| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pułapki w umowach > Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Niedozwolone klauzule umowne są z natury niekorzystne dla konsumentów. Co zrobić, gdy uznamy, że w umowie którą zawarliśmy, znajduje się postanowienie tożsame z klauzulą wpisaną do rejestru klauzul niedozwolonych?

Nie bez powodu konsument uznawany jest za słabszą stronę stosunku prawnego. Najczęściej bowiem to on nie ma możliwości negocjowania warunków zawieranej umowy, a jego rola sprowadza się podpisania umowy lub zrezygnowania z niej w całości. Taka praktyka może doprowadzić do narzucania konsumentom niekorzystnych klauzul. Kodeks cywilny chroni w takiej sytuacji konsumentów, stanowiąc, iż postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy, przy czym pamiętać należy, że ograniczenie to nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Jeżeli umowa, którą konsument zdążył już podpisać zawiera niedozwolone postanowienia, a  przedsiębiorca nie uzna faktu, iż klauzule te nie wiążą konsumenta, ten ma prawo do zwrócenia się do sądu powszechnego o uznanie danego postanowienia za niewiążące.

Zobacz także: Bądź świadomym konsumentem

Oczywiście można jednocześnie korzystać z pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z finansowanych z budżetu państwa organizacji konsumenckich – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Miejski i powiatowy rzecznik konsumentów, organizacje pozarządowe oraz sami konsumenci mają prawo składania pozwów do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznane za niedozwolone prawomocnym wyrokiem tegoż sądu klauzule, są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie od tego momentu w obrocie z konsumentami staje się zakazane.

Mamy również możliwość złożenia skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podejmie on interwencję, jeśli uzna, że problem nie dotyczy tylko indywidualnego konsumenta, ale dochodzi do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Na firmę, która stosuje niedozwolone postanowienia umowne i nie dostosuje się do zaleceń UOKiK, może zostać nałożona dotkliwa kara pieniężna.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »