REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
umowa najmu okazjonalnego, Fot. Fotolia
umowa najmu okazjonalnego, Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli mieszkań, którzy nie zajmują się profesjonalnym wynajmem, jest narażonych na problemy związane z nieuczciwymi lokatorami. Czy umowa najmu okazjonalnego pomoże w pełni zabezpieczyć właściciela mieszkania?

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny dotyczy wynajmu lokali, których celem jest spełnianie potrzeb mieszkaniowych. Zawrzeć taką umowę może jedynie właściciel lokalu, który jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Za właściciela uważa się tu także osobę dysponującą innym tytułem pranym do lokalu. Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony, jednak nie dłuższy niż 10 lat. Taka forma jest atrakcyjna szczególnie dla właściciela lokalu, ponieważ stwarza możliwość łatwiejszej eksmisji byłego najemcy. W sytuacji, gdy najemca nie chce opróżnić lokalu, właściciel nie musi składać pozwu o eksmisję, którego rozpoznanie wielokrotnie rozciąga się w czasie. Występuje wówczas jedynie z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Sam bowiem akt notarialny będący załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego, musi zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i sam w sobie stanowi tytuł wykonawczy, na mocy którego można dochodzić ewentualnej egzekucji. Niezbędne do tego jest jednak opatrzenie aktu klauzulą wykonalności przez sąd. Wniosek o nadanie klauzuli rozpatrywany jest w czasie o wiele krótszym, niż wymaga tego przeprowadzenie pełnego postępowania. Rozpatrzenie następuje na posiedzeniu niejawnym. Wiąże się to również z niższą opłatą sądową od wniosku. Ponadto zawarcie umowy najmu okazjonalnego wyłącza zastosowanie niektórych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, w tym regulacje dotyczące wypowiedzenia umowy.

REKLAMA

Umowa najmu okazjonalnego

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego obwarowane jest szczególnymi wymogami formalnymi. Przede wszystkim umowa taka musi zostać sporządzona na piśmie. Dołączyć do niej należy oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym najemca zgadza się na dobrowolne przeprowadzenie egzekucji komorniczej w sytuacji, w której nie opróżniłby dobrowolnie lokalu w wyznaczonym terminie. Najemca musi także wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w razie ewentualnej egzekucji komorniczej z lokalu będącego przedmiotem umowy najmu okazjonalnego. Do umowy najmu załącza się w szczególności oświadczenie właściciela (lub osoby posiadającej inny tytuł prawny do lokalu), że zgadza się ona na mieszkanie najemcy i osób przez niego wskazanych w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Decyzja o tym, która ze stron ponosi koszty sporządzenia aktu notarialnego, pozostaje w gestii zainteresowanych. Dodatkowymi elementami umowy najmu okazjonalnego mogą być np. warunki zmiany wysokości czynszu czy określenie innych należności pobieranych przez właściciela. Właściciel mieszkania jest także zobowiązany w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu zgłosić fakt zawarcia umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela.

Zobacz także: Formy prawne najmu okazjonalnego

Kaucja

Zawarcie umowy może być także uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji, która będzie przeznaczona na pokrycie ewentualnych kosztów związanych z koniecznością naprawienia wyrządzonych przez najemcę szkód, a także z egzekucją komorniczą. Wysokość kaucji nie może jednak przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu przez właściciela mieszkania powstałych należności.

Zobacz także: Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygaśnięcie umowy najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego przede wszystkim wygasa w sytuacji, kiedy upłynie czas na jaki została zawarta. Dodatkowo można ją również rozwiązać z zachowaniem terminu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najemca w dalszym ciągu nie opuszcza lokalu, wówczas właściciel uprawniony jest do wystosowania pisemnego żądania od najemcy opróżnienia mieszkania. Żądanie takie musi zawierać oznaczenie stron umowy najmu oraz wskazanie samej umowy, a także przyczynę rozwiązania stosunku najmu z niej wynikającego. Właściciel jest też obowiązany do wyznaczenia najemcy ostatecznego terminu opróżnienia lokalu, który nie może być jednak krótszy niż 7 dni od doręczenia żądania najemcy. Żądanie takie musi być opatrzone podpisem właściciela potwierdzonym urzędowo. W przypadku, gdy termin zawarty w żądaniu upłynie bezskutecznie wówczas właściciel lokalu może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności umowie najmu okazjonalnego, a dokładnie części, w której najemca zgadza się na poddanie się egzekucji komorniczej. Do tego wniosku należy załączyć także żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu przysługujący właścicielowi (np. akt notarialny), a także potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu do naczelnika urzędu skarbowego.

Zobacz także serwis: Najem i dzierżawa

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r., o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    REKLAMA