| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Kto i kiedy może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnik procesowy jest uprawniony do występowania przed sądem za stronę, którą reprezentuje. Może on podejmować rozmaite czynności takie jak zawarcie ugody, czy zrzeczenie się roszczenia. Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Zwróć uwagę, że w przypadku spraw o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka, jak również o roszczenia alimentacyjne, pełnomocnik ten może reprezentować jedynie stronę powodową. Przedstawiciel organizacji społecznej nie może zatem reprezentować strony pozwanej.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Inne podmioty

Pełnomocnikami procesowymi mogą być także inne podmioty. W zależności od charakteru strony oraz przedmiotu postępowania jej zastępcą przed sądem może być przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych (w odniesieniu do rolnika będącego jej członkiem, w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego), przedstawiciel organizacji konsumenckiej (w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów, jeżeli reprezentowana strona jest konsumentem), przedstawiciel organizacji wspierającej własność przemysłową (w sprawach ochrony własności przemysłowej, jeżeli stroną reprezentowaną jest twórca).

W sprawach dotyczących ochrony praw konsumentów powództwo może być wytoczone w imieniu konsumenta przez miejskiego rzecznika praw konsumentów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »