| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej

Wypowiedzenie udziału w spółce cywilnej

Każdy ze wspólnik może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te mogą zostać określone w umowie spółki ale mogą też wynikać z przepisów Kodeksu cywilnego.

Kwestie związane ze spółką cywilną, a dokładniej mówiąc z umową spółki cywilnej zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym w art. 860 – 875. Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Działanie to może polegać w szczególności na wniesieniu wkładów.

Kluczowym elementem umowy spółki cywilnej jest:

  • określenie wspólnego celu gospodarczego – chodzi tu o wszelkie dążenia do uzyskania korzyści materialnych m.in. w postaci zysku lub oszczędzenie wydatków;
  • zobowiązanie do określonego działania zmierzającego do realizacji określonego w umowie celu gospodarczego – chodzi tu w szczególności o wniesienie wkładów (rzeczy, prawa);

Umowa spółki cywilnej powinna zostać zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych.

Wypowiedzenie udziału – 4 przypadki

Każdy ze wspólników może w pewnych okolicznościach wystąpić ze spółki cywilnej poprzez wypowiedzenie udziału. Okoliczności te określone zostały w Kodeksie cywilnym ale też mogą wynikać z umowy spółki cywilnej zawartej między stronami.

Wypowiedzenie udziału to nic innego jak oświadczenie woli, sporządzone najlepiej w formie pisemnej, które powinno zostać doręczone pozostałym wspólnikom spółki.         

  1. Wypowiedzenie udziału na podstawie umowy

Wspólnicy w umowie spółki cywilnej mogą sami określić inne niż wynikające z Kodeksu cywilnego okoliczności, w których dopuszczalne jest wypowiedzenie udziału przez wspólnika, a więc wystąpienie ze spółki.

  1. Wypowiedzenie udziału w zwykłym trybie

Możliwość wypowiedzenia udziału w spółce cywilnej w trybie zwykłym została uregulowana w art. 869 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, każdy ze wspólników może wystąpić ze spółki zawartej na czas nieokreślony poprzez wypowiedzenie udziału na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego.

Możliwość wypowiedzenia udziału w tym trybie istnieje tylko w przypadku spółek zawartych na czas nieokreślony.

Termin, o którym mowa powyżej może zostać przez wspólników w umowie spółki lub w osobnej uchwale, skrócony lub przedłużony. Nie można natomiast zabronić wspólnikowi możliwości wystąpienia ze spółki ani sam wspólnik nie może zrzec się prawa do wypowiedzenia udziału

Warto wspomnieć, że w przypadku wypowiedzenia udziału w tym trybie nie ma konieczności uzasadnienia powodu wypowiedzenia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »