reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pułapki w umowach > Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule umowne są z natury niekorzystne dla konsumentów. Co zrobić, gdy uznamy, że w umowie którą zawarliśmy, znajduje się postanowienie tożsame z klauzulą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych?

Nie bez powodu konsument uznawany jest za słabszą stronę stosunku prawnego. Najczęściej bowiem to on nie ma możliwości negocjowania warunków zawieranej umowy, a jego rola sprowadza się podpisania umowy lub zrezygnowania z niej w całości. Taka praktyka może doprowadzić do narzucania konsumentom niekorzystnych klauzul. Kodeks cywilny chroni w takiej sytuacji konsumentów, stanowiąc, iż postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy, przy czym pamiętać należy, że ograniczenie to nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Jeżeli umowa, którą konsument zdążył już podpisać zawiera niedozwolone postanowienia, a  przedsiębiorca nie uzna faktu, iż klauzule te nie wiążą konsumenta, ten ma prawo do zwrócenia się do sądu powszechnego o uznanie danego postanowienia za niewiążące.

Zobacz także: Bądź świadomym konsumentem

Oczywiście można jednocześnie korzystać z pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z finansowanych z budżetu państwa organizacji konsumenckich – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Miejski i powiatowy rzecznik konsumentów, organizacje pozarządowe oraz sami konsumenci mają prawo składania pozwów do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem tegoż sądu klauzule, są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie od tego momentu w obrocie z konsumentami staje się zakazane.

Mamy również możliwość złożenia skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podejmie on interwencję, jeśli uzna, że problem nie dotyczy tylko indywidualnego konsumenta, ale dochodzi do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Na firmę, która stosuje niedozwolone postanowienia umowne i nie dostosuje się do zaleceń UOKiK, może zostać nałożona dotkliwa kara pieniężna.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama