| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak obliczyć odsetki maksymalne (stan na kwiecień 2008 r.)

Jak obliczyć odsetki maksymalne (stan na kwiecień 2008 r.)

Lichwa to pobieranie nadmiernych odsetek od umowy kredytu lub pożyczki, np. 80% w skali roku. Państwo przeciwdziała takim praktykom dlatego też wprowadzono do kodeksu cywilnego odsetki maksymalne, równe czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Określono tym samym najwyższą stawkę procentową na jaką można się umówić.

Kodeks cywilny stanowi, że maksymalna wysokość odsetek nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotnie wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

Na dzień 10.04.2008 r. wysokość stopy lombardowej wynosi 7,25 %. Wysokość tej stopy określa Rada Polityki Pieniężnej. W związku z tym maksymalne odsetki wynoszą obecnie 29% (4x 7,25%). Strony nie mogą umówić się na wyższe oprocentowanie niż właśnie 29%.

Co jeżeli jednak strony zapiszą w umowie wyższą stawkę odsetek (np. 70%). W takim przypadku w miejsce odsetek określonych w umowie będą obowiązywać odsetki maksymalne. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego.

Jan K. pożyczył od Adama N. pieniądze w kwocie- 4.000 zł.. W umowie strony zapisały, że Adamowi N. należą się odsetki od tej pożyczki w wysokości 70% w stosunku rocznym. Jan K.. nie będzie musiał zapłacić tak wysokich odsetek, bowiem w miejsce postanowień przewidzianych w umowie „wejdą” przepisy ustawy. Jan K. będzie musiał zapłacić jedynie 1.160 zł (4.000x 29%).

Zanim podpiszesz umowę pożyczki sprawdź jaka jest wysokość odsetek maksymalnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK