Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.
Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej/ Fot. Fotolia
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej/ Fot. Fotolia
Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej jest możliwe na wniosek samego zainteresowanego. Z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wystąpić w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia temu terminowi. Jakich formalności należy dopełnić, by skutecznie skorzystać z przywróconego terminu?

Nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd w osobie referendarza sądowego zasądził od pani Ewy na rzecz powoda kwotę 5.000, 00 zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. Postanowieniem z dnia 25 lutego 2014 r. ww. nakaz zapłaty został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazano, iż „nakaz zapłaty został skutecznie doręczony stronom postępowania i z uwagi na to, że nie został on skutecznie zaskarżony w ustawowym terminie stał się prawomocny”. Pani Ewa o treści powołanych powyżej orzeczeń tj. nakazu zapłaty oraz postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, dowiedziała się w dacie 30 listopada 2014 r. od komornika sądowego. W tym też dniu pani Ewie zostało doręczone zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym (nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., zaopatrzonym w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r.). Korespondencja sądowa zawierająca nakaz zapłaty wraz z odpisem pozwu została wysłana na adres, pod którym pani Ewa nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. Co w takiej sytuacji może zrobić Pani Ewa? Pani Ewa powinna wnieść do Sądu, który wydał nakaz zapłaty tzw. wniosek o przywrócenie  terminu do dokonania czynności procesowej, a konkretnie do wniesienia sprzeciwu od ww. nakazu.

Zobacz również: Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Termin przywrócenia terminu

Stosownie do dyspozycji art 169 § 1 k.p.c. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W przedstawionym stanie faktycznym, pani Ewa dochowa terminu, o którym mowa w art. 169 § 1 k.p.c., gdy skieruje wniosek do sądu najpóźniej w dniu 7 grudnia 2014 r. Przyczyna uchybienia terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty ustała bowiem w dniu 30 listopada 2014 r., tj. w dacie, w której pani Ewie doręczono zawiadomienie komornika o wszczęciu egzekucji.

Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających przywrócenie terminu

W piśmie zawierającym wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Pani Ewa powinna wnieść o zobowiązanie komornika przez sąd do udzielenia informacji, w jakiej dacie doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. (ze wskazaniem sygn. akt sprawy sądowej), zaopatrzonego w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r. (ze wskazaniem sygn. akt komorniczych). Ww. informacje znajdujące się w aktach komorniczych będą stanowiły istotne dowody dla sądu na okoliczność faktycznej daty, w jakiej pani Ewa dowiedziała się o treści powołanych wyżej orzeczeń, jak i na okoliczność daty, w której doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uchybienie terminowi a błędny adres

Wreszcie Pani Ewa powinna podnieść, że korespondencja zawierająca nakaz zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. wraz z odpisem pozwu, została wysłana na błędny adres, pod którym pozwana nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. W tym miejscu pani Ewa powinna wskazać sądowi dane dotyczące jej aktualnego, stałego miejsca zamieszkania wraz z datą od której zamieszkuje pod ww. adresem. Warto powołać na ww. okoliczności dowody w postaci np. zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt stały, poświadczenia o adresach i okresach zameldowania czy też kopię dowodu osobistego. W świetle powyższego, pani Ewa uprawdopodobni, iż nie mogła zapoznać się z treścią nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. oraz pozwu, gdyż korespondencja zawierająca przedmiotowe pisma nie została jej w sposób prawidłowy doręczona tj. na adres jej zamieszkania.

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Domniemanie doręczenia zastępczego

Domniemanie doręczenia zastępczego, które sąd przyjął w przedstawionym stanie faktycznym powinno zostać obalone. W orzecznictwie i doktrynie prezentowany jest pogląd, iż doręczenie zastępcze może być dokonywane wyłącznie wówczas, gdy strona postępowania rzeczywiście zamieszkuje pod adresem wskazanym jako jej miejsce zamieszkania. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 stycznia 1998 r. (zob. III CKN 620/97). Ponadto, warto wskazać na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 1 lipca 1967 r. (zob. III PRN 47/67), zgodnie z którym skutki doręczenia zastępczego nie następują, jeżeli pismo sądowe skierowane zostało przez sąd do pozwanego pod adres nie będący jego adresem zamieszkania. Skuteczność doręczenia zastępczego oparta jest bowiem na założeniu, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma.

Uchybienie terminu a brak winy

Wniosek o przywrócenie terminu zostanie oceniony przez sąd jako zasadny, w sytuacji gdy pani Ewa uprawdopodobni, że pomimo staranności – z przyczyny niezależnej od ww. – nie mogła dokonać czynności procesowej (tj. wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty) w terminie. Przytoczone okoliczności faktyczne wskazują, iż pani Ewa uchybiła terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty bez swojej winy. Korespondencja zawierająca nakaz zapłaty i pozew nie została pozwanej w sposób prawidłowy doręczona, stąd nie mogła ona zaznajomić się z jej treścią, a w następstwie wnieść do sądu, w przepisanym terminie, środek zaskarżenia. Bezsprzeczne jest, iż w przedstawionym stanie faktycznym, uchybienie terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, wywołuje ujemne skutki procesowe dla pani Ewy.

Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu pani Ewa powinna złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty! Wymóg ten wynika z treści art. 169 § 3 k.p.c. Wskazany przepis stanowi, iż równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Art. 169 § 1 - 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Autorka: Anna Cierpisz – Ligęzowska (adwokat, partner w spółce Ligęzowscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. z siedzibą w Warszawie).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

  54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

  Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

  Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

  800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

  Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku na nowe 500+

  Pierwsze 600 mln zł zostało przelanych na konta rodziców. 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia Rodzina 500+. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat, co ułatwia planowanie domowego budżetu. 

  Wyzwania nefrologii dziecięcej. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej

  Wyzwania nefrologii dziecięcej – co stanowi problem?  W Polsce jest jedynie 120 lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej. Największą bolączką w tej dziedzinie jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza poza ośrodkami akademickimi. 

  Marsz 4 czerwca. Gdzie i o której? Trasa i utrudnienia [MAPA]

  4 czerwca 2023 roku w 34. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Warszawie odbędzie Wielki Marsz, tzw. marsz 4 czerwca. O której się rozpocznie? Którędy będzie przebiegała trasa? Mamy dla was najważniejsze informacje na temat Marszu 4 czerwca.

  Niedrożność porażenna jelit - przyczyny, objawy i pilna konieczność interwencji medycznej

  Niedrożność porażenna jelit, znana również jako niedrożność paraliżująca, to stan, w którym mięśnie jelit tracą zdolność do skurczów i prawidłowego poruszania pokarmem. Jest to poważny problem, który prowadzi do zahamowania ruchów perystaltycznych jelit, co uniemożliwia przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego.

  800+ od 2024 roku - ruszyły konsultacje projektu ustawy. Kto dostanie wyższe świadczenie wychowawcze?

  1 czerwca 2023 r. w przedszkolu w Żabiej Woli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie konsultacji dotyczących ustawy, która zwiększa świadczenie „Rodzina 500+” do 800 zł miesięcznie.

  „Dyrektywa plastikowa” od 1 lipca 2024 r. Zniknie wiele produktów jednorazowych!

  Polska wdraża „dyrektywę plastikową”. Z półek zniknie wiele produktów jednorazowych. Zmiany od 1 lipca 2024 roku.

  Umył psa w myjni samochodowej. Stanie przed sądem

  Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 45-letni oświęcimianin, który umył psa w myjni samochodowej przy użyciu znajdujących się tam detergentów i lancy z wodą pod ciśnieniem – podała w środę oświęcimska policja. Zatrzymany stanie przed sądem.

  500 plus 2023 - wniosek, terminy, wypłata. Kiedy złożyć wniosek i jakich błędów nie można popełnić?

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że gdy rodzic złoży wniosek o 500 plus do 31 maja 2023 r., otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 roku. Błędów we wnioskach jest mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

  Dzień Dziecka. Roduś nauczy dzieci chronić dane osobowe

  Z Rodusiem chronimy dane osobowe – to tytuł e-lekcji, na którą uczniów klas 1–3 zaprosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. Lekcja ma na celu m.in. nauczenie dzieci ochrony swoich danych osobowych. Wydarzenie odbędzie się w Dzień Dziecka.

  1 czerwca - XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

  W Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować na XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych.

  Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

  Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

  Zachowek po zmianach w 2023 r.

  Czym jest zachowek i komu przysługuje? Jakie zmiany weszły w życie 22 maja 2023 r.? Oto najważniejsze informacje.

  Jak podróżować z dzieckiem po Unii Europejskiej?

  O czym warto pamiętać, gdy podróżujemy z dzieckiem samolotem, autem lub pociągiem? Jakie dokumenty są niezbędne? Na co zwrócić uwagę, wybierając hotel?

  Wszystko zaczyna się od fundatora, czyli o roli założyciela fundacji rodzinnej

  Jaka jest rola fundatora w fundacji rodzinnej? Jakie możliwości i kompetencje daje fundatorowi konstrukcja prawna fundacji rodzinnej? 

  Dzień Dziecka 2023. 10 pomysłów na wspólne spędzenie czasu

  Dzień Dziecka coraz bliżej, a to doskonała okazja na prezent w postaci wspólnie spędzonego czasu. Oto 10 propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

  Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

  Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

  Stan klęski żywiołowej

  Stan klęski żywiołowej – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

  Stan wyjątkowy

  Stan wyjątkowy – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego.

  Stan wojenny

  Stan wojenny – stan nadzwyczajny, który może zostać wprowadzony w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa, agresji zbrojnej lub zobowiązań sojuszniczych do wspólnej obrony.

  Fiskus sprawdza podatników w social mediach

  Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

  II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

  Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

  4200 złotych płacy minimalnej pułapką dla przedsiębiorców?

  Przedsiębiorcy nie dyskutują z koniecznością podnoszenia płac pracownikom, ale mają realne obawy, że kolejny skok może być dla wielu branż trudny do udźwignięcia. Czy pracodawcy będą stawiać na automatyzację?