Kategorie

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 1

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Konsument w określonych sytuacjach może dysponować większymi uprawnieniami.
Konsument w określonych sytuacjach może dysponować większymi uprawnieniami.
Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Skutki naszej umowy mogą zależeć nie tylko do jej treści lecz również od tego kto jest sprzedawcą.

Umowa sprzedaży

Jest to jedna z najpowszechniej zawieranych umów w obrocie prawnym. Umowę sprzedaży zawieramy kupując pieczywo w sklepie, jak również samochód u dilera. Do zawarcia umowy dochodzi zarówno na podstawie pisemnej umowy, jak również na podstawie czynności dorozumianych. Stąd też warto dowiedzieć się co czai się za pojęciami, które możemy znaleźć w jej treści. Należy również rozróżnić umowę, która zawierana jest w obrocie konsumenckim, jak również zwykłą umowę sprzedaży.

POBIERZ WZORY: Umowy sprzedaży

Sprzedaż konsumencka a sprzedaż zwykła

Rozróżnienie sprzedaży konsumenckiej oraz zwykłej sprzedaży ma istotne znaczenie. Przede wszystkim dlatego, iż w pewnej części do sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się przepisów Kodeksu cywilnego, tylko ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Zobacz: Pułapki prawne w umowie sprzedaży - cz. 2

Ma to szereg praktycznych konsekwencji. W przypadku umów konsumenckich strona kupująca dysponuje niekiedy większymi uprawnieniami. Z kolei zwykła umowa sprzedaży będzie cechowała się większą elastycznością.

Obrót konsumencki istnieje wtedy, gdy jedna strona jest konsumentem, a druga profesjonalistą, czyli przedsiębiorcą zawierającym umowę w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Za konsumenta uważa się z kolei osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Z powyższego wynika, iż nie będziemy mieli statusu konsumenta przy zakupach „na firmę”.

Zobacz również: Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

Dlaczego to ma znaczenie?

Rozróżnienie sytuacji w której mamy do czynienia z obrotem konsumenckim, a w której nie, może mieć istotne znaczenie. Za przykład posłużyć nam może robienie zakupów przez internet. Jeżeli drugą stroną umowy będzie przedsiębiorca prowadzący swoją działalność w internecie będziemy mieli do czynienia z obrotem konsumenckim. W takiej sytuacji umowa zawierana przez internet będzie umową na odległość, a kupującemu jako konsumentowi będzie przysługiwało prawo do namysłu, czyli ni mniej ni więcej prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dostawy (w przypadku usług od zawarcia umowy) produktu bez podawania żadnych przyczyn. Wynika to z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów.

Zobacz: Pułapki prawne w umowie sprzedaży - cz. 3

10-dniowy termin na odstąpienie od umowy bez konieczności podawania przyczyn dotyczy jedynie obrotu konsumenckiego. Jeżeli zatem sprzedawcą jest osoba prywatna a nie przedsiębiorca, wtedy też z takiej możliwości nie będziemy mogli skorzystać. Jak zatem widać nie tylko treść ma znaczenie lecz również to, kto jest sprzedawcą.

A i B kupili taki sam sprzęt komputerowy na tym samym portalu aukcyjnym. Sprzedawcą A był sklep internetowy, zaś B osoba prywatna. W takiej sytuacji A będzie mógł odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia dostarczenia towaru, zaś B takiego uprawnienia nie posiada.

Zobacz również: Jakie są terminy przy reklamacji konsumenckiej?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?