| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Więziennictwo > Areszt tymczasowy > Odpowiedzialność dyscyplinarna osób tymczasowo aresztowanych

Odpowiedzialność dyscyplinarna osób tymczasowo aresztowanych

Karanie dyscyplinarne tymczasowo aresztowanych reguluje Kodeks karny wykonawczy. Wskazany typ odpowiedzialności ma duże znaczenie praktyczne dla osadzonych, ponieważ w sposób bezpośredni wpływa na ich warunki bytowe w areszcie śledczym. Kodeks karny wykonawczy zawiera zamknięty katalog kar dyscyplinarnych.

Podstawa odpowiedzialności dyscyplinarnej

Podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej tymczasowo aresztowanych określa art. 222 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z jego treścią tymczasowo aresztowany odpowiada dyscyplinarnie za zawinione naruszenie nakazów lub zakazów wynikających z ustawy, regulaminu lub innych przepisów wydanych na jej podstawie lub też ustalonego w areszcie śledczym porządku.

W związku z obowiązującą przesłanką umyślności niepoczytalność sprawcy przekreśla możliwości karania go dyscyplinarnie.

Jakie kary dyscyplinarne?

Kodeks karny wykonawczy zawiera zamkniętą listę kar dyscyplinarnych z jakimi mogą spotkać się osoby tymczasowo aresztowane:

1) nagana;
2) pozbawienie korzystania z własnego wyżywienia, na okres do 14 dni;
3) pozbawienie możliwości otrzymania jednej paczki żywnościowej w kwartale następującym bezpośrednio po kwartale, w którym kara została wymierzona;
4) pozbawienie przyznanej ulgi;
5) umieszczenie w celi izolacyjnej na okres do 14 dni;
6) pozbawienie prawa do udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub z zakresu kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy, na okres do 1 miesiąca;
7) pozbawienie prawa dokonywania zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych oraz innych artykułów dopuszczonych do sprzedaży w areszcie śledczym, na okres do 1 miesiąca.

Zobacz również serwis: Areszt tymczasowy

Przed wymierzeniem oraz wykonaniem kary dyscyplinarnej lekarz lub psycholog wydaje pisemną opinię o zdolności tymczasowo aresztowanego do odbycia orzeczonej w stosunku do niego sankcji.

Karę dyscyplinarną polegającą na umieszczeniu w celi izolacyjnej wykonuje się w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenia techniczno-ochronne.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »