REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży - krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Prusik
Adrian Prusik
Vademecum umowy sprzedaży fot. Fotolia
Vademecum umowy sprzedaży fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży? Jak oznaczyć cenę? Co zrobić, gdy towar ma wady? Kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką i co z tego wynika? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wzory do umowy sprzedaży

REKLAMA

Ustalenie ceny

Określenie ceny po jakiej dojdzie do sprzedaży jest jednym z istotnym elementów umowy.  Zawarcie w treści ustaleń co do ceny jest konieczne, jako że bez tego umowa sprzedaży nie będzie ważna.

Nie oznacza to jednak, że cena musi być dokładnie określona w umowie.  Kodeks cywilny daje w tej mierze pewną swobodę stronom umowy, które mogą jedynie ograniczyć się do wskazania podstaw jej ustalenia w przyszłości.

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Zobacz: Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny problem, który może wiązać z ceną jest kwestia ustalenia która cena jest prawidłowa. Niekiedy może zdarzyć się tak, że cena podana na półce przy towarze jest niższa, niż tak, którą zobaczymy przy kasie. Co wtedy? Czy musimy godzić się na zapłatę wyższej ceny?

Zobacz: Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Treść umowy sprzedaży

To jaki kształt będzie miała umowa zależy w znacznej mierze od stron. Oprócz elementów które muszą znaleźć się w umowie, pozostałe elementy treści zależą głównie od stron.

Zobacz: Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

Bardzo istotne jest przy tym rozróżnienie, czy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką, czy też zwykłą. W przypadku umów z konsumentami istnieje pewien zakres postanowień (np. dotyczących reklamacji), który nie może być modyfikowany na niekorzyść konsumenta.

Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka?

Różnice między umową konsumencką a sprzedażą kodeksową są dość istotne.

Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksu są mniej korzystne?

Jeżeli umowa sprzedaży jest zawierana między dwoma prywatnymi podmiotami, wtedy też w treści może dojść do modyfikacji zasad odpowiedzialności sprzedawcy w przypadku wad rzeczy kupowanej.

ZobaczCo można zawrzeć w umowie sprzedaży?

Czy warto kupować na firmę?

Konsumentem co do zasady może być wyłącznie osoba fizyczna. Ma to znaczenie dla naszych uprawnień zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się dokonywać zakupu „na firmę”. Wtedy też pozbawiamy się tych uprawnień, które przysługiwałyby konsumentowi. Jakich?

Zobacz: Czy warto kupować na firmę – cz. 1

Zobacz: Czy warto kupować na firmę – cz. 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Resort rolnictwa na sierpień 2025 r. wydał ważny komunikat dla rolników, kierowców, mieszkańców wsi i służb mundurowych

Przed nami ważny okres na polskich wsiach. W związku z tym resort rolnictwa na sierpień 2025 r. wydał istotny komunikat dla rolników, pracodawców, pracowników, kierowców, mieszkańców wsi i służb mundurowych. Oprócz tego przytaczamy informację z Państwowej Inspekcji Pracy - która dokonuje kontroli na obszarach wiejskich. KRUS z kolei organizuje konkurs w zakresie promowania dobrostanu rolników - te wielowątkowe działania mają wpływać na zwiększenie ochrony zdrowia, życia ale i pracy na roli.

Polska na finansowym rozdrożu: wydatki państwa biją rekordy, dług rośnie lawinowo

Państwo wydaje coraz więcej, a ponieważ nie ma na to pełnego pokrycia w dochodach, rośnie też dług publiczny – wynika z najnowszego raportu „Rachunek od państwa” przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), na który w poniedziałkowym wydaniu powołuje się „Rzeczpospolita”.

Przewrót w dziedziczeniu nieruchomości: nie odziedziczysz już mieszkania po zmarłym, jeżeli za dużo zarabiasz lub posiadasz w tym samym mieście inną nieruchomość. Ministerstwo Rozwoju i Technologii mówi stop niesprawiedliwemu bogaceniu

Podczas posiedzenia Senatu, które odbyło się w dniu 17 lipca br. – wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski zapowiedział zmiany w zasadach wstępowania w stosunek najmu mieszkań komunalnych po śmierci ich najemców. „Mamy projekt ustawy – mówię o gotowych przepisach (…) wprowadzamy zakaz dziedziczenia umów, czyli krótko mówiąc: nie wejdziesz do umowy najmu „z automatu”, niezależnie od wysokości dochodów, jeżeli twoi rodzice w tym lokalu mieszkali i miałeś takie szczęście”. Celem nowych regulacji jest ukrócenie bogacenia się na komunalnych zasobach mieszkaniowych przez osoby o wysokich dochodach, które są już w posiadaniu innych nieruchomości w danym mieście.

Wyrok TSUE ws. kredytów frankowych z czerwca 2025 r. - dobry dla klientów, gorszy dla ich pełnomocników. Teoria salda a teoria dwóch kondykcji

Analizując komentarze do wyroku TSUE ws. rozliczenia nieważnej umowy „frankowej”, należy oddzielić fakty od chwytliwych, ale jednocześnie populistycznych mitów – piszą radcowie prawni Aneta Ciechowicz- Jaworska i Michał Karczmarczyk.
Obydwie strony sporu – konsumencka i bankowa – są zgodne, że TSUE w wyroku z 19 czerwca 2025 r. w sprawie C-396/24 opowiedział się za prostszym sposobem rozliczenia nieważnej umowy kredytowej zgodnie z tzw. teorią salda. Środowisko skupione na reprezentacji konsumentów zaczęło jednak głośno postulować konieczność utrzymania orzecznictwa w odniesieniu do kredytobiorców w duchu tzw. teorii dwóch kondykcji, gdyż teoria salda „nie byłaby w interesie konsumentów”.
Powód takiej narracji wydaje się prosty – teoria dwóch kondykcji oznacza dłuższe postępowania, wielość rozpraw, większe odsetki, a tym samym wyższe wynagrodzenie dla pełnomocników. Teoria salda z kolei upraszcza proces i sprowadza go do jednego postępowania zamiast dwóch, ogranicza zbędne koszty i zmniejsza formalizm.

REKLAMA

Do wzięcia po 20 tys. zł na głowę. Rusza program rządowy, który testuje skrócony czas pracy

Rząd uruchamia nowy program pilotażowy, w ramach którego pracodawcy mogą otrzymać do 20 tys. zł na pracownika. Od 14 sierpnia rusza nabór projektów testujących skrócony czas pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej – elastyczna, dobrowolna i finansowana z Funduszu Pracy.

Europejski akt o wolności mediów zacznie obowiązywać 8 sierpnia 2025 r. Co EMFA oznacza dla państw członkowskich UE?

W dniu 8 sierpnia tego roku we wszystkich państwach członkowskich UE zaczyna obowiązywać europejski akt o wolności mediów (EMFA). Celem nowych przepisów jest ochrona wolności dziennikarzy. Co to w praktyce oznacza?

Koniec z dopłatami do kredytów? Minister zapowiada rozwój budownictwa społecznego i wprowadzenie podatku katastralnego od trzeciego mieszkania

Brak dopłat do kredytów mieszkaniowych, rozwój budownictwa społecznego i wprowadzenie podatku katastralnego od trzeciego mieszkania. To kluczowe założenia nowej polityki mieszkaniowej państwa, jakie przedstawiła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Kto naprawdę wygrywa w polityce? Zaskakujące dane z najnowszego sondażu: KO traci poparcie, Konfederacja w górę, PiS umacnia pozycję

Zaskakujące wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Prawo i Sprawiedliwość znów liderem – poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego rośnie, podczas gdy Koalicja Obywatelska notuje wyraźny spadek. Konfederacja z historycznym wynikiem.

REKLAMA

Stało się. Wiek emerytalny idzie mocno w górę. Prezydent Duda już podpisał ustawę

Granica wieku po przekroczeniu której, przejdą na emeryturę przesuwa się z 65 do 70 lat. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy jednej grupy zawodowej. Prezydent Andrzej Duda już podpisał nowelizację ustawy.

Staż pracy w Polsce wreszcie do zmiany! Rząd chce, by umowy zlecenia i działalność liczyły się do stażu pracy. Zmiany w Kodeksie pracy dla tysięcy Polaków coraz bliżej

Dla tysięcy Polaków nadchodzą ważne zmiany. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy, która ma zakończyć niesprawiedliwą sytuację, w której lata pracy na umowie zleceniu czy w jednoosobowej działalności gospodarczej nie liczą się do stażu pracy. Projekt zmian trafił już do komisji sejmowej, a poparcie polityczne jest szerokie. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Co się dokładnie zmieni w Kodeksie pracy?

REKLAMA