reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Co zrobić w sytuacji kiedy otrzymamy mandat z fotoradaru? Kiedy można się odwołać od mandatu? Czy można nie wskazać kierowcy wykroczenia drogowego?

Żądanie wskazania osoby

To, co otrzymujemy w kopercie to zdjęcie, które wykonał fotoradar oraz wezwanie do wskazania osoby, która popełniła uwidocznione na nim wykroczenie (niekoniecznie przecież samochód prowadził jego właściciel).

Warto więc pamiętać, iż od 31 grudnia 2010 roku obowiązuje nowy przepis kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że osoba, która nie wskaże na żądanie organu, osoby, która prowadziła pojazd w oznaczonym czasie, podlega karze grzywny.

Oczywiście, właściciel (posiadacz) pojazdu poniesie odpowiedzialność tylko wtedy, gdy wie, komu samochód pożyczył i celowo nie ukrywa tożsamości tej osoby. Jeśli np. samochód został skradziony, wówczas nie zostanie on ukarany.

Zobacz: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Doręczenie pisma

Najczęściej pismo z żądaniem wskazania osoby, która prowadziła pojazd, przesyłane jest pocztą właścicielowi pojazdu. Powinien je odebrać osobiście, a gdy nie ma go w domu – dorosły domownik.

Pismo może zostać doręczone także faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jeżeli przesyłki nie udało się doręczyć, wówczas listonosz pozostawia je w najbliższej placówce pocztowej, a w skrzynce pocztowej właściciela pojazdu pozostawia tzw. awizo. Znajdziemy w nim informację o tym, że listonosz u nas był, chciał przekazać przesyłkę, ale nie zastał nikogo w domu i że pozostawił ją w określonej placówce pocztowej. Na odebranie pisma mamy 7 dni.

Gdybyśmy i w tym terminie nie odebrali pisma, procedura zostanie powtórzona. Po dwukrotnym awizowaniu przesyłki, zostaje ona uznana za doręczoną (tzw. fikcja doręczenia).

Policja nie powinna jednak przyjmować, że skoro przesyłka została doręczona (nawet jeżeli fizycznie nigdy nie trafiła do naszych rąk, a została zastosowana fikcja doręczenia), to zwłoka we wskazaniu osoby prowadzącej pojazd jest umyślnym działaniem właściciela pojazdu. Aby zostać ukaraną, osoba taka powinna mieć świadomość, że została wezwana do wskazania prowadzącego pojazd (co jest niemożliwe, gdy pismo było awizowane) i celowo odmawia udzielenia takich informacji.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Jaki jest termin na nałożenie grzywny?

Również od 31 grudnia 2010 roku obowiązują nowe terminy nakładania grzywien przez policjantów.

Mają oni aż 180 dni na wystawienie mandatu za wykroczenie drogowe, które zostało ujawnione za pomocą fotoradaru. W przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia pod nieobecność sprawcy  (np. gdy kierowca źle zaparkował), mandat musi zostać wystawiony w ciągu 90 dni.

Po upływie wyżej wskazanych terminów Policja nie może już wystawić mandatu, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu. Jeżeli jednak i tak wystawi mandat, a my go przyjmiemy, wówczas staje się prawomocny, mimo upływu terminu!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama