REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Vademecum: Jak dobrze kupić mieszkanie?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
O czym warto wiedzieć przy zakupie mieszkania? Fot. Fotolia
O czym warto wiedzieć przy zakupie mieszkania? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania to poważna transakcja. Aby uniknąć niespodzianek warto przy zakupie nieruchomości zwrócić uwagę na jej stan prawny.

Sprawdź księgę wieczystą

REKLAMA

Kupując mieszkanie nie możemy obyć się bez aktualnego odpisu z księgi wieczystej. W niej zapisana będzie swoista historia nieruchomości. Tam sprawdzimy, jaki jest rzeczywisty wymiar nieruchomości, kto jest właścicielem, czy mieszkanie jest obciążone prawami osób trzecich.

Wszystkich tych informacji dowiemy się z księgi wieczystej. Na dodatek w większości kwestii będziemy chronieni rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Nawet jeżeli dane ujawnione w księdze okażą się niezgodne z rzeczywistością będziemy chronieni.

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Księga wieczysta jest nam niezbędna. Z niej dowiemy się, czy mieszkanie jest objęte współwłasnością małżonków. Jest to istotne zwłaszcza przy nabywaniu nieruchomości. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Czytaj: Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

Przy zakupie mieszkania może pojawić się pytanie jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej. Czy wystarczy odpis sprzed pół roku, który przedstawił nam właściciel nieruchomości?

Czytaj: Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Umowa dożywocia

Jedną z kwestii, które powinniśmy sprawdzić są prawa osób trzecich do nieruchomości. Nie chodzi tutaj tylko o prawo własności, ale wszelkie uprawnienia, które osoby trzecie mają w stosunku do nieruchomości. Warto pamiętać, iż w wielu przypadkach uprawnienie takie nie wygasa z chwilą przeniesienia własności, ale podążą za nieruchomością, co oznacza, że nowy właściciel będzie obowiązany znosić te uprawnienia. Przykładem tego może być m.in. umowa dożywocia.

Czytaj: Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach

Sprawdź zadłużenie mieszkania

REKLAMA

Kupując mieszkanie powinniśmy również sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długami. Nie chodzi tu tylko o długi hipoteczne. Należy zatem sprawdź czy nieruchomość nie jest zadłużona u dostawców mediów oraz czy nie ciążą na niej należności publicznoprawne w postaci podatku od nieruchomości.

Oprócz tego należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone długiem czynszowym wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jak jednak tego dokonać? Czy można sprawdzić te informacje na własną rękę?

Czytaj: Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA