reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Jaka jest opłata sądowa za zasiedzenie?

Jaka jest opłata sądowa za zasiedzenie?

Wraz z innymi współwłaścicielami chcielibyśmy złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości. W jakiej wysokości należy uiścić opłatę od tego wniosku?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości jest rozpatrywany w postępowaniu nieprocesowym. Podlega on opłacie w wysokości 2 tys. zł. Taką sumę trzeba umieścić przy wnoszeniu pisma do sądu. W przypadku gdy pismo zostanie nieopłacone sąd wezwie do uiszczenia opłaty.

Należy przy tym pamiętać, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.

Na wysokość opłaty nie ma wpływu ile osób składa wspólnie wniosek o stwierdzenie zasiedzenia. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą rządzącą kosztami sądowymi opłatę sądową pobiera się od pisma, nie od liczby osób, które je składają.

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości, złożony wspólnie przez czterech współwłaścicieli będzie podlegał opłacie w takiej samej wysokości (2 tys. zł), jak adekwatny wniosek złożony przez ośmiu współwłaścicieli.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Do jakiego sądu wnieść opłatę?

Opłatę sądową wnosi się do sądu pisma podlegającego opłacie. Innymi słowy należy ją przelać na rachunek sądu, który będzie właściwy miejscowo i rzeczowo w naszej sprawie.

W przypadku zasiedzenia sprawy są rozpatrywane w trybie postępowania nieprocesowego przez sąd rejonowy w okręgu którego położona jest nieruchomość (art. 606 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia dotyczy nieruchomości położone w dzielnicy Praga południe. Właściwym w tej sprawie będzie Sąd rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe. Na konta tego sądu należy również przelać opłatę sądową ze wskazaniem, iż jest to opłata od wniosku o stwierdzenia zasiedzenia.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Co we wniosku o zasiedzenie?

Wniosek taki powinien zawierać m.in. oznaczenie nieruchomości, wskazanie osób zainteresowanych w sprawie. Jeżeli dana nieruchomość jest ujawniona w księdze wieczystej albo jest prowadzony dla niej zbiór dokumentów należy również dołączyć odpis z księgi wieczystej lub zaświadczenie o stanie prawnym, jaki wynika ze zbioru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama