| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej - wniosek

Przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej jest możliwe na wniosek samego zainteresowanego. Z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wystąpić w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia temu terminowi. Jakich formalności należy dopełnić, by skutecznie skorzystać z przywróconego terminu?

Nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., wydanym w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd w osobie referendarza sądowego zasądził od pani Ewy na rzecz powoda kwotę 5.000, 00 zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. Postanowieniem z dnia 25 lutego 2014 r. ww. nakaz zapłaty został zaopatrzony w klauzulę wykonalności. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazano, iż „nakaz zapłaty został skutecznie doręczony stronom postępowania i z uwagi na to, że nie został on skutecznie zaskarżony w ustawowym terminie stał się prawomocny”. Pani Ewa o treści powołanych powyżej orzeczeń tj. nakazu zapłaty oraz postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, dowiedziała się w dacie 30 listopada 2014 r. od komornika sądowego. W tym też dniu pani Ewie zostało doręczone zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym (nakazem zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r., zaopatrzonym w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r.). Korespondencja sądowa zawierająca nakaz zapłaty wraz z odpisem pozwu została wysłana na adres, pod którym pani Ewa nie zamieszkuje od przeszło 20 lat. Co w takiej sytuacji może zrobić Pani Ewa? Pani Ewa powinna wnieść do Sądu, który wydał nakaz zapłaty tzw. wniosek o przywrócenie  terminu do dokonania czynności procesowej, a konkretnie do wniesienia sprzeciwu od ww. nakazu.

Zobacz również: Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Termin przywrócenia terminu

Stosownie do dyspozycji art 169 § 1 k.p.c. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W przedstawionym stanie faktycznym, pani Ewa dochowa terminu, o którym mowa w art. 169 § 1 k.p.c., gdy skieruje wniosek do sądu najpóźniej w dniu 7 grudnia 2014 r. Przyczyna uchybienia terminowi do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty ustała bowiem w dniu 30 listopada 2014 r., tj. w dacie, w której pani Ewie doręczono zawiadomienie komornika o wszczęciu egzekucji.

Uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających przywrócenie terminu

W piśmie zawierającym wniosek o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Pani Ewa powinna wnieść o zobowiązanie komornika przez sąd do udzielenia informacji, w jakiej dacie doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty z dnia 9 grudnia 2013 r. (ze wskazaniem sygn. akt sprawy sądowej), zaopatrzonego w klauzulę wykonalności 25 lutego 2014 r. (ze wskazaniem sygn. akt komorniczych). Ww. informacje znajdujące się w aktach komorniczych będą stanowiły istotne dowody dla sądu na okoliczność faktycznej daty, w jakiej pani Ewa dowiedziała się o treści powołanych wyżej orzeczeń, jak i na okoliczność daty, w której doręczono ww. zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i wezwanie do zapłaty należności zasądzonych tytułem wykonawczym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »