REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika i wiatraki - (nie)pewny zysk?

Monika Urbanek
Radca prawny
Fotowoltaika i wiatraki - (nie)pewny zysk?
Fotowoltaika i wiatraki - (nie)pewny zysk?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trudna sytuacja w rolnictwie zmusza rolników do poszukiwania innych źródeł dochodów. Jednym z nich jest dzierżawa gruntów pod budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Umowy przedkładane przez inwestorów do podpisu nie zawsze są jednak korzystne dla właścicieli gruntów. Ważne jest także to, czego w umowach nie ma. Podejmując decyzję o podpisaniu umowy, znajomość jej treści i zrozumienie konsekwencji wszystkich zapisów to kluczowe elementy.

Określenie zasad płatności czynszu, podatków, sposób korzystania z nieruchomości i odpowiedzialność inwestora to jedne z podstawowych rzeczy. Również istotne jest zabezpieczenie umów, czynności po zakończeniu umowy czy sposób ustalenia służebności. Poniżej zwrócimy uwagę na kilka najistotniejszych kwestii.

REKLAMA

Czynsz

REKLAMA

Pieniądze to zawsze podstawowy temat. Trzeba jednak pamiętać, że ustalenie kwoty to jeszcze nie wszystko. Równie ważne jest określenie ram czasowych, w których nastąpi płatność na rzecz właściciela. Zazwyczaj w umowach stosuje się zapis, że czynsz dzierżawny przysługuje wydzierżawiającemu od dnia rozpoczęcia robót budowlanych. Korzystniejsze jest jednak określenie, że od dnia przekazania nieruchomości na podstawie protokołu przed rozpoczęciem prac.

Kolejnym spotykanym zapisem jest rozbicie czynszu na dwa etapy: od momentu podpisania umowy do uzyskania pozwolenia na budowę ustala się jednorazową płatność za tzw. rezerwację gruntu oraz drugi etap: roczny czynsz.

Określając zasady płatności czynszu nie można zapomnieć o zapisie, że czynsz (oraz należne podatki) uiszczany jest do czasu zdania nieruchomości na podstawie protokołu i doprowadzeniu nieruchomości do stanu sprzed umowy.

Inflacja a wysokość czynszu

inflacja według wskaźnika GUS wynosi ok. 9% i prognozuje się, że może przekroczyć 10%. Ma to ogromne znaczenie dla stron umów długoterminowych. Klauzula waloryzacyjna to zabezpieczenie przed wysoką inflacją. Strony zawierając umowę powinny zawrzeć w niej odpowiednie zapisy dotyczące corocznego przeliczania czynszu przy uwzględnieniu stopy inflacji. Przy konstruowaniu takiej klauzuli trzeba określić wskaźnik, który będzie odnośnikiem waloryzacji (zazwyczaj w GUS) oraz ustalenie kiedy nastąpi pierwsza waloryzacja (najkorzystniejsze dla właściciela jest określenie, iż w roku kolejnym po zawarciu umowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie

Umowy dzierżawy zawiera są na 29 lat. Z uwagi na wielomilionowe koszty inwestycji, dzierżawca musi mieć zapewnioną ciągłość umowy. Z tego powodu wydzierżawiający jest uprawniony do wypowiedzenia umowy jedynie w kilku przypadkach.

REKLAMA

Najczęściej spotyka się zapis, iż wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę, gdy dzierżawca nie reguluje terminowo czynszu. Dla bezpieczeństwa wydzierżawiającego powinien mieć również zagwarantowane prawo do wypowiedzenia, gdy dzierżawca nie uiszcza kwot na poczet podatków. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego podatek od nieruchomości zobowiązany jest opłacić właściciel gruntu, a nie dzierżawca.

Podpisując umowę warto zadbać, aby znalazł się zapis o wygaśnięciu umowy lub możliwości jej wypowiedzenia jeśli w ciągu określonego czasu np. 3 lat od dnia zawarcia umowy nie nastąpi rzeczywiste rozpoczęcie robót budowlanych. Taki zapis pozwoli uniknąć zablokowania nieruchomości pomimo bezczynności inwestora.

Radca prawny Monika Urbanek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpłatne przeszkolenie wojskowe dla młodych. Kosiniak-Kamysz "zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia". Za czas spędzony w koszarach będzie uposażenie

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  REKLAMA

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  REKLAMA

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  REKLAMA