| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pułapki w umowach > Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Jakich błędów unikać przy zawieraniu umów? – cz. 1.

Zawierając umowę powinniśmy mieć świadomość pułapek, jakie mogą się w niej czaić. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zawrzeć dobrą umowę.

Pisząc umowę powinniśmy wystrzegać się niejasności oraz nieścisłości. Zapisy umowne powinny cechować się precyzją i dokładnością. Dotyczy to nie tylko tej części umowy, w której określone są prawa i obowiązki, lecz również części w której określone są strony.

Dokładne określenie stron

Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy. Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.

Przepisy prawa nie określają jakie dane identyfikujące stronę  powinniśmy zawrzeć w umowie, stąd też możemy tego dokonać wedle własnego uznania. Należy jednak pamiętać, że najbezpieczniej jest podać takie dane, które dokładnie personalizują strony umowy, bez żadnych niejasności.

Zobacz serwis: Pułapki w umowach

Dlatego też jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej. W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.

Dane identyfikujące stronę umowy można wybrać dowolnie. Należy jednak pamiętać o tym, że powinny one personifikować strony kontraktu bez żadnych wątpliwości. Samo podanie imienia i nazwiska może powodować wątpliwości. Warto podać dodatkowo numer PESEL, który jest unikalny dla każdej osoby fizycznej.

Dokładne określenie praw i obowiązków

Podstawą dobrej umowy jest dokładne określenie praw i obowiązków stron. Im jaśniejsze zapisy, tym mniej będzie kontrowersji. Wystrzegaj się wyrażeń nieostrych, ocennych. Jeżeli treść umowy ma określić sytuacje, w których powstaną twoje uprawnienia lub obowiązki strony, zadbaj o to, by zapisy były jednoznaczne.

PRZYKŁAD NR 1

Źle: Wykonawca może zażądać podwyżki wynagrodzenia w przypadku znacznego wzrostu cen.
Dobrze: Wykonawca może zażądać podwyżki wynagrodzenia, jeżeli ceny wzrosną powyżej 10 proc. od poziomu z dnia zawarcia umowy.

PRZYKŁAD NR 2

Źle: W wyjątkowych okolicznościach Kupujący będzie mógł odstąpić od umowy, zwrócić rzecz w stanie nienaruszony oraz zażądać zwrotu zapłaconej ceny.
Dobrze: Kupujący może odstąpić od umowy w sytuacji gdy …….. (wskazać dokładnie sytuacje uprawniające do skorzystania z prawa odstąpienia).

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »