| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pułapki w umowach > Pułapki w umowie deweloperskiej

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Odbiór mieszkania przez nabywcę

Niezwykle niekorzystną i niebezpieczną sytuacją dla nabywcy mieszkania jest umieszczenie w umowie przez dewelopera klauzuli, zgodnie z którą w przypadku niestawiennictwa nabywcy w terminie wskazanym w umowie do odbioru mieszkania, deweloper ma prawo do jednostronnego odbioru lokalu. W takiej sytuacji deweloper uznaje, iż dokonany przez niego odbiór jest zgodny z prawem, a w rezultacie tego rodzaju zapis w umowie wypełnia znamiona klauzuli niedozwolonej w myśl art. 3853 pkt. 9 k.c. W takiej sytuacji nabywca zostaje pozbawiony prawa do dochodzenia skutecznie roszczeń z tytułu wad lokalu.

Ponadto deweloperzy często umieszczają w umowie zapis o powiadomieniu nabywcy o terminie odbioru mieszkania. Jest to niezwykle niekorzystny zapis dla kupującego, bowiem przykładowo, jeżeli w umowie znajdzie się zapis o uprzedzeniu nabywcy na siedem dni przed planowanym terminem odbioru, wówczas może okazać się, że wskazany termin jest za krótki. Nabywca może we wskazanym terminie przebywać na urlopie bądź zwolnieniu chorobowym. Wobec tego takie postanowienie jest niezgodne z prawem na takiej samej podstawie jak klauzula o niestawiennictwie nabywcy w terminie.

Zobacz też: Jak uniknąć pułapek w umowie leasingu?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »