REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy

Łukasz Matys
Prawo zastawu na rzeczach najemcy
Prawo zastawu na rzeczach najemcy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy najemca nie płaci czynszu wtedy wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach, należących do najemcy. Jest to działanie które ma zabezpieczać interesy wynajmującego. A co najważniejsze jest zgodne z prawem.

Kto i kiedy może ustanowić zastaw

Ustawowe prawo zastawu może zastosować tylko wyłącznie wynajmujący. Może to uczynić tylko w sytuacji gdy najemca zalega nie dłużej niż rok z zapłatą czynszu oraz świadczeń dodatkowych. Prawo przysługujące wynajmującemu ma służyć zabezpieczeniu zapłaty czynszu i świadczeń dodatkowych.

REKLAMA

Do świadczeń dodatkowych można zaliczyć przede wszystkim odsetki od zaległego czynszu oraz opłaty licznikowe.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Na czym można ustanowić zastaw

REKLAMA

Zastaw można ustanowić tylko i wyłącznie na rzeczach ruchomych. Dodatkowo rzeczy te musza należeć do najemcy i muszą być wniesione do przedmiotu najmu. Istotne jest to aby ruchomości były własnością najemcy. Tak więc wynajmujący nie ma prawa zająć własności innych osób niż najemca.

Janusz P. wynajmuje mieszkanie Michałowi Z.. Michał Z. zalega z zapłatą za czynsz. Zdenerwowany tym faktem Janusz P. zajął znajdujący się w mieszkaniu komputer i telewizor. Telewizor należał do Michała Z. tak więc Janusz P. mógł go zająć. Inaczej sytuacja wygląda z komputerem, który jest własnością firmy w której pracuje Michał Z.. Na komputerze Janusz P. nie mógł ustanowić zastawu, gdyż nie jest on własnością Michała Z..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wypadku najmu lokali mieszkalnych ustawowe prawo zastawu rozciąga się na także na wniesione do lokalu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających.

Paweł B. wynajmuje mieszkanie od Jacka Z.. Wraz z nim mieszka żona oraz dzieci. Paweł B. zwlekał z zapłata za czynsz. Paweł B. zajął rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Zajął również należący do syna Pawła B. rower. Miał on do tego pełne prawo.

Ustawowe prawo zastawu nie dotyczy jednak rzeczy, które z mocy prawa nie podlegają zajęciu.

Kiedy zastaw wygasa

Zastaw wygasa gdy rzeczy nim objęte zostaną usunięte z przedmiotu najmu. Jednakże wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy z przedmiotu najmu (np. z mieszkania) i zatrzymać je do czasu aż zaległy czynsz zostanie zapłacony lub zabezpieczony.

Zobacz: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

REKLAMA

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA