| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to poważna transakcja. Aby uniknąć niespodzianek warto przy zakupie nieruchomości zwrócić uwagę na jej stan prawny.

Kupując mieszkanie nie możemy obyć się bez aktualnego odpisu z księgi wieczystej. W niej zapisana będzie swoista historia nieruchomości. Tam sprawdzimy, jaki jest rzeczywisty wymiar nieruchomości, kto jest właścicielem, czy mieszkanie jest obciążone prawami osób trzecich.

Wszystkich tych informacji dowiemy się z księgi wieczystej. Na dodatek w większości kwestii będziemy chronieni rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Nawet jeżeli dane ujawnione w księdze okażą się niezgodne z rzeczywistością będziemy chronieni.

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Księga wieczysta jest nam niezbędna. Z niej dowiemy się, czy mieszkanie jest objęte współwłasnością małżonków. Jest to istotne zwłaszcza przy nabywaniu nieruchomości. Dlaczego?

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Czytaj: Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Przy zakupie mieszkania może pojawić się pytanie jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej. Czy wystarczy odpis sprzed pół roku, który przedstawił nam właściciel nieruchomości?

Czytaj: Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Jedną z kwestii, które powinniśmy sprawdzić są prawa osób trzecich do nieruchomości. Nie chodzi tutaj tylko o prawo własności, ale wszelkie uprawnienia, które osoby trzecie mają w stosunku do nieruchomości. Warto pamiętać, iż w wielu przypadkach uprawnienie takie nie wygasa z chwilą przeniesienia własności, ale podążą za nieruchomością, co oznacza, że nowy właściciel będzie obowiązany znosić te uprawnienia. Przykładem tego może być m.in. umowa dożywocia.

Czytaj: Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Kupując mieszkanie powinniśmy również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długami. Nie chodzi tu tylko o długi hipoteczne. Należy zatem sprawdź czy nieruchomość nie jest zadłużona u dostawców mediów oraz czy nie ciążą na niej należności publicznoprawne w postaci podatku od nieruchomości.

Oprócz tego należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jak jednak tego dokonać? Czy można sprawdzić te informacje na własną rękę?

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »