REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeceniony towar podlega reklamacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Natalia Kurdziel
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa przyznają konsumentowi prawo do reklamacji zakupionego towaru, nawet wówczas gdy jest on przeceniony.

Rozpoczął się czas zimowych wyprzedaży. Raj dla konsumentów. Przed pójściem na zakupy warto jednak zapoznać się z kilkoma radami, które pozwolą nam uniknąć rozczarowania. Podejrzewam, że większość z nas ulega sugestiom niskich, okazyjnych cen. Ale nic w tym dziwnego, taka jest natura człowieka. W zakupowym szaleństwie należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku, gdyż nierzadko skuszeni ceną, zapominamy zapytać sprzedawcę o powód obniżki. A właśnie ta informacja może okazać się istotna, gdy zakupiony towar nie spełni swojej funkcji bądź posiada wady.

REKLAMA

Cel wyprzedaży

Głównym celem posezonowych wyprzedaży jest jak najszybsze zbycie towaru, który ze względu na zmieniające się sezony i kanony mody mają coraz mniejsze szanse na znalezienie nabywcy. Zabieg tego typu jest nie tylko idealnym, ale jednocześnie koniecznym zabiegiem marketingowym, przynoszącym pożądane skutki. Ponadto służy obu stronom. Klient jest zadowolony z zakupów dokonanych na atrakcyjnych warunkach, z kolei sprzedawca ze zwiększenia popytu.

Zobacz: Jak kupować zabawki-12 rad

Prawo do reklamacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szczególnym prawem klienta jest złożenie reklamacji zakupionego towaru w przypadku ujawnienia się wady. Uprawnienie zachowane jest także w sytuacji, gdy rzeczy zostały zakupione w warunkach wyprzedaży lub obniżki cen. Nie są dopuszczalne żadnego rodzaju zabiegi sprzedawcy mające na celu zniesienie prawa do reklamacji w przypadku produktów przecenionych.

Umieszczenie informacji tego typu przy kasach bądź na towarach nie wywołuje negatywnych skutków dla klienta.  Podczas zakupów warto zainteresować się jaka jest przyczyna okazyjnej ceny towaru. Nie zawsze bowiem posiada ona charakter wyprzedaży posezonowej. Niską cenę może determinować równie niska jakość towaru. Sprzedawcy często decydują się na obniżkę ceny towaru z powodu jego niepełnowartościowości bądź wady, obniżającej jego wartość. Wiedza, świadomość klienta na temat wady zakupionego towaru ma kluczowe znaczenie dla ewentualnego procesu reklamacyjnego. 

Kiedy można zażądać reklamacji towaru przecenionego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej kodeksem cywilnym reklamacji nie można dokonać w przypadku, gdy wada zakupionego towaru była znana klientowi podczas zakupu. Uznaje się, że konsument posiadał wiedzę na temat wady, jeśli został poinformowany przez sprzedawcę lub towar zawierał informację o wadzie.

REKLAMA

Reklamacja nie przysługuje także wówczas, gdy wada była widoczna podczas zakupu, nie była wadą ukrytą, np. odbarwienia, dziura, zepsuty zamek. A contrario reklamacja może zostać złożona, gdy wadliwy towar został sprzedany bez dochowania przez sprzedawcę obowiązku informacyjnego bądź gdy niewidoczna wada ujawniła się dopiero w trakcie użytkowania.

Powszechnie przyjmuje się, że skoro podczas zakupu nabywca wiedział o wadzie produktu, to niejako zgodził się na kupno niepełnowartościowego towaru. Pozbawienie prawa do reklamacji jest oczywiście właściwe i uzasadnione równoważeniem interesów obu stron umowy sprzedaży. Towar posiadający wady, o których nabywca wiedział może zostać zareklamowany, ale tylko z powodu wad nie stanowiących podstawy obniżki ceny.

Zobacz: Poradnik na zimę: reklamacja butów

Forma reklamacji

Reklamacja może zostać złożona sprzedawcy, nie jest konieczne kierowanie wniosku do kierownika czy właściciela sklepu. Reklamacja dla zwiększenia jej wiarygodności i mocy powinna być złożona na piśmie. Obecnie większość sprzedawców dysponuje już specjalnie przeznaczonymi w tym celu formularzami. Sprzedawca zobowiązany jest przyjąć reklamację i w ciągu 14 dni od złożenia poinformować kupującego o podjętej w tej sprawie decyzji. Jeśli w tym czasie reklamacja nie zostanie rozpatrzona, uznaje się za rozstrzygniętą na korzyść kupującego w zakresie wymiany bądź naprawy towaru. 

Uprawnienia przysługujące konsumentowi w przypadku uwzględnienia reklamacji

W przypadku uwzględnienia reklamacji konsumentowi przysługuje prawo do wymiany towaru na pozbawiony wady lub bezpłatnej naprawy. Gdy wymiana czy też naprawa jest niemożliwa lub wiąże się z nadmiernymi kosztami lub trudnościami, kupujący ma prawo oddać wadliwą rzecz i domagać się zwrotu pieniędzy.

Przepisy prawa udzielają konsumentowi szczególnych uprawnień przyznając instrumenty do ochrony interesów. Warto jednak dobrze się zastanowić i obejrzeć towar przed zakupem. Rozsądek w zakupach to chyba najbardziej skuteczny instrument pozwalający uniknąć trudności i nieprzyjemności związanych z nieudanym zakupem.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA