| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują takie sytuacje, gdy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Poniżej kilka przykładów.

Otóż sąd odrzuci sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty, gdy zostaną one wniesione po terminie, czyli po upływie 2 tygodni, licząc od dnia doręczenia nakazu zapłaty. Na marginesie należy w tym miejscu zasygnalizować, że po spełnieniu pewnych prawem przewidzianych warunków, jeżeli pozwany uchybił terminowi bez swojej winy, istnieje możliwość skorzystania z instytucji przywrócenia terminu.

Poza sytuacją, gdy sprzeciw bądź zarzuty zostaną wniesione z uchybieniem terminu do ich złożenia, sąd odrzuca sprzeciw lub zarzuty także wówczas, jeżeli są one dotknięte brakiem formalnym (brakami formalnymi), natomiast pozwany- pomimo wezwania do uzupełnienia tego braku (braków) – nie uczynił tego w terminie właściwym (czyli w ciągu 7 dni).

Zobacz również: Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Przykładem braku formalnego jest okoliczność, gdy przepis przewiduje konieczność wniesienia sprzeciwu lub zarzutów na formularzu urzędowym, jednakże pozwany nie złoży go na rzeczonym formularzu. Innym przykładem wystąpienia braku formalnego sprzeciwu bądź zarzutów jest sytuacja, gdy sprzeciw lub zarzuty złożone zostaną bez podpisu lub bez odpisu dla strony przeciwnej (czyli dla powoda).

Zgodnie z tym, co wyżej nadmieniono, brak formalny można uzupełnić w terminie 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeżeli brak formalny zostanie należycie uzupełniony, sąd nie odrzuci sprzeciwu (zarzutów).

Powyższe uwagi w równej mierze odnosiły się do sprzeciwu, jak i do zarzutów od nakazu zapłaty. Jednakże- w przypadku gdy środkiem zaskarżenia nakazu zapłaty są zarzuty, może zaistnieć jeszcze jedna przesłanka ich odrzucenia, przesłanka, która nie wystąpi w odniesieniu do sprzeciwu.

Ma ona związek z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej- w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym (w przypadku skarżenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym oraz w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie ma wymogu uiszczania opłaty). Jeżeli więc pozwany nie opłaci w należyty sposób zarzutów (i jednocześnie nie jest zwolniony z obowiązku wniesienia tej opłaty), zostanie wezwany przez przewodniczącego do ich opłacenia, pod rygorem odrzucenia zarzutów. Podobnie zatem, jak w odniesieniu do braków formalnych, pozwany otrzymuje dodatkowy termin na opłacenie zarzutów. Jest to również termin 7 dni. Dopiero gdy pozwany w ogóle nie opłaci zarzutów lub wprawdzie opłaci, ale kwota będzie zbyt niska (niższa choćby o grosz od należnej), sąd zarzuty odrzuci.

Polecamy serwis: W sądzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »