reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Egzekucja z nieruchomości wspólnej dłużnika

Egzekucja z nieruchomości wspólnej dłużnika

W wielu przpadkach jedynym sposobem zaspokojenia wierzyciela jest prowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika. Problem może powstać jednak wówczas jeśli nieruchomość należy do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka, a tytuł wykonawczy opiewa tylko na dłużnika.

Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom. Jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

Po zajęciu dalszy bieg postępowania uzależniony jest od reakcji małżonka dłużnika oraz czynności wierzyciela. Jeśli bowiem małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, wierzyciel zobligowany jest do uzyskania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi. Zajęcie ma zatem charakter warunkowy, jego skuteczność uzależniona jest - w razie sprzeciwu małżonka dłużnika - od wystąpienia przez wierzyciela z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika.

W terminie tygodniowym przewidzianym w komentowanym przepisie wierzyciel powinien przedłożyć dowód złożenia w sądzie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Jest to termin ustawowy prawa procesowego, nie podlega zatem ani skróceniu, ani przedłużeniu.

Brak rozszerzenia klauzuli na współmałżonka dłużnika uniemożliwi prowadzenie egzekucji z nieruchomości wspólnej. Udział małżonka w majątku wspólnym w czasie trwania związku małżeńskiego nie podlega bowiem egzekucji.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama