reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Zasady rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w areszcie śledczym

Zasady rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w areszcie śledczym

Kodeks karny wykonawczy szczegółowo reguluje problem rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w aresztach śledczych. Jednocześnie przepisy dotyczące wskazanego problemu odnajdziemy w rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości.

Ogólne zasady rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w areszcie śledczym

Tymczasowo aresztowani powinni być rozmieszczani w areszcie śledczym w sposób zapobiegający ich wzajemnej demoralizacji. W szczególności należy oddzielać niekaranych od uprzednio odbywających karę pozbawienia wolności oraz młodocianych od dorosłych, chyba że szczególne względy wychowawcze przemawiają za umieszczeniem dorosłego z młodocianym lub młodocianymi.

Przy rozmieszczaniu tymczasowo aresztowanych w oddziałach i celach mieszkalnych bierze się pod uwagę w szczególności:

1. konieczność oddzielenia tymczasowo aresztowanych od skazanych, a także tymczasowo aresztowanych funkcjonariuszy organów powołanych do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, pracowników organów wymiaru sprawiedliwości i ścigania od pozostałych tymczasowo aresztowanych;
2. potrzebę zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w areszcie śledczym;
3. zalecenia lekarskie, psychologiczne i rehabilitacyjne;
4. potrzebę kształtowania właściwej atmosfery wśród tymczasowo aresztowanych;
5. konieczność zapobiegania samoagresji i popełniania przestępstw podczas tymczasowego aresztowania.

Zobacz również serwis: Areszt tymczasowy

Przy rozmieszczaniu tymczasowo aresztowanych administracja aresztu śledczego uwzględnia wskazania organu, do którego dyspozycji pozostają, mające na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego i zapewnienie bezpieczeństwa w areszcie.

Jeżeli zachodzi konieczność izolowania tymczasowo aresztowanych od siebie, organ, do którego dyspozycji pozostają informuje o tym dyrektora aresztu śledczego.

Zasady rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w areszcie śledczym wynikające z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2003 r., w sprawie regulaminu organizacyjno - porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności

Skazanych rozmieszcza się w celach, uwzględniając w szczególności:

1. płeć;
2. wiek;
3. uprzednie odbywanie zasadniczej kary pozbawienia wolności albo kary aresztu wojskowego.

W razie potrzeby skazany może być przeniesiony w każdym czasie z celi mieszkalnej, którą zajmuje, do innej celi.

Jeżeli jest to uzasadnione potrzebami oddziaływania na młodocianych, skazany dorosły, uprzednio nieodbywający zasadniczej kary pozbawienia wolności albo kary aresztu wojskowego, wyróżniający się dobrą postawą, może być umieszczony w celi mieszkalnej, za jego zgodą, wspólnie ze skazanym młodocianym lub skazanymi młodocianymi.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Charakter czynności związanych z umieszczaniem tymczasowo aresztowanego w areszcie śledczym

Zasadą jest, że czynności związane z rozmieszczeniem tymczasowo aresztowanych w aresztach śledczych nie wymagają wydawania decyzji w rozumieniu art. 7 Kodeksu karnego wykonawczego, są to jedynie czynności faktyczne. Z tego wynika, że co do zasady na takie czynności nie będzie przysługiwać osadzonemu zażalenie. Inaczej jest w przypadku szczególnych przypadków kwalifikacji tymczasowo aresztowanych, kiedy wymagana będzie decyzja komisji penitencjarnej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama