REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Połowa OKW w kraju i za granicą ma zatwierdzone protokoły

wybory 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory 2023. Zatwierdzone protokoły są już w połowie obwodowych komisji wyborczych w kraju i za granicą. Co z problemami z przesyłaniem protokołów? PKW przekazała informacje.

Wybory 2023 - problemy z przesyłaniem protokołów

Podczas kolejnej konferencji prasowej PKW dziennikarze pytali o pojawiające się doniesienia z komisji wyborczych za zagranicą o problemach z przesyłaniem protokołów.

REKLAMA

REKLAMA

"To jest normalna procedura, która dotyczy nie tylko komisji za granicą, ale też obwodowych komisji w Polsce" - zapewniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Dodała, że urzędnicy pracują i trzeba wykazać się cierpliwością.

Jak wyjaśniła, protokoły są przekazywane do konsulów i weryfikowane. "W przypadku, kiedy w protokołach są tzw. ostrzeżenia systemu, np. pojawiają się liczby, które nie powinny się pojawić, to komisja ma obowiązek udzielić informacji i zapisać szczegółowo w protokole, z jakiej przyczyny takie nieścisłości nastąpiły" - powiedziała. Jak mówiła, często się zdarza, że coś nie zostanie opisane, bądź zostanie opisane źle i wówczas trzeba to poprawiać.

Pietrzak podkreśliła też, że system, którzy działa za granicą jest ten sam, z którego korzystają obwodowe komisje wyborcze w kraju. "Tak więc nie tam może być problemu systemowego. Problem pojawia się wtedy, kiedy coś jest nieprawidłowo zrobione" - powiedziała.

Jak wyjaśniła, system został tak skonstruowany, że - w momencie, kiedy wprowadzane są dane z protokołu do systemu - pokazywał, że coś zostało źle policzone. "Są tzw. błędy twarde, które powodują, że nie przejdzie się w ogóle do następnego etapu i trzeba to wyjaśnić, a są tzw. ostrzeżenia, które pozwalają przesłać protokół dalej, ale do każdego z tych ostrzeżeń trzeba się ustosunkować i napisać skąd się taki błąd pojawił" - dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Połowa komisji obwodowych z zatwierdzonymi protokołami

Dopytywana, czy dużo komisji z zagranicy zgłasza tego typu problemy, Pietrzak podkreśliła, że z pewnością nie jest to "ogromna skala".

"Mamy zakończone głosowanie na półkuli zachodniej i to jest wyznacznik; wpłynęły protokoły wszystkie i nie było problemu" - zapewniła.

"Te proporcje - czy zagranica, czy kraj - są mniej więcej identyczne; 51 - 53 proc., czyli połowa obwodowych komisji już ma, zarówno za granicą, jak i w kraju, zatwierdzone protokoły" - powiedział. 

Autor: Daria Kania, Karol Kostrzewa

dk/ kos/ pat/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna w kryptowalucie. Czy korzysta ze zwolnienia od podatku?

Czy darowizna otrzymana w formie kryptowalut przeznaczona na realizację niegospodarczej działalności statutowej kościelnej osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych? Organ skarbowy właśnie wypowiedział się w tej sprawie.

Szefowa MEN: część beneficjentów „obchodziła” system i pobierała 800 plus w sposób nieuprawniony. Czy będą kolejne ograniczenia programu? Oburzeni politycy interweniują

Po ostatnich słowach ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej odnośnie pobierania świadczenia 800 plus przez część beneficjentów pomimo niespełnienia wymogów ustawowych, powstaje pytanie – czy program 800 plus czekają kolejne ograniczenia czy też spełnianie kryteriów ustawowych, od których uzależnione jest przysługiwanie świadczenia, wymaga po prostu bardziej dokładnego weryfikowania przez ZUS? 

W 2025 r. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – projekt ustawy okołobudżetowej

Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025. Projekt zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

400 mln dolarów za prawa pokrewne do nagrań Pink Floyd. Sprzedana także nazwa i marka

Brytyjski zespół rockowy Pink Floyd zdecydował się na sprzedaż praw do części swojej twórczości firmie Sony za kwotę 400 mln dolarów - przekazał w środę dziennik "Financial Times", który powołał się na osoby uczestniczące w tej transakcji.

REKLAMA

Ulga abolicyjna 2024/2025. Kto może skorzystać?

Ulga abolicyjna to rozwiązanie, które ma na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą. Choć do rozliczenia PIT za 2024 rok pozostało jeszcze kilka miesięcy, warto już teraz zapoznać się z tą ulgą, aby odpowiednio przygotować się do rozliczeń. Dzięki niej osoby, które uzyskały przychody poza Polską, mogą obniżyć wysokość należnego podatku w swoim zeznaniu rocznym.

Dodatek wiejski dla nauczycieli. Kiedy i komu przysługuje?

Dodatek wiejski jest jednym z elementów wynagrodzenia nauczycieli, którzy pracują w miejscowościach o niższej liczbie mieszkańców. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i jest regulowana przepisami Karty Nauczyciela. Jakie są zasady jego przyznawania i na co mogą liczyć osoby spełniające określone warunki? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie? [Senackie komisje rozpatrzyły sprawę 2 października]

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie. Senackie komisje rozpatrzyły sprawę w środę, 2 października. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce. W pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie zgadniesz w jakim zawodzie.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce w pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a ich wypłata to więcej niż przeciętna wynagrodzeń w powiatach ich zamieszkania.

REKLAMA

500 złotych mandatu za palenie liści i gałęzi na własnej posesji. Nie podoba ci się to? Uważaj, bo możesz zapłacić też 5000 złotych grzywny

500 złotych mandatu za palenie liści i gałęzi na posesji. Nie podoba ci się to? Możesz zapłacić 5000 złotych grzywny. Przepisy dotyczące gospodarowania odpadami nie pozostawiają złudzeń - przed karą uratują cię PSZOK i kompostownik.

500 złotych mandatu za palenie na balkonie lub w oknie. Kto będzie mógł karać i od kiedy? Spór o dym papierosowy wchodzi w kolejną fazę

500 złotych mandatu za palenie na balkonie lub w oknie. Kto będzie mógł karać i od kiedy? Spór o dym papierosowy wchodzi w kolejną fazę, a wciąż nie wiadomo, czyje prawa są ważniejsze – palaczy, czy niepalących?

REKLAMA