| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Zawieszenie

Innym rozwiązaniem jest zawieszenie spłacania rat. Ma ono charakter czasowy i może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Przyczyną uzasadniającą jest wyjątkowa sytuacja losowa (np. utrata pracy, choroba).

Umorzenie

Pierwszą podstawę umorzenia stanowią dobre wyniki uzyskane w toku studiów. O 20% zmniejszenie zadłużenia wnioskować mogą studenci, którzy ukończyli studia jako 5% najlepszych absolwentów rocznika uczelni. Podstawą umorzenia jest wniosek zainteresowanego poparty odpowiednimi dokumentami. Pozwala to na oszczędność w wysokości 6 000 zł. Umorzenia dokonuje bank w ciągu 14 dni od dostarczenia odpowiednich dokumentów.

Kolejnym powodem jest trudna sytuacja życiowa oraz trwała utrata zdolności do spłaty zobowiązań. Pod pojęciem „trudnej sytuacji życiowej” rozumiana jest udokumentowana przez ośrodek pomocy społecznej sytuacja kredytobiorcy i członków jego rodziny, w której spełnione są przesłanki uzasadniające korzystanie ze świadczeń z systemu pomocy społecznej. Orzeczenie wydane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest podstawą umorzenia zobowiązania w całości. Umorzenia dokonuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego po zasięgnięciu opinii Komisji do Spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Śmierć kredytobiorcy

Śmierć kredytobiorcy oraz brak prawnych możliwości spłaty powoduje umorzenie zobowiązania. W sytuacji śmierci studenta jego rodzice czy małżonek nie będą więc zobowiązani do spłaty zaciągniętego kredytu.

Polecamy serwis: Finanse

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 1998 r. Nr 108 poz. 685),
  • rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 30 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK