| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pułapki w umowach > Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 2.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 2.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Umowa na czas określony

Zawarcie umowy wiąże się z określonymi prawami, lecz również obowiązkami. Często nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co może wyniknąć z takiej umowy. „Zawarłem umowę z operatorem kablówki na dwa lata. Po roku dostałem pracę w innym mieście. U operatora dowiedziałem się, że mimo, iż z oferty nie będę już korzystał, nadal muszę płacić” pisze jeden z użytkowników naszego forum.

Zobacz: Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Takie żądania wcześniejszego rozwiązania umowy, względem drugiej strony wynikają z niezrozumienia istoty umowy na czas określony. Określenie czasu trwania umowy przeważnie oznacza, iż znacznie trudniejsze jest jej wcześniejsze rozwiązanie. W przypadku operatora telekomunikacyjnego daje mu to pewność, że przez pewien okres (np. dwa lata) będzie miał klienta. Dzięki temu może on przeliczyć zniżki, jakie jest w stanie zaoferować klientowi.

Klient, zobowiązując się do związania umową przez dany czas, nie może zatem, bez negatywnych dla siebie konsekwencji rozwiązać wcześniej umowę. Co innego umowa na czas nieokreślony, w której to strony, wobec braku określonego czasu trwania umowy, muszą mieć możliwość rozwiązania umowy.

Podobnie będzie również przy umowach najmu. Jeżeli zawrzemy umowę najmu na okres roku, to zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, wcześniejsze wypowiedzenie umowy będzie możliwe tylko w sytuacjach przewidzianych w treści umowy.

Określenie przedmiotu umowy

Dobra umowa powinna również określić dokładnie przedmiot umowy. W umowie powinniśmy dokładnie określić jakość kupowanej rzeczy, jej cechy pozwalające na identyfikację.

W umowie sprzedaży samochodu powinniśmy dokładnie oznaczyć samochód, będący przedmiotem transakcji. Dla określenia samochodu nie wystarczy jego marka, czy rok produkcji. Warto również zadbać, by w umowie znalazły się takie dane, jak numer rejestracyjny, czy numer nadwozia. Oprócz tego warto również wskazać numer VIN. Jest to skrót z angielskiego Vehicle Identification Number i stanowi unikalny numer przyporządkowany do konkretnego samochodu.

Dokładny opis rzeczy jest istotny z punktu widzenia zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Jeżeli przykładowo samochód nie ma poduszek powietrznych, które fabrycznie są w nim montowane, warto wspomnieć o tym w umowie. W przypadku roszczeń kupującego, sprzedawca będzie mógł bowiem wskazać na treść umowy, co będzie oznaczało, iż kupujący przy zawarciu transakcji miał świadomość tego faktu.

Zobacz serwis: Pułapki w umowach

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »