REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży - krok po kroku

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Vademecum umowy sprzedaży fot. Fotolia
Vademecum umowy sprzedaży fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży? Jak oznaczyć cenę? Co zrobić, gdy towar ma wady? Kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką i co z tego wynika? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wzory do umowy sprzedaży

REKLAMA

Ustalenie ceny

Określenie ceny po jakiej dojdzie do sprzedaży jest jednym z istotnym elementów umowy.  Zawarcie w treści ustaleń co do ceny jest konieczne, jako że bez tego umowa sprzedaży nie będzie ważna.

Nie oznacza to jednak, że cena musi być dokładnie określona w umowie.  Kodeks cywilny daje w tej mierze pewną swobodę stronom umowy, które mogą jedynie ograniczyć się do wskazania podstaw jej ustalenia w przyszłości.

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Zobacz: Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny problem, który może wiązać z ceną jest kwestia ustalenia która cena jest prawidłowa. Niekiedy może zdarzyć się tak, że cena podana na półce przy towarze jest niższa, niż tak, którą zobaczymy przy kasie. Co wtedy? Czy musimy godzić się na zapłatę wyższej ceny?

Zobacz: Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Treść umowy sprzedaży

To jaki kształt będzie miała umowa zależy w znacznej mierze od stron. Oprócz elementów które muszą znaleźć się w umowie, pozostałe elementy treści zależą głównie od stron.

Zobacz: Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

Bardzo istotne jest przy tym rozróżnienie, czy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką, czy też zwykłą. W przypadku umów z konsumentami istnieje pewien zakres postanowień (np. dotyczących reklamacji), który nie może być modyfikowany na niekorzyść konsumenta.

Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka?

Różnice między umową konsumencką a sprzedażą kodeksową są dość istotne.

Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksu są mniej korzystne?

Jeżeli umowa sprzedaży jest zawierana między dwoma prywatnymi podmiotami, wtedy też w treści może dojść do modyfikacji zasad odpowiedzialności sprzedawcy w przypadku wad rzeczy kupowanej.

ZobaczCo można zawrzeć w umowie sprzedaży?

Czy warto kupować na firmę?

Konsumentem co do zasady może być wyłącznie osoba fizyczna. Ma to znaczenie dla naszych uprawnień zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się dokonywać zakupu „na firmę”. Wtedy też pozbawiamy się tych uprawnień, które przysługiwałyby konsumentowi. Jakich?

Zobacz: Czy warto kupować na firmę – cz. 1

Zobacz: Czy warto kupować na firmę – cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie otrzymasz zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

REKLAMA

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

REKLAMA