie grzywny?

Również od 31 grudnia 2010 roku obowiązują nowe terminy nakładania grzywien przez policjantów.

Mają oni aż 180 dni na wystawienie mandatu za wykroczenie drogowe, które zostało ujawnione za pomocą fotoradaru. W przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia pod nieobecność sprawcy  (np. gdy kierowca źle zaparkował), mandat musi zostać wystawiony w ciągu 90 dni.

Po upływie wyżej wskazanych terminów Policja nie może już wystawić mandatu, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu. Jeżeli jednak i tak wystawi mandat, a my go przyjmiemy, wówczas staje się prawomocny, mimo upływu terminu!

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.