REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
Kto podpisuje umowy w imieniu spółki komandytowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka komandytowa może być uczestnikiem obrotu gospodarczego i w tym celu staje się stroną umowy gospodarczej. Jednak, podpisanie umowy w imieniu spółki komandytowej przez niewłaściwą osobę może skutkować nawet jej nieważnością.

Który wspólnik może zawrzeć umowę w imieniu spółki komandytowej?

Członkami spółki komandytowej są komplementariusze i komandytariusze. Jednak tylko komplementariusze mają prawo do zawierania umów za spółkę komandytową z mocy prawa, czyli nie potrzebują żadnego dodatkowego upoważnienia w tym celu. I to nie wszyscy komplementariusze! Nie będą mogli reprezentować spółki komandytowej Ci wspólnicy, którzy zostali pozbawieni prawa reprezentowania spółki komandytowej:

REKLAMA

  • umową założycielską, albo
  • prawomocnym wyrokiem sądu.

To jednak nie wszystko! Czasami umowa spółki może wymagać, aby daną umowę podpisało łącznie dwóch komplementariuszy. Przykładowo, w umowie może się znaleźć następujące postanowienie:

§ 10

Reprezentacja Spółki wymaga współdziałania dwóch komplementariuszy lub jednego komplementariusza wraz z prokurentem.

Jeżeli zawierasz umowę w mieniu spółki komandytowej, czyli jako komplementariusz, masz dostęp do umowy spółki i wiesz, że w umowie taki wymóg się znajduje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jednak, gdy znajdujesz się po drugiej stronie barykady, czyli masz podpisać umowę, w której spółka komandytowa jest drugą stroną umowy? Skąd masz znać treść umowy spółki, której nie jesteś wspólnikiem? Są dwie opcje:

  1. pierwsza (mało realna): wybierasz się do czytelni sądu rejestrowego i przeglądasz akta tej spółki komandytowej w poszukiwaniu – uwaga – aktualnej umowy (bo przecież treść może się zmieniać), albo
  2. druga (znacznie szybsza): wchodzisz na stronę: https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/, zaznaczasz interesujący Cię rejestr, tj. „Przedsiębiorców”, wpisujesz nazwę spółki albo numer KRS i w polu „Działania” zaznaczasz „Wyszukaj”. Na dole strony w polu „Wyniki wyszukiwania” wyświetli się interesująca Cię spółka. Klikasz w jej numer KRS, w celu przejścia do kolejnej strony. Po przejściu do następnej strony ukazują Ci się dane podmiotu. Jednak najbardziej interesujące Cię informacje znajdują się na samym dole tej strony w polu „Organ reprezentacji” oraz „Członkowie reprezentacji”.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Co w przypadku, gdy umowę podpisze komandytariusz?

W tym przypadku, zależy to od tego, czy komandytariusz ma pełnomocnictwo do działania w imieniu spółki, czy też nie. Jeżeli komandytariusz posiada pełnomocnictwo do reprezentowania spółki, wówczas może działać w jej imieniu. Przykładowe pełnomocnictwo mogłoby wyglądać w następujący sposób:

Warszawa, dnia 22 listopada 2022 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Działając jako komplementariusze spółki: XYZ spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (adres: ul. Kolorowa 1, 01-234 Warszawa) wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 1234567890, której akta przechowuje Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, zwanej dalej „Spółką”, niniejszym udzielamy komandytariuszowi Spółki, tj. Janowi Kowalskiemu, legitymującemu się nr PESEL 12345678901, pełnomocnictwa do działania w imieniu i na rzecz Spółki w sprawie:

zawierania, zmiany, rozwiązywania bądź odstępowania od wszelkich umów sprzedaży zawieranych przez Spółkę jako sprzedawcę do kwoty 50.000 zł.

Pełnomocnictwo niniejsze wygasa w szczególności w razie utraty przez pełnomocnika statusu komandytariusza Spółki bądź utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.

[podpisy komplementariuszy]

Kto jeszcze może reprezentować spółkę komandytową?

Oczywiście, spółkę komandytową może także reprezentować prokurent. Tak, jak we wcześniejszym przykładzie, może podpisywać umowy łącznie z komplementariuszem albo samodzielnie – zawsze zależy to od postanowień umowy spółki albo oświadczenia o udzieleniu prokury. Jak można sprawdzić, kto dokładnie jest prokurentem spółki i w jaki sposób może działać. Ponownie: wchodzimy na stronę https://wyszukiwarka-krs.ms.gov.pl/, przechodzimy wszelkie etapy jak poprzednio i docieramy do strony „Dane szczegółowe”. Z prawej strony znajduje się pole: „Pobierz wydruk informacji” – klikamy „Pobierz PDF” w „Informacjach aktualnych” i otwieramy pobrany plik. Przechodzimy do działu 2 – rubryki 3, w której ujawnione są informacje na temat prokurentów.

Oczywiście, nie tylko komandytariusz może być pełnomocnikiem spółki komandytowej. Takim pełnomocnikiem może być każdy, również osoba spoza spółki.

Jakie są skutki działania bez umocowania?

Dlaczego to wszystko jest tak istotne? Otóż, jeżeli umowę podpisze w imieniu spółki komandytowej, np. komandytariusz, który nie ma pełnomocnictwa do działania, to ważność umowy zależy od tego, czy spółka komandytowa, czyli osoby, które prawnie są umocowane do jej reprezentowania potwierdzą, że spółka chce stać się stroną takiej umowy. Przy czym, w przypadku potwierdzenia umowy, komandytariusz będzie odpowiadał bez ograniczeń kwotowych. Natomiast, jeżeli takiego potwierdzenia nie będzie, to umowa jest nieważna!

Jakie są procesowe konsekwencje braku osób uprawnionych do reprezentowania?

W postanowieniu z dnia 2 października 2013 r. (w sprawie o sygn. akt: I Acz 1193/13) Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że jeżeli spółka komandytowa nie ma osób uprawnionych do jej reprezentowania, to nie można podejmować przeciwko takiej spółce czynności procesowych. To z kolei powoduje, że sąd musi zawiesić postępowanie sądowe. Jeżeli natomiast w ciągu 2 lat spółka w dalszym ciągu nie będzie miała osób uprawnionych do jej reprezentowania, to sąd musi takie postępowanie umorzyć. Niewątpliwie, przykład ten wskazuje na konieczność weryfikowania osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 26 listopada 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA