Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny

Wanda Sielewicz
Prawnik specjalizujący się w sprawach frankowiczów i odszkodowaniach dla osób represjonowanych
Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny./Fot. Shutterstock
Rzecznik Finansowy proponuje frankowiczom sąd polubowny./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Finansowy, czyli urząd, któremu naprawdę zależy na naszych pieniądzach, który działa na naszą korzyść, może wkrótce przestać istnieć. Zanim to się stanie, warto poznać, ile dobrego już przyniósł Polakom skarżącym się na nieuczciwe praktyki instytucji finansowych i co jeszcze ma w planach.

Polscy konsumenci potrzebują Rzecznika Finansowego

Pojawiło się widmo zlikwidowania instytucji Rzecznika Finansowego i połączenia jej z kompetencjami UOKiK. Istnieją za i przeciw. Dla konsumentów najważniejsze jest jednak to, by działania w ich obronie w sporach z bankami, funduszami inwestycyjnymi, ubezpieczycielami i innymi instytucjami, gdzie w grę wchodzą ich pieniądze, nadal były kontynuowane.

REKLAMA

Rzecznik Finansowy wykonał bowiem mnóstwo świetnej roboty w ciągu ostatnich pięciu lat, po poszerzeniu kompetencji Rzecznika Ubezpieczonych.

Zapotrzebowanie na jego pomoc jest ogromne. Wszak, jak twierdzi sam Tomasz Chróstny, szef UOKiK: „Raczej nie znajdziemy w Europie porównywalnego rynku finansowego, na którym w ciągu ostatnich dwóch dekad konsumenci straciliby tak ogromne pieniądze”.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Czym zajmuje się Rzecznik Finansowy

To do Rzecznika Finansowego napływają skargi i wnioski w indywidualnych sprawach. To on może występować z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej podmiotów rynku finansowego. To on informuje odpowiednie organy o nieprawidłowościach w ich działaniach. To wreszcie on mediuje między nimi a konsumentami. Pełni także oczywiście funkcję edukacyjną. Jeśli ktoś interesuje się tym, czym obecnie zajmuje się RF, wystarczy śledzić jego profil na Facebooku. To instytucja, która robi dużo dobrego i tego raczej nikt nie może podważyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wiele wydarzyło się przez ostatnie pięć lat

REKLAMA

W ciągu ledwie pięciu lat do RF napłynęło łącznie 225 000 wniosków i zapytań. Liczba wniosków w sprawach sektora bankowo-kapitałowego wzrosła już niemal dwukrotnie w obecnym roku w stosunku do poprzedniego. „To, co dzieje się w tym roku, jest głęboko niepokojące. Dlatego aktywność Biura Rzecznika będzie coraz większa, bo takie jest zapotrzebowanie Polaków. Sięgamy po nowe, niewykorzystywane do tej pory instrumenty, takie jak pozwy o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej, pozwy w imieniu klientów czy wstąpienie do spraw po stronie klientów. Składamy też kolejne skargi nadzwyczajne” – mówi Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Większość wniosków napływających do urzędu dotyczy m.in. wcześniej spłaconych kredytów. Banki jednak nie zamierzają sprawiedliwie się rozliczać, np. zwracać prowizje – stąd potrzeba interwencji rzecznika.

Kolejne popularne zagadnienie to oczywiście kredyty walutowe. Frankowicze właśnie tej instytucji zawdzięczają wpływ na przychylniejsze im orzecznictwo i wiarę, że da się wygrać z nienaruszalnymi instytucjami finansowymi.

To także RF złożył wniosek o uchwałę w Sądzie Najwyższym, aby sposób rozliczenia frankowych umów z bankami stał się wreszcie jednolity, to także on sprzeciwia się roszczeniom banków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Nic więc dziwnego, że po dokonaniu tylu interwencji Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw mówi o urzędzie RF następującymi słowami: „Rzecznik Finansowy był najlepiej ocenianą instytucją zaangażowaną w system ochrony klientów rynku finansowego przed nieuczciwymi praktykami instytucji finansowych na rynku finansowym. Opinia ta została potwierdzona w raportach Najwyższej Izby Kontroli”.

Rzecznik Finansowy – co dalej?

REKLAMA

Choć niedługo ten urząd może zniknąć, do czego dąży Ministerstwo Finansów, ten nadal prężnie działa. W sprawach frankowiczów zaproponował ostatnio powołanie sądu polubownego, aby odciążyć wymiar sprawiedliwości. To rozwiązanie wprowadzono już w innych państwach, m.in. na Węgrzech, w Chorwacji i Holandii.

RF rozpatrywałby spory szybciej i taniej w porównaniu z sądami państwowymi. Jako że procesy kredytobiorców we frankach trwają dziś 3-4 lata, a niewątpliwie jeszcze się wydłużą, sąd polubowny wydaje się naprawdę dobrym pomysłem.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA