Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeceniony towar podlega reklamacji?

Natalia Kurdziel
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy prawa przyznają konsumentowi prawo do reklamacji zakupionego towaru, nawet wówczas gdy jest on przeceniony.

Rozpoczął się czas zimowych wyprzedaży. Raj dla konsumentów. Przed pójściem na zakupy warto jednak zapoznać się z kilkoma radami, które pozwolą nam uniknąć rozczarowania. Podejrzewam, że większość z nas ulega sugestiom niskich, okazyjnych cen. Ale nic w tym dziwnego, taka jest natura człowieka. W zakupowym szaleństwie należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku, gdyż nierzadko skuszeni ceną, zapominamy zapytać sprzedawcę o powód obniżki. A właśnie ta informacja może okazać się istotna, gdy zakupiony towar nie spełni swojej funkcji bądź posiada wady.

REKLAMA

Cel wyprzedaży

Głównym celem posezonowych wyprzedaży jest jak najszybsze zbycie towaru, który ze względu na zmieniające się sezony i kanony mody mają coraz mniejsze szanse na znalezienie nabywcy. Zabieg tego typu jest nie tylko idealnym, ale jednocześnie koniecznym zabiegiem marketingowym, przynoszącym pożądane skutki. Ponadto służy obu stronom. Klient jest zadowolony z zakupów dokonanych na atrakcyjnych warunkach, z kolei sprzedawca ze zwiększenia popytu.

Zobacz: Jak kupować zabawki-12 rad

Prawo do reklamacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szczególnym prawem klienta jest złożenie reklamacji zakupionego towaru w przypadku ujawnienia się wady. Uprawnienie zachowane jest także w sytuacji, gdy rzeczy zostały zakupione w warunkach wyprzedaży lub obniżki cen. Nie są dopuszczalne żadnego rodzaju zabiegi sprzedawcy mające na celu zniesienie prawa do reklamacji w przypadku produktów przecenionych.

Umieszczenie informacji tego typu przy kasach bądź na towarach nie wywołuje negatywnych skutków dla klienta.  Podczas zakupów warto zainteresować się jaka jest przyczyna okazyjnej ceny towaru. Nie zawsze bowiem posiada ona charakter wyprzedaży posezonowej. Niską cenę może determinować równie niska jakość towaru. Sprzedawcy często decydują się na obniżkę ceny towaru z powodu jego niepełnowartościowości bądź wady, obniżającej jego wartość. Wiedza, świadomość klienta na temat wady zakupionego towaru ma kluczowe znaczenie dla ewentualnego procesu reklamacyjnego. 

Kiedy można zażądać reklamacji towaru przecenionego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a w szczególności ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej kodeksem cywilnym reklamacji nie można dokonać w przypadku, gdy wada zakupionego towaru była znana klientowi podczas zakupu. Uznaje się, że konsument posiadał wiedzę na temat wady, jeśli został poinformowany przez sprzedawcę lub towar zawierał informację o wadzie.

REKLAMA

Reklamacja nie przysługuje także wówczas, gdy wada była widoczna podczas zakupu, nie była wadą ukrytą, np. odbarwienia, dziura, zepsuty zamek. A contrario reklamacja może zostać złożona, gdy wadliwy towar został sprzedany bez dochowania przez sprzedawcę obowiązku informacyjnego bądź gdy niewidoczna wada ujawniła się dopiero w trakcie użytkowania.

Powszechnie przyjmuje się, że skoro podczas zakupu nabywca wiedział o wadzie produktu, to niejako zgodził się na kupno niepełnowartościowego towaru. Pozbawienie prawa do reklamacji jest oczywiście właściwe i uzasadnione równoważeniem interesów obu stron umowy sprzedaży. Towar posiadający wady, o których nabywca wiedział może zostać zareklamowany, ale tylko z powodu wad nie stanowiących podstawy obniżki ceny.

Zobacz: Poradnik na zimę: reklamacja butów

Forma reklamacji

Reklamacja może zostać złożona sprzedawcy, nie jest konieczne kierowanie wniosku do kierownika czy właściciela sklepu. Reklamacja dla zwiększenia jej wiarygodności i mocy powinna być złożona na piśmie. Obecnie większość sprzedawców dysponuje już specjalnie przeznaczonymi w tym celu formularzami. Sprzedawca zobowiązany jest przyjąć reklamację i w ciągu 14 dni od złożenia poinformować kupującego o podjętej w tej sprawie decyzji. Jeśli w tym czasie reklamacja nie zostanie rozpatrzona, uznaje się za rozstrzygniętą na korzyść kupującego w zakresie wymiany bądź naprawy towaru. 

Uprawnienia przysługujące konsumentowi w przypadku uwzględnienia reklamacji

W przypadku uwzględnienia reklamacji konsumentowi przysługuje prawo do wymiany towaru na pozbawiony wady lub bezpłatnej naprawy. Gdy wymiana czy też naprawa jest niemożliwa lub wiąże się z nadmiernymi kosztami lub trudnościami, kupujący ma prawo oddać wadliwą rzecz i domagać się zwrotu pieniędzy.

Przepisy prawa udzielają konsumentowi szczególnych uprawnień przyznając instrumenty do ochrony interesów. Warto jednak dobrze się zastanowić i obejrzeć towar przed zakupem. Rozsądek w zakupach to chyba najbardziej skuteczny instrument pozwalający uniknąć trudności i nieprzyjemności związanych z nieudanym zakupem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: od środy Litwa ma kontrolować tranzytowane zboże z Ukrainy

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował: Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego.

  Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie?

  Czy Polacy pytają swoje dzieci o zdanie? W jakich kwestiach pozwalają współdecydować? A za jakie decyzje odpowiadają tylko rodzice? Firma badawcza IRCenter przeprowadziła ankietę na ten temat. Co z niej wynika?

  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  REKLAMA

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  REKLAMA

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA