reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Najem okazjonalny

Najem okazjonalny

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Kaucja

Zawarcie umowy może być także uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji, która będzie przeznaczona na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z koniecznością naprawienia wyrządzonych przez najemcę szkód, a także z egzekucją komorniczą. Wysokość kaucji nie może jednak przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przez właściciela mieszkania powstałych należności.

Zobacz także: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Wygaśnięcie umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim wygasa w sytuacji, kiedy upłynie czas na jaki została zawarta. Dodatkowo można ją również rozwiązać z zachowaniem terminu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najemca w dalszym ciągu nie opuszcza lokalu, wówczas właściciel uprawniony jest do wystosowania pisemnego żądania od najemcy opróżnienia mieszkania. Żądanie takie musi zawierać oznaczenie stron umowy najmu oraz wskazanie samej umowy, a także przyczynę rozwiązania stosunku najmu z niej wynikającego. Właściciel jest też obowiązany do wyznaczenia najemcy ostatecznego terminu opróżnienia lokalu, który nie może być jednak krótszy niż 7 dni od doręczenia żądania najemcy. Żądanie takie musi być opatrzone podpisem właściciela potwierdzonym urzędowo. W przypadku, gdy termin zawarty w żądaniu upłynie bezskutecznie wówczas właściciel lokalu może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności umowie najmu okazjonalnego, a dokładnie części, w której najemca zgadza się na poddanie się egzekucji komorniczej. Do tego wniosku należy załączyć także żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu przysługujący właścicielowi (np. akt notarialny), a także potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu do naczelnika urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Najem i dzierżawa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama