reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy

Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy

Kiedy najemca nie płaci czynszu wtedy wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach, należących do najemcy. Jest to działanie które ma zabezpieczać interesy wynajmującego. A co najważniejsze jest zgodne z prawem.

Kto i kiedy może ustanowić zastaw

Ustawowe prawo zastawu może zastosować tylko wyłącznie wynajmujący. Może to uczynić tylko w sytuacji gdy najemca zalega nie dłużej niż rok z zapłatą czynszu oraz świadczeń dodatkowych. Prawo przysługujące wynajmującemu ma służyć zabezpieczeniu zapłaty czynszu i świadczeń dodatkowych.

Do świadczeń dodatkowych można zaliczyć przede wszystkim odsetki od zaległego czynszu oraz opłaty licznikowe.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Na czym można ustanowić zastaw

Zastaw można ustanowić tylko i wyłącznie na rzeczach ruchomych. Dodatkowo rzeczy te musza należeć do najemcy i muszą być wniesione do przedmiotu najmu. Istotne jest to aby ruchomości były własnością najemcy. Tak więc wynajmujący nie ma prawa zająć własności innych osób niż najemca.

Janusz P. wynajmuje mieszkanie Michałowi Z.. Michał Z. zalega z zapłatą za czynsz. Zdenerwowany tym faktem Janusz P. zajął znajdujący się w mieszkaniu komputer i telewizor. Telewizor należał do Michała Z. tak więc Janusz P. mógł go zająć. Inaczej sytuacja wygląda z komputerem, który jest własnością firmy w której pracuje Michał Z.. Na komputerze Janusz P. nie mógł ustanowić zastawu, gdyż nie jest on własnością Michała Z..

W wypadku najmu lokali mieszkalnych ustawowe prawo zastawu rozciąga się na także na wniesione do lokalu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających.

Paweł B. wynajmuje mieszkanie od Jacka Z.. Wraz z nim mieszka żona oraz dzieci. Paweł B. zwlekał z zapłata za czynsz. Paweł B. zajął rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Zajął również należący do syna Pawła B. rower. Miał on do tego pełne prawo.

Ustawowe prawo zastawu nie dotyczy jednak rzeczy, które z mocy prawa nie podlegają zajęciu.

Kiedy zastaw wygasa

Zastaw wygasa gdy rzeczy nim objęte zostaną usunięte z przedmiotu najmu. Jednakże wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy z przedmiotu najmu (np. z mieszkania) i zatrzymać je do czasu aż zaległy czynsz zostanie zapłacony lub zabezpieczony.

Zobacz: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zastawu na rzeczach najemcy
Prawo zastawu na rzeczach najemcy

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama